22 ország 85 főszerkesztője hangot adott aggodalmának a magyarországi átláthatósági törvénnyel kapcsolatban | szmo.hu


A május 13-án benyújtott átláthatósági törvényjavaslat miatt nemzetközi szerkesztőségek vezetői fogtak össze. A Denník N innovációs vezetője, Munk Veronika pénteken szolidaritási állásfoglalást írt, amit Magyarországon kívüli szerkesztőségek főszerkesztőinek és kiadóvezetőinek küldött el - írja a 444.

Kedd délig 22 különböző országból 85 főszerkesztő és kiadóvezető csatlakozott az állásfoglaláshoz, amely a magyar újságírók melletti szolidaritás kifejezésére irányult. A brit Guardian, az osztrák ORF és a lengyel Gazeta Wyborcza vezetői is aláírták a dokumentumot, de a kezdeményezéshez Törökország képviselői is hozzájárultak. A résztvevők elkötelezték magukat, hogy saját nyelvükön és saját médiájukban terjesztik az állásfoglalást, ezzel is támogatva a magyar média szabad működését.

A szöveg szerint Magyarország a szabad sajtó ellehetetlenítésére készül.

A szövegben említést nyer, hogy a Fidesz olyan autoriter módszereket alkalmaz, amelyeket már a Putyin vezette Oroszországban is megfigyelhetünk. A javasolt törvénytervezet lehetőséget adna arra, hogy célkeresztbe vegyék azokat a magyar médiát és civil szervezeteket, amelyek külföldi forrásokból - legyen az adomány vagy EU-s támogatás - szerzik be működésükhöz szükséges anyagiakat. A törvény megfogalmazása annyira széleskörű, hogy gyakorlatilag bármely közéleti tevékenységet végző szervezetre alkalmazható lenne, beleértve a független médiát is.

A végrehajtásért a Szuverenitásvédelmi Hivatal lenne felelős. Ennek a hivatalnak a vezetője a múltban nyíltan arra ösztönözte az állampolgárokat, hogy ne támogassák a független médiát. A hivatal feladata lenne azokat a szervezeteket összegyűjteni, amelyeket problémásnak ítélnek, és ezt a listát kormányrendelet keretein belül hivatalosan is megerősítenék.

A listára kerülő szervezetek súlyos következményekre számíthatnának. Például befagyaszthatják a bankszámlájukat, kötelező vagyonnyilatkozatot kérhetnek a vezetőktől, vagy jelentős pénzbírságot is kiszabhatnak rájuk.

A felhívás végén arra kérik a kormányokat és az uniós intézményeket, hogy "tegyenek meg mindent ennek a törvénynek a megakadályozására", mert az szembemegy "az Európai Unióról szóló szerződéssel és az Alapjogi Chartával is".

Related posts