11 milliárd forintért az emberek fele akár az életét is kockáztatná - Vajon van-e erkölcs, ha a pénz dominál?

A videó megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScript használatát, vagy válasszon egy olyan böngészőt, amely támogatja a HTML5 videókat.
Egy új amerikai kutatás rávilágított, hogy a válaszadók 43%-a hajlandó lenne szakítani a partnerével, ha ezért 1 millió dollárt – körülbelül 340 millió forintot – kapna. Ez nem egy képzeletbeli forgatókönyv, hanem egy komoly, 2000 fős mintán alapuló felmérés eredménye. Az adatokat figyelembe véve érdemes elgondolkodni, milyen árakat állítunk a kapcsolatok elé.
De a történetnek még koránt sincs vége! A válaszadók 40%-a azt nyilatkozta, hogy elfogadná a 33 millió dollárt (körülbelül 11,2 milliárd forint), még akkor is, ha ezzel valaki más teljes anyagi és életbeli megsemmisülését okozná. Úgy tűnik, a pénz nem csupán boldogságot hoz, hanem készséggel vagyunk hajlandók felülvizsgálni, sőt, akár el is vetni a legértékesebb emberi értékeinket.
Persze, itt van egy egyedi változat: "Van az a összeg, amiért az ember minden határt átlép, és olyan dolgokat is megtesz, amikről talán sosem gondolta volna, hogy valaha a saját bőrén tapasztalja meg."
A "mennyi az ára a szeretetnek?" kérdés igencsak izgalmas és meglepő válaszokat hoz. Képzelj el egy helyzetet, ahol a megkérdezettek majdnem fele, egészen pontosan 46%-uk, hajlandó lenne részt venni egy valódi Squid Game-ben, ha a jutalom 11 milliárd forint lenne. Mindezt annak ellenére, hogy a túlélési esélyeik csupán 0,2% körüliak. Ez a jelenség arra világít rá, hogy az emberek mennyire vonzódszanak a pénzhez, még akkor is, ha az kockázatos helyzetekkel jár.
A romantikus kapcsolat feláldozása mellett 41% örökre lemondana a szexről, 15% pedig hamisan megvádolná egy barátját bűncselekménnyel, ha ezzel pénzhez jutna. Ezek a számok nem csak hideg adatpontok - inkább tükröt tartanak arról, mit jelent számunkra az erkölcs, ha a bankszámlánk növelése a tét.
De vajon mit is kezdenénk ennyi pénzzel?
A válasz meglepően földhözragadt, annak ellenére, hogy sokan hajlandóak lennének feláldozni lelkiismeretüket, méltóságukat vagy éppen emberségüket. A válaszadók többsége (57%) első lépésként saját lakás vásárlásában gondolkodik. Azonban van egy kis fény az alagút végén: a résztvevők 84%-a jótékony célokra is szánna pénzt, legfőképp hajléktalanok, betegek és állatvédelmi szervezetek támogatására. Természetesen, hogy ebből mennyi valósulna meg, az már egy másik, izgalmas kérdés...
A gyors meggazdagodás ígérete valóban vonzó, ám a megkérdezettek 38%-a azt választaná, hogy inkább fokozatosan költené el a pénzét. Ezen kívül 31% saját vállalkozás indítását fontolgatná, míg egy másik 31% a munkáját folytatná, de már nem kényszerből, hanem a szenvedélye hajtására.
A pénz értéke: a félelem, a magány és a titkok szövevényes hálója.
A hirtelen jött vagyon sokak számára nem csupán örömet, hanem komoly szorongást is hoz magával. Ezt különféle kutatások is alátámasztják, és a résztvevők tapasztalatai ezt csak megerősítik. Például a válaszadók 48%-a attól fél, hogy a családtagok, barátok vagy akár ismeretlenek elkezdenék "zaklatni" őket a pénz miatt. Még érdekesebb, hogy 39% aggódik amiatt, hogy túl gyorsan elköltik a nyereményt. Sokan a titkolózásra is hajlamosak: 21% inkább senkinek sem árulná el, ha váratlanul meggazdagodna. A szülők pénzkezelésével kapcsolatban is megoszlottak a vélemények: 54% visszautasítaná a nyereményt, ha a szülei kezébe kerülne, míg 38% elgondolkodna a helyzeten, ha az általa nem kedvelt ellensége is részesülne a juttatásból. Mindez jól mutatja, hogy a pénz mellett a környezet és az érzelmi kapcsolatok is kulcsszerepet játszanak a boldogságban. Milyen szép gesztus ez, nemdebár? Az igazi érték talán nem is csupán a vagyon, hanem az, hogy kinek a boldogságát szolgálja.
Miként értelmezhetjük mindezt?
Jamie Wall pszichológus véleménye szerint ezek az adatok nem csupán a képzeletünket tükrözik, hanem a jelenlegi gazdasági helyzetünket is jól mutatják. Amikor a mindennapi megélhetés kérdései komoly kihívást jelentenek, egy ekkora összeg lehetősége olyan mélyen gyökerező értékrendi dilemmákat hoz felszínre, amelyeket békeidőben valószínűleg sosem tennénk fel önmagunknak.
Ahogy ezek az adatok mutatják: a pénz képes olyan kérdéseket felvetni, amelyek fényt derítenek erkölcsi határainkra, vagy azok hiányára. A pénz nem csupán eszköz: szimbólum, hatalom, kísértés. Egy tanulmány a Wired-en például arra világít rá, hogy a meggazdagodás önmagában is hajlamosíthat etikátlan viselkedésre.
De azért van egy jó hír így a végére! A Duke Egyetem kutatása szerint az emberi kapcsolatok és a lojalitás sok esetben megvédik az erkölcsöt a pénz befolyásától. Talán ez az a pont, ahol az emberi méltóság még mindig nem forintosítható.