A Yamaha műszaki vezetője megosztotta véleményét arról, hogy miért tűnik úgy, hogy a Ducati könnyebben boldogul, mint az ő csapata.

Massimo Bartolini megjegyezte, hogy a japán és európai mérnökök közötti látogatások száma megnövekedett a Yamahánál, azonban a távolság továbbra is kihívást jelent. A hangvillások technikai igazgatója hangsúlyozta, hogy még mindig van lehetőség a munkafolyamatok fejlesztésére.
Eltelt egy év Massimo Bartolini Yamaha mérnöki részlegének élén, aki a technikai igazgatói pozíciót tölti be az ivataiaknál. Az első év, amit a MotoGP-ben töltött, nem éppen a várt sikereket hozta. Bár a konstruktőri tabellán a negyedik helyet sikerült megőrizniük, a pontjaik jelentősen elmaradtak a tavalyi eredményektől, és sajnos egyetlen dobogós helyezést sem tudtak elérni.
A tendencia kedvező irányba mutat, hiszen a szezon utolsó szakaszában kifejezetten figyelemre méltó eredményeket produkáltak, különösen Fabio Quartararo jóvoltából. A Yamaha esetében számos változtatásra volt szükség, és a MotoGP-projekt két központjának, Japánnak és Olaszországnak a távolságából adódó kihívásokat is kezelni kellett. Bár az óriási távolságot nem lehet teljesen leküzdeni, az együttműködés a felek között már sokkal szorosabbá vált.
"A japánok egyre gyakrabban látogatnak el Milánóba, mint korábban, és mi is sűrűbben indulunk Japán irányába, mivel keményebben kell dolgoznunk – nyilatkozta Bartolini a Mowmag.com-nak. – Kicsit nehéz helyzetben vagyunk, hiszen a versenyrészlegünk két különböző ponton helyezkedik el a világban. Amikor Gigi Dall'Igna [a Ducati Corse általános igazgatója – a szerk.] csatlakozott a Ducatihoz, mindössze két kilométerre volt a gyártól, míg mi most tízezer kilométer távolságban vagyunk. Így nekünk több időre van szükségünk a feladataink elvégzéséhez."
Nagyon fontos döntés előtt áll a Yamaha a MotoGP-ben
Valóban, az európai márkák számára egyszerűbb a különböző munkafolyamatok szinkronizálása, azonban a japán gyártók manapság már nem engedhetik meg maguknak, hogy ne legyen mérnöki bázisuk az öreg kontinensen, amely a MotoGP középpontját jelenti. Ráadásul, az olasz szakember felfedte, hogy egy új létesítményt is terveznek, hogy még inkább megerősítsék kapcsolatukat a Ducatival.
A vázak gyártása egyelőre továbbra is Japánban fog folytatódni, mivel ez a folyamat jelentős időt és befektetést igényel, amely már rendelkezésre áll Japánban – hangsúlyozta. – Nincs értelme ezt megkétszerezni. Az abroncsok fejlesztésén is dolgozunk, ezért szükség van egy új telephely kialakítására. Nem szeretnék részletekbe bocsátkozni, de úgy vélem, hogy a Ducati egyik legnagyobb erőssége a gumikkal kapcsolatos szakértelmük, amiben igazán kiemelkedőek.
Ami a következő idényt illeti, Quartararo második lett az év végi montmelói teszten, de ő maga is kijelentette, hogy a valódi erősorrend csak a 2025-ös előszezoni teszteken fog kirajzolódni. Mindenesetre az bizonyos, hogy a Yamahának megvannak a maga erősségei és gyengeségei, de nemcsak magán a motoron lehet még javítani.
Quartararo számára a Mikulás korábban érkezett, de ő ennél is nagyobb ajándékokra vágyik.
A munkamegosztásunk még mindig a hagyományos keretek között zajlik, ezért szükség lenne egy modernebb mérnöki megközelítésre a gumik terén, amelyeken jelenleg dolgozunk. Bartolini hangsúlyozta, hogy van néhány erősségünk a motorunkkal kapcsolatban, de ezután a gyengeségekre is kitért. - A tapadás és az erő hiánya problémát jelent, ezért fontos, hogy megtaláljuk a módját, hogyan optimalizáljuk a meglévő erőforrásainkat. Ez a gyengénk. Az összesített csomagunk alapvetően nem rossz, sőt, kifejezetten jónak mondható, csupán a színvonalon kellene javítanunk.