Öt figyelmeztető jel, amikor sürgősen hívni kell a mentőket! 1. **Légzési nehézségek**: Ha valaki nehezen lélegzik, zihálva kapkodja a levegőt, vagy az ajkai, illetve az arca kékes árnyalatot ölt, azonnali segítségre van szüksége! 2. **Erős mellkasi fáj
Az alábbi jelek arra figyelmeztethetnek, hogy mélyvénás trombózis állhat fenn.
A mélyvénás trombózis tünetek nélkül is jelentkezhet. Ha a vénában kialakult vérrög egy része leszakad és az a tüdőbe jut, elzárhat egy verőeret, aminek következtében halálos kimenetelű tüdőembólia alakulhat ki.
A lábdagadás gyakori jelenség mélyvénás trombózis esetén. Ilyenkor a vérrögök blokkolják a vér normális áramlását, ami pangást és ödémát idéz elő. Ennek következtében a láb jelentősen megduzzad, és a két végtag közötti méretbeli eltérés szembetűnővé válik. Érdemes azonban megjegyezni, hogy a térdhajlatban megjelenő Baker-ciszta is hasonló tüneteket okozhat, még ha trombózis nem is áll fenn.
Trombózis során a legtöbben erőteljes fájdalmat éreznek az adott végtagban, ám az is előfordulhat, hogy csak enyhe izomlázszerű tünet jelentkezik. Sajnos könnyű összekeverni mással a problémát - például visszeres fájdalommal, izomlázzal, ízületi fájdalommal- ezért ha megmagyarázhatatlan fájdalmat érez a lábában vagy a karjában, akkor a biztonság kedvéért forduljon orvoshoz! Érdemes tudni, hogy trombózis során a kellemetlen érzés mozgás hatására fokozódik - tilos is ekkor mozogni, mert leszakadhat a vérrög-, illetve a lábfej visszahajlítása esetén a térd mögött a beteg éles fájdalmat érez.
A mélyvénás trombózis során a vérrög elzárja a véráramlást, ami miatt az érintett végtagon zúzódás nélkül is megjelenhet livid elszíneződés. Ezt nem szabad összetéveszteni a sérülésből adódó kék-zöld foltokkal, hiszen az MVT által érintett terület jelentősen nagyobb, és nem állt fenn semmilyen külső behatás. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási szakértője hangsúlyozza, hogy a meleg tapintású, nagyobb területen jelentkező elszíneződés nemcsak mélyvénás trombózist jelezhet, hanem felületi trombózist is, ami bár kevésbé súlyos, de könnyen MVT-t okozhat. Éppen ezért fontos, hogy ilyen tünetek esetén ne habozzunk, és komolyan vegyük a helyzetet!
Sajnos előfordulhat, hogy a mélyvénás trombózis nem mutat semmilyen figyelmeztető jelet, és ilyenkor gyakran a leszakadt vérrög által kiváltott tüdőembólia jelentkezik elsőként. Ennek egyik legfeltűnőbb tünete az intenzív mellkasi fájdalom, amelyet köhögés kísérhet, súlyosabb esetekben pedig vérköpés is előfordulhat. A fájdalom a szívrohaméhoz hasonlítható: éles és szúró érzésként jelentkezik, különösen mély lélegzetvételkor. Ha tüdőembólia gyanúja merül fel, azonnal hívjon mentőt, mert ilyenkor minden egyes perc kulcsfontosságú lehet!
A tüdőembólia súlyos állapot, amely mellkasi fájdalom kíséretében légzési nehézségeket és megnövekedett pulzusszámot okozhat. Ebben az esetben a légszomj jelentkezik, miközben a szív igyekszik gyorsabban pumpálni, hogy pótolja a hiányzó oxigént a szervezetben.
Fontos tudni, hogy számos esetben a thrombus kialakulása és a trombózis lefolyása "néma",: ilyen esetben gyakran csak az úgynevezett posttrombotikus szindróma bekövetkezéséből következtethetünk az 5-8 évvel korábban lezajlott trombózisra.
Amennyiben a thrombus-oldás a kórházban sikerrel zárul, rendkívül lényeges, hogy a megfelelő kezelést következő lépésként alkalmazzuk. Azoknál, akiknél már egyszer megjelent ez a probléma, a jövőbeli előfordulás kockázata jelentősen megnövekszik. A kezelőorvos által előírt terápia általában véralvadásgátló szerek szedését és kompressziós harisnya viselését foglalja magában, amit akár 1-3 évig is javasolhat. Emellett különböző vizsgálatok elvégzésére is sor kerülhet annak érdekében, hogy feltárjuk a trombózis lehetséges okait. Sajnos nem mindig derül ki a kiváltó tényező; előfordulhat, hogy trombofília, pitvarfibrilláció vagy akár daganatos betegség, például mióma is állhat a vérrög képződése mögött.
A véralvadás folyamata rendkívül összetett, és kulcsfontosságú szerepet játszik a sérülések utáni vérveszteség minimalizálásában. Amikor a test szövetei megsérülnek, a szervezet reakcióba lép, és a prothrombin nevű fehérjéből trombin enzim keletkezik. Ez az enzim átalakítja a vérben található oldható fibrinogént fibrinné, amely egy oldhatatlan fehérje. A fibrin lerakódik az érfal belsejében, és ott megkeményedik, így vérrögöt képez, amely hatékonyan zárja el a sérülés helyét, hasonlóan egy dugóhoz, megakadályozva ezzel a további vérzést.
Ha a folyamat során valamilyen zavar lép fel, és a véralvadás fokozódik, akkor trombózis alakulhat ki. Ez a jelenség mind az artériákban, mind pedig a vénákban megjelenhet. Vénás trombózis esetén leggyakrabban az alsó végtagok és a medence vénái érintettek, de nem ritka, hogy az agyban is vérrög képződik. Ezt a jelenséget sinus trombózisnak nevezzük, mivel az agy vénás öbleiben történik a vérrög kialakulása.
Sokan tévesen úgy vélik, hogy a trombózis kizárólag az idősebb korosztályt érinti, és csak akkor jelentkezik, ha valaki kórházi kezelésre szorul, vagy hosszas ágynyugalomra van ítélve. Azonban ez az elképzelés rendkívül félrevezető. A fiatalokat is komoly veszély fenyegeti, és sajnos egyre több esetben találkozunk olyan tinédzserekkel, akik fogamzásgátlót szednek, vagy éppen repülőn utaznak, és trombózis miatt kényszerülnek kórházi ellátásra. Ez a veszély nem válogat életkor vagy nem szerint; a trombózis bárkit érinthet, aki esetleg egy rejtett, örökletes hajlamot hordoz, amelyet még nem diagnosztizáltak. Ráadásul, amit kevesen tudnak, hogy a trombózis akár csecsemőkorban is kialakulhat, például a Protein C drámai hiánya következtében, ami a purpura fulminans nevű súlyos állapotot okozhatja.