Egy svájci vállalat a kedvezőtlen német munkakörülmények következtében Magyarországra helyezi át gyártási tevékenységét.


A Feintool, a németországi Baden-Württembergben található gyártó, bejelentette üzemének bezárását. A cég a költséghatékonyság növelése érdekében döntött úgy, hogy termelését Magyarországra, Tokodra helyezi át. Ezzel a lépéssel 200 német munkahely szűnik meg, ami jelentős hatással lesz a helyi közösségre.

A Berliner Zeitung információi szerint a svájci Feintool vállalat bezárja baden-württembergi gyárát, és a termelést Magyarországra, Tokodra helyezi át. A döntés 200 munkahely megszüntetésével jár, és évente 16 millió eurós költségmegtakarítást céloz meg, ez átszámolva nagyjából évi 6,5 milliárd forintot jelent. A vállalat szerint Németországban a magas energiaköltségek, a gyengélkedő gazdaság és az elektromobilitást érintő politikai bizonytalanságok tették fenntarthatatlanná a működést.

Az Opten céginformációs adatbázisa alapján a tokodi Feintool System Parts Tokod Kft., amely fémalakítással és porkohászattal foglalkozik, 1996-ban jött létre. A tavalyi év során a vállalat nettó forgalma 26,1 milliárd forintot ért el, azonban az adózott eredményük 382,2 millió forintos veszteséggel zárult. A cég a svájci székhelyű Feintool International Holding AG. tulajdonában áll, és a tokodi telephelyén jelenleg 357 alkalmazott dolgozik.

Ferdinand Dudenhöffer, az autóipar szakértője, úgy véli, hogy a Feintool lépése figyelmeztető jelként értelmezhető, amely azt jelzi, hogy Németország gyártási helyszínként egyre inkább elveszíti vonzerejét. "A Feintool döntése világosan azt jelzi, hogy a külföldi cégek számára Németország egyre kevésbé vonzó alternatíva. Amennyiben nem teszünk sürgős lépéseket, további munkahelyek és vállalatok fognak távozni az országból" – mondta Dudenhöffer a Berliner Zeitungnak.

A német autóipar általános helyzetét tovább súlyosbítja a csökkenő kereslet az elektromos autók iránt, a kínai gyártók egyre nagyobb piaci részesedése és a növekvő költségnyomás. A német autógyártók - mint a Volkswagen, a BMW és a Mercedes - jelentős nehézségekkel néznek szembe, különösen a kínai piacon, ahol az alacsonyabb árú és technológiailag fejlettebb járművek dominálnak.

A Berliner Zeitung információi alapján a Németországot jellemző szigorú szabályozások, a bürokratikus gátak és az emelkedő energiaárak újabb kihívások elé állítják a vállalatokat. Ezzel szemben Magyarországon a gyártási folyamatok költséghatékonyabb megoldásokat kínálnak, így vonzó alternatívát jelentenek.

A német kormány politikai irányvonala számos bírálat kereszttüzébe került. Dudenhöffer hangsúlyozza, hogy "Németország gazdasági vonzerejének helyreállításához világos és átgondolt stratégia szükséges. Amennyiben ez elmarad, a hosszú távú gazdasági visszaesés veszélye fenyeget." A Berliner Zeitung pedig rámutat, hogy Tokod, mint új helyszín, kedvezőbb lehetőségeket biztosít a Feintool számára, ugyanakkor ez egy újabb figyelmeztetés a német gazdasági döntéshozók számára, hogy ideje újragondolniuk a fejlődési irányokat.

A Német Gazdaságkutató Intézet (Institut der Deutschen Wirtschaft) szeptemberi jelentése szerint a globális autóipar központja az ezredforduló óta Ázsiába, különösen Kínába helyeződött át. Az ágazat szinte teljes növekedése ebben a régióban történt, 2023-ban a világon gyártott járművek közel hatvan százalékát Ázsiában állították elő, és csaknem ötven százalékát ott is értékesítették.

A német autóipar - más nyugat-európai versenytársaival ellentétben - képes volt profitálni a globalizációból. 2000 és 2017 között a németországi gyártás jelentősen nőtt, amit egy különleges üzleti modell tett lehetővé, amelya termelés és értékesítés globalizálásán, valamint a prémiumszegmensben való dominancián alapult. "A német autógyártók azáltal, hogy a globális piacokat és a prémiumszegmenst célozták meg, fenntarthatták a helyi gyártás versenyképességét" - áll a jelentésben. Ennek köszönhetően a Németországban gyártott autók hetvenöt százalékát exportálták, ebből negyven százalékot interkontinentálisan.

Az üzleti modell azonban 2018-tól gyengülni kezdett, és a gyártási volumenek csökkenéséhez vezetett. 2023-ra a Németországban gyártott személyautók száma az 1985-ös szintre csökkent, míg az export az 1998-as szintet érte el.

Az elemzés alapján megállapítható, hogy a legnagyobb kihívás nem csupán a technológiai átállás az elektromos hajtásláncra. Sokkal inkább a német üzleti modell két alapkövének veszélyeztetettsége jelent igazi problémát.

A jelentés megállapítja, hogy 2023-ban Németország a második legnagyobb elektromos járműgyártóként Kínát követi, azonban a hagyományos belső égésű motorok terén szerzett technológiai előnyének jelentős része eltűnt. Az elektromobilitásra való áttérés új piaci szereplők megjelenését is lehetővé tette, amelyek már Kínában sikeresen célozták meg a német prémiumszegmenst, így jelentős piaci részesedéscsökkenést idéztek elő. A dokumentum figyelmeztet arra, hogy a német gyártók komoly nyomás alatt állnak a világ legnagyobb autópiacán, Kínában.

A deglobalizációs trend újabb kihívások elé állít minket. Az utóbbi évek során drámaian megszaporodtak a járműimportot érintő protekcionista lépések, amelyek komoly hatással vannak az exportorientált német autóiparra. A kereskedelmi feszültségek az Európai Unió és Kína között, továbbá az Egyesült Államok piacán bevezetett védővámok még inkább súlyosbítják a helyzetet, megnehezítve a globális együttműködést és kereskedelmet.

A globális trendek összessége arra utal, hogy a német autóipar a következő évtizedekben inkább zsugorodásra számíthat, mintsem növekedésre. E szektor, amely a gazdaság szempontjából kulcsszerepet játszik, jövője azon múlik, hogy képes lesz-e megújítani üzleti modelljét és megvédeni magát a globális kihívásokkal szemben. Ennek érdekében a vállalatoknak elengedhetetlen, hogy fokozzák kutatás-fejlesztési beruházásaikat, míg a politikai döntéshozóknak célzott támogatásokkal kell segíteniük a helyszíni és kereskedelmi lehetőségek bővítését. A jelentés kiemeli:

"Németország ipari helyzetének megőrzéséhez elengedhetetlen az innováció ösztönzése, a villamosenergia-költségek csökkentése, valamint a szabadkereskedelem elősegítése."

Kollégánk, Wéber Balázs, a Klasszis Média újságírója a Partizán műsorában arról beszélt, hogy bár Németországban gazdasági válságról beszélnek, a makrogazdasági mutatók egyelőre nem indokolják a súlyos aggodalmat, hiszen a GDP 2024-től ismét növekedhet. Egyes elemzők viszont stagnálás közeli állapotot várnak 2025-re, amit bel- és külpolitikai tényezők, például Donald Trump esetleges vámháborúja vagy az ukrajnai válság eszkalációja tovább befolyásolhatnak. Emellett a jövő februári német előrehozott választások is nagy hatással lehetnek a gazdasági folyamatokra. Itt többet is megtudhat.

Related posts