Magyarországon egy rég nem látott állatfaj bukkant fel, amelyet utoljára 17 éve észleltek az ország területén. Ez a különleges esemény izgalmat keltett a természetkedvelők körében, és felhívta a figyelmet a biodiverzitás megőrzésének fontosságára.


Tizenhét év elteltével egy különleges állat bukkant fel Magyarország területén. Egy rendkívül ritka madárfajt, a szalagos keresztcsőrűt észleltek a Zempléni-hegység festői környezetében, Hejce határvonalán. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) beszámolója alapján a tojó csupán néhány percet töltött a látóhatáron, és a fotózás után szinte azonnal eltűnt egy közeli fenyves rejtekében.

A szalagos keresztcsőrű (Loxia leucoptera) hazánkban igencsak ritka vendég. Mostani megfigyelése csupán a hatodik alkalom, hogy Magyarországon feltűnt, legutóbb pedig már 17 éve nem láthattuk. Ez a fenséges madár főként a tajgában fészkel, és Skandináviától Észak-Amerikáig terjed el, míg délebbre csak elszórtan bukkanni fel.

Mivel az állat gyorsan mozog és széles területeket jár be, csekély a valószínűsége annak, hogy a legutóbb megfigyelt példány újra láthatóvá válik.

Fedezd fel a lenyűgöző hírt: 17 év elteltével újra megjelent a szalagos keresztcsőrű!

A madarat öt másik keresztcsőrű társaságában észlelték, amelyek hazánkban szintén ritkaságnak számítanak, de a téli hónapokban gyakrabban bukkannak fel. Bizonyos években különösen jelentős téli inváziók történnek, amikor ezek a madarak tömegesen érkeznek és oszlanak el az ország területén.

A keresztcsőrű fajták igazi táplálkozási szakértők, akik szinte kizárólag fenyőfák magjaira specializálódtak. Tobozokat a különleges, keresztben álló csőrük segítségével bontanak ki, így férnek hozzá a tápláló magokhoz. Különösen figyelemre méltó a szalagos keresztcsőrű, amely a klasszikus keresztcsőrűhöz hasonlít, de jellegzetes, dupla és széles fehér szárnycsíkjai révén könnyedén megkülönböztethető.

Magyarországon mindkét faj védett státusszal rendelkezik, és természetvédelmi értékük 25 ezer forint.

2021-ben egy különleges esemény zajlott le a rábapatyi kavicsbányatavaknál, ahol egy fiatal héjasast figyeltek meg és fényképeztek le. E hír hallatán azonnal felfigyeltek a madarászok, hiszen ennek a lenyűgöző madárfajnak eddig csupán két ismert megjelenése volt hazánkban: az első 1907 szeptemberében történt, amikor Kajtorszentiván közelében, a második pedig 1943 tavaszán Kevermes környékén, amikor egy-egy példányt lőttek ki. Így tehát 2021-ben, 78 év szünet után újra megcsodálhattuk ezt a különleges madarat Magyarország égboltján.

Related posts