A brit baloldali kormány is nehéz helyzetbe kerülhet, miközben Farage pártja újra aktiválódik.


Egy újabb európai államban kerülhet nehéz helyzetbe a baloldali kormány, legalábbis erre enged következtetni egy friss felmérés. Az adatok szerint a választók körülbelül egyharmada nem hisz abban, hogy Keir Starmer miniszterelnök a év végéig a posztján marad. Ráadásul a megkérdezettek 68 százaléka úgy értékeli, hogy a baloldali vezető "rosszul" teljesít, pedig csupán fél éve vette át a hatalmat – olvasható a V4NA nemzetközi hírügynökség jelentésében.

A tömeges migrációval kapcsolatos feszültségek egyre inkább felerősödnek: a szavazók körében végzett felmérések szerint tízből több mint hatan úgy vélik, hogy csökkenteni kellene a külföldiek beengedését az országba. A válaszadók 68%-a azt is támogatná, hogy a kormány vezessen be éves felső határt a legális migrációra vonatkozóan – ez az intézkedés viszont mind a korábbi konzervatív kormányok, mind a Starmer által vezetett Munkáspárt részéről elutasításra került. Bár a felmérés alapján a Munkáspárt továbbra is 30%-os népszerűséggel vezet a szavazási szándékok terén, míg a konzervatívok 23%-ot, a Nigel Farage által irányított Reform UK pedig 22%-ot tudhat magáénak, a két hagyományos párt számára aggasztó jelek mutatkoznak. Minden ötödik szavazó úgy véli, hogy Farage lehet az ország következő miniszterelnöke, ami komoly kihívást jelenthet a megszokott politikai struktúráknak.

„Egy névtelenséget kérő munkáspárti politikus nyilatkozott a sajtónak. A héten kerül napirendre az a megdöbbentő felmérés a parlamentben, amelyet közel hárommillió aláírás támogató petíció indított el, követelve az új parlamenti választások kiírását.”

A történelmileg alacsony részvételi arányra való tekintettel a kormány csupán a választásra jogosult szavazók körének ötödétől kapta meg a támogatását a hatalomra kerüléshez. A Munkáspárt több mandátumát is szoros versenyben nyerte el, ami miatt a baloldalon egyre hangosabbá válik a választási szabályok módosításának követelése, hogy a párt stabilan meg tudja őrizni befolyását. Nemrégiben a Munkáspárttal szoros kapcsolatban álló Institute for Public Policy Research (IPPR) arra figyelmeztetett, hogy a kormánynak érdemes lenne eltörölnie vagy legalábbis enyhítenie a 2022-ben bevezetett választói azonosítási követelményeket. Az agytröszt érvei szerint ez a lépés hozzájárulna a brit parlamenti választásokon tapasztalható egyenlőtlenségek csökkentéséhez.

A Munkáspárt törekvése hatalmas visszhangot keltett az Egyesült Királyság politikai színterén. Nigel Huddleston, a Konzervatív Párt társelnöke, a Daily Mailnek adott interjújában kifejtette:

- felelte.

Related posts