A 2025-ös évtől kezdődően új uniós szabályozás lép életbe, amely hatással lesz a vizes élőhelyeken tevékenykedő gazdálkodókra.

A következő, 2025-ös évtől új uniós előírás érinti a vizes élőhelyen gazdálkodókat. Ennek oka, hogy 2025-től a Közös Agrárpolitika feltételességi szabályrendszere új Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot előírással bővül, a vizes élőhelyek és tőzeglápok védelmét, ezzel pedig a vízvisszatartás és a talaj szervesszén-tartalmának megőrzését szolgáló HMKÁ 2-vel.
Az Agrárminisztérium közzétette, hogy milyen szakpolitikai célokat szolgál az adott előírás.
A követelmények teljesítésével kapcsolatos szakpolitikai célunk a szénben gazdag talajok védelme, különös figyelmet fordítva a víz által elöntött területek és tőzeglápok megőrzésére. Ezek a területek kiemelkedő szerepet játszanak az ökoszisztéma stabilitásának fenntartásában, a biológiai sokféleség megóvásában, valamint az éghajlatváltozás káros hatásainak enyhítésében. Az Európai Bizottság elvárja a követelmény betartását, és az elmúlt évek szélsőséges időjárási eseményei tükrében egyértelmű, hogy közös érdekünk, hogy prioritásként kezeljük ezen értékes területek védelmét.
A vízborította területekre vonatkozóan nem lehet vis maior kérelmet előterjeszteni, ha szélsőséges időjárás következtében árvíz vagy belvíz lép fel. A HMKÁ 2. pontja alapján a víz által elöntött területeken a nád jelenléte nem számít a minimumkövetelmények megszegésének. Ezen kívül, a veszélyes gyomnövények és inváziós növények előfordulása sem von maga után szigorúbb szankciót a minimumkövetelmények megszegése miatt, csupán feltételességi szankcióval érintett.