A mentőmotoros élet nem csupán kalandos, hanem hatalmas felelősséggel is jár, hiszen a segítségnyújtás során egyedül kell helytállni.
Az Országos Mentőszolgálat Alapítvány folyamatosan elkötelezetten áll a mentőmotorosok mögött, hogy még hatékonyabban végezhessék heroikus munkájukat.
Idén ünnepli fennállásának húszéves évfordulóját a magyar Mentőmotoros Szolgálat, amely évről évre, május és október között, a leggyorsabb földi életmentést nyújtja. Az Országos Mentőszolgálat Alapítvány az utóbbi évek során jelentős támogatást biztosított a motoros mentőcsapatoknak, hogy új mentőmotorokat, életmentő eszközöket és speciális felszereléseket nyújtva, a "kétkerekű őrangyalok" még hatékonyabban segíthessék a rászorulókat. Az új technológiai fejlődés és a folyamatos fejlesztések révén a szolgálat munkájának hatékonysága és gyorsasága folyamatosan növekszik, így még több életet menthetnek meg.
A mentőmotorosok a hazai sürgősségi ellátás kulcsszereplői, akik nélkülözhetetlenek a gyors beavatkozás terén. Városi forgalomban vagy autópályákon a sebességük gyakran meghatározó lehet, hiszen ők érkeznek elsőként a balesetek helyszínére. Képzett szakembereik azonnal stabilizálják a sérülteket, és felkészítik őket a mentőautós szállításra. Motorjaikkal olyan helyekre is be tudnak jutni, ahol a hagyományos mentőautók mozgása nehézkes - legyen szó akár mélygarázsokról, torlódott kocsisorokról, erdei utakról vagy zsúfolt pályaudvarokról. Ezek a bátor motorosok tehát nemcsak gyorsaságukkal, hanem sokoldalúságukkal is hozzájárulnak az életmentéshez.
A mentőmotoros életpálya nem csupán izgalmakat tartogat, hanem hatalmas felelősséget is jelent. Az ellátás során egyedül kell helytállni, ahol minden másodperc számít, és a döntéseknek gyorsnak, mégis alaposnak kell lenniük. A precíz mozdulatok kulcsszerepet játszanak a helyzetek kezelésében, hiszen az életmentés gyakran a legapróbb részleteken múlik.
- A 7500 bajtársunk közül alig több mint 80-an dolgozunk ilyen formában, teljesen egyedül. - mondja Nagy Norbert mentőtechnikus, aki 2017 óta szolgál mentőmotorosként is. - Az érzés, amikor segíteni tudsz egy betegen, olyan sikerélményt ad, amitől aztán napokig, hetekig más világban jársz. Tavaly például 800 alkalommal riasztottak bennünket belgyógyászati, traumatológiai esetekhez, allergiás reakciókhoz, és hat sikeres újraélesztést hajtottunk végre.
Az idei évben a mentőmotoros csapat 14 fővel bővült. A különlegesen képzett szakemberek mentés- és vezetéstechnikai tréningek során fejlesztik tudásukat, hogy minden körülmények között biztonságosan tudjanak segítséget nyújtani. A gyors kiérkezés azonban önmagában nem elég, a hatékony segítséghez elengedhetetlen a korszerű felszerelés is. A Mentőalapítvány által biztosított defibrillátorok, teljesen felszerelt új mentőmotorok, valamint speciális mentéstechnikai eszközök - például mini motoros szívó - jelentős mértékben növelik a beavatkozások hatékonyságát.
A Mentőalapítvány online kampánnyal hívja fel a figyelmet a biztonságos közlekedés fontosságára, hogy minél több baleset megelőzhető legyen. Nagy Norbert szerint kulcsfontosságú a tudatosság és a fegyelem, főleg nyáron, amikor megnő a motoros forgalom.
- A sisak nem divatkiegészítő, hanem életet menthet. Nem számít, milyen rövid az út, a baleset bárhol megtörténhet. - nyomatékosítja a mentőtechnikus. A jól látható, élénk színű védőruházat ugyancsak jelentősen csökkenti a baleset kockázatát. A motorosnak mindig figyelnie kell: tükör, váll, irányjelző - minden mozdulat előtt. A gyors helyzetfelismerés és reakcióképesség létfontosságú.
Sok autós még mindig bizonytalan, hova húzódjon akkor, ha megkülönböztető jelzést használó jármű közeledik. Pedig a szabály egyszerű és életmentő lehet:
- A mentősáv nem magától alakul ki - balra a bal oldali sáv, jobbra a többiek. Ezzel életeket lehet menteni.- magyarázza Norbert.
- Úgy gondoljuk, kiemelten fontos a kétkerekű mentőegységek felszerelésének fejlesztése, hiszen gyorsaságuk gyakran életet menthet - szerencsére az adó 1% felajánlások ebben is segítséget nyújtanak. - mondta Kónya Zoltán az Országos Mentőszolgálat Alapítvány kuratóriumának elnöke. Az adó 1% felajánlás - amelyet idén is május 20-ig lehet megtenni - az egyik legegyszerűbb támogatási forma, és fontos, hogy minél többen éljenek vele. Az így befolyt összeget az alapítvány, többek között a mentőmotorok fejlesztésére használja fel.