Afrika egyik leggazdagabb üzletembere kihívást intézett Nigériában az olajkartellek ellen.


Aliko Dangote korszerű finomítóval szállt szembe az olajlobbival. A kontinens legnagyobb olajtermelő országában általános az üzemanyaghiány.

Amikor a közelmúltban a Dangote Petroleum Refinery, Nigéria egyik legismertebb vállalata, megkezdte a finomított olajtermékek exportját több nyugat-afrikai országba, világossá vált, hogy még a leggazdagabb nigériai üzletember, Aliko Dangote számára is komoly kihívást jelenthet a régóta fennálló, saját zsebre játszó olajlobbi legyőzése. A 67 esztendős Dangote arra az elhatározásra jutott, hogy külföldre értékesíti termékeit, miután a hazai piacon nem találta meg a számításait. Az üzletember szerint az illegálisan importált, olcsó és gyengébb minőségű üzemanyagok szorították ki az új hazai termelést. Ezen felül azzal is fenyegetőzött, hogy jogi lépéseket tesz a nigériai állami olajvállalat (NNPC) ellen, amelytől részben vásárolja a nyersolajat.

Elképesztő ellentmondás, hogy míg Nigéria, Afrika legnagyobb kőolajtermelőjeként, 2024. novemberi adatok szerint napi 1,8 millió hordós termeléssel büszkélkedhet – megelőzve ezzel Algériát és Líbiát –, az ország évtizedek óta küzd az üzemanyaghiánnyal. Az idén megnyílt Dangote 20 milliárd dolláros modern finomítója, amely Lagos közelében található, új reményeket ébresztett a helyiekben. A nigériaiak azonban két alapvető kérdést fogalmaztak meg: vajon olcsóbbá válik-e a benzin, és elegendő mennyiség áll-e majd rendelkezésre? Sokan abban bíztak, hogy bár az árak nem biztos, hogy csökkennek – hiszen Dangote az állami monopóliumtól és külföldről szerzi be az olajat a világpiaci áron –, legalább a hosszú sorban állásokat elkerülhetik a töltőállomások előtt.

Mióta 1956-ban felfedezték az olajat egy afrikai ország területén, a kitermelés mindig is a középpontban állt, míg a finomítási és értékesítési szektor hosszú ideje elhanyagolt terület maradt. A londoni BBC szerint ez a szektor a különböző abujai kormányok titkos ügyleteinek sötét hátterévé vált. Az állami olajcég rendszerint külföldre értékesítette az olajat, majd onnan vásárolta vissza a finomított termékeket, mindezt azonban rendkívül átláthatatlan módon. Az NNPC, amelynek 7%-os részesedése van a Dangote finomítójában, csupán az utóbbi öt évben kezdte el nyilvánosságra hozni pénzügyi adatait. Ez az ország, amely Afrika legnépesebb nemzete, exportbevételeinek 90%-át a szénhidrogénekből szerzi. A valóság az, hogy nem áll rendelkezésre pontos információ arról, mennyi pénz tűnt el a rendszerből; számos botrány és pletyka alapján azonban feltételezhető, hogy dollártízmilliárdok sikkasztása történt. Politikai szereplők, kereskedők és üzletemberek egy része mesés vagyont halmozott fel, de róluk csak találgatások vannak, konkrét bizonyítékok híján - olvasható az Africa Oil+Gas Report című szaklapban.

Related posts