A magyar természet csodája, az egerszalóki sódomb, mintha saját árnyékába burkolózna: szomorú látni, hogy a természet e csodálatos alkotása milyen súlyosan megsínylette az idő múlását és az emberi beavatkozást.

A sódomb különleges természeti képződmény, mely épp abban ment tönkre, hogy az emberek olyannyira kíváncsiak rá: hotelt építettek mellé, igazi turista-zarándokhely lett, de ma már közel sem ragyog régi fényében.
A természetes képződményt az itt feltörő termálvíz kipárolgása hozta létre, az ilyen dombokból nincsen túl sok a világban a Femina cikke szerint. A Yellowstone Nemzeti Park büszkélkedhet eggyel, és van a törökországi Pamukkaléban is egy hasonló, de jó lett volna, ha sajátunkat is sikerült régi külsejével megőrizni.
A só hatalmas, 1200 négyzetméteres területen képződik, miközben a mélyből feltörő gyógyvíz 68 fokos hőmérsékleten érkezik a felszínre. Ez a különleges hely évtizedek óta vonzza a turisták érdeklődését, hiszen a só lépcsőzetes formációkat alkotva rakódik le. Sokan érkeznek ide a közeli gyógyfürdő miatt is, ahol a fürdővíz hatékony megoldást nyújt a mozgásszervi problémákra. Az itt tapasztalható gyógyító hatás segít a csontsérülések, reumás panaszok és ízületi fájdalmak enyhítésében, így a látogatók nemcsak a sóképződményt, hanem a gyógyulás lehetőségét is élvezhetik.
Nem meglepő, hogy egy impozáns wellness-szálloda emelkedett a közelben: bizonyos szobák erkélyéről közvetlen rálátás nyílik a sóképződmény csodáira. A szálloda, valamint a folyamatosan érkező turistacsoportok azonban a helyiek véleménye szerint nem éppen kedvezően hatottak a domb természetes szépségére. Sokan úgy vélik, hogy az építés és a látogatók tömege inkább rontotta a környezet megjelenését, mintsem javította volna azt.
Nem csak mi, magyarok küzdünk sódombunk állapotának megóvásával: Pamukkaléban a vízforrás hozama csökken, a török kormánynak kell erőfeszítéseket tennie a természeti csoda megőrzésére. Egyes részeit lezárták a látogatók elől, és nem lehet fürdésre használni medencéinek egy részét sem.