A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) figyelemmel kíséri a franchise rendszerek működését is.

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) közelmúltban egy növényvédő gépeket forgalmazó franchise rendszer alapos vizsgálatát végezte el. Az ellenőrzés során megállapították, hogy a MANOK-Növényorvos Kft., amely a rendszert üzemelteti, versenykorlátozó jogsértéseket követett el, mivel bizonyos kikötések révén a piac megosztására és az árak rögzítésére törekedett. A GVH Közszolgálati Kommunikációs Irodája az MTI-hez eljuttatott közleményében hangsúlyozta, hogy a vertikális megállapodásokra vonatkozó versenyjogi szabályozások a franchise rendszerek esetében is érvényesek.
A növényvédő szerek alkalmazásával kapcsolatos környezeti kockázatok miatt a növényvédő gépek kötelező időszakos átvizsgálása vált szükségessé. Ezzel összefüggésben a MANOK-Növényorvos Kft., amely a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara, valamint bizonyos területi szervezetek irányítása alatt áll, egy franchise rendszert alakított ki. Ez a NGEÁ (Növényvédő Gép Ellenőrző Állomás) hálózat, amely országos szinten biztosítja a növényvédő gépek üzemeltetői számára a kötelező ellenőrzések elvégzését - áll a közleményben.
A kezdeti időszakban csupán a hálózat tagjai látták el a felülvizsgálati feladatokat, de idővel más cégek is beléptek a piacra. Végül, idén a MANOK-Növényorvos Kft. döntést hozott az NGEÁ franchise rendszerének megszüntetéséről - tettek hozzá.
A helyszíni vizsgálatok alapján a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsa megállapította, hogy a MANOK-Növényorvos Kft. 2016. április 1-jétől 2023. december 31-ig terjedő időszakban, az általa működtetett NGEÁ franchise rendszer keretében, jogsértő módon korlátozta a kötelező növényvédő gépek felülvizsgálati tevékenységét területi alapon. Emellett 2016. április 1. és 2023. május 1. között az ilyen felülvizsgálatokkal kapcsolatos árak meghatározásakor is versenykorlátozó megállapodásokat kötött, ami a piac felosztására és az árak rögzítésére irányult.
A MANOK-Növényorvos Kft. a GVH-val való együttműködése során elismerte a jogsértést, és lemondott a jogorvoslati jogáról. E tények figyelembevételével a GVH Versenytanácsa végül 5,25 millió forint bírságot szabott ki a cégre.
A franchise rendszerek működésében elengedhetetlen bizonyos korlátozások alkalmazása, melyek a versenyjogi tilalmak hatáskörén kívül helyezkedhetnek el. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy a versenyjogi normák alapján megfogalmazott, különösen súlyos korlátozások a franchise modellekre is érvényesek. Például a franchise-t irányító vállalkozások nem korlátozhatják a franchise-partnerek árképzési szabadságát; maximum maximált árak megállapítása engedélyezett. Ezen kívül, még a kizárólagos forgalmazás esetén sem lehet korlátozni a passzív értékesítést - emelték ki a szakértők.
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nem csupán a bírságolásra összpontosít, hanem számos lehetőséget kínál a vállalkozások számára a konstruktív együttműködésre. Az aktív részvétel a vizsgálatok során hozzájárulhat a kiszabott bírságok jelentős csökkentéséhez - olvasható az MTI által kiadott közleményben.