Különleges borélmények: Aranyos nedűk felfedezése (galéria)


Több évtizedes hagyomány, hogy Szent György nap táján borünnep van Szekszárdon. Ekkor hirdetik ki ünnepélyes keretek közt, hogy az idei bormustrán a történelmi borvidék mely borai bizonyultak a legjobbaknak. Ebben az esztendőben csupán annyi változás volt, hogy erre az új Tudásközpontban került sor a díjátadóra, és itt volt az Aranyos Kóstoló.

Március végén nyolc bírálóbizottság ült össze, hogy értékelje a névtelen, bordó ruhába öltöztetett palackokban érkezett borokat, összesen 47 borásztól 228 minta került a megmérettetésre. Most, szombaton, a Szent György napi ünnep keretében ünnepélyes keretek között adták át az okleveleket és díjakat, köztük 64 aranyérmet is. Ezen a napon megrendezték az Aranyos Kóstoló népszerű eseményét is, ahol a borkedvelők együtt élvezhették a kiváló nedűket.

Többek között több kiváló teljesítményért díjaztak különböző személyeket.

A program vezetője, Kieszné Huszár Dóra, a Szekszárdi Borvidék ügyvezetője, megosztotta velünk a legfrissebb fejleményeket. Elmondása szerint míg korábban a borászatok egy-egy díjjal jelentős aranyérmeket zsebelhettek be, most a díjazott pincészetek, borászatok és borbirtokok száma növekedett. Ezért a legszebben csillogó érmekből több borászat részesült, bár egyenként kevesebb jutott nekik. Emellett számos különdíjat is kiosztottak, köztük kiemelte a legjobb borászatot, a Prantner pincét, valamint a legígéretesebb fiatal borászt, Váradi Lászlót, a Szeleshát Szőlőbirtok képviselőjét.

Az eredményhirdetés délelőtt volt, délután háromkor pedig a Tudásközpontban kezdetét vette az Aranyos Kóstoló, mikor a borászok a nagyközönséget, a borkedvelőket várták, megmutatni, hogy milyenek az itteni legjobb, aranyéremmel díjazott borok.

A vendégek, természetesen belépti díjért, egy boroskelyhet kaptak, s a borászok abba töltötték a legszebb díjat nyert nedűket.

Aranyos Kóstoló: döntött a nagyközönség is

Több mint kétszázan vizsgálták ilyen módon, hogy jól döntöttek-e a versenyen a szakértő ítészek. Nem hangzott el ellenvélemény, viszont nagy sikere volt többek között annak a bornak, amelynél a szőlőt a madarak, gyurgyalagok védték, összekapkodták a szőlőmolyokat, így Mészároséknak abban a dűlőben nem kellett növényvédőszerrel permetezni, s hálából a madarak latin neve, úgy, hogy Ómerops került a palackra. Tetszettek sokaknak a fiúkról elnevezett borai az Attila birtoknak, s a rotaryánus kóstolgatók is örültek, hogy már a Szekszárdi Rotary Clubnak is van bora, mert aranyat nyert a rotary tag Fekete Mihály Nero Rozéja.

Related posts