Az olasz baloldal mostanában egyre inkább az iszlám vallásra összpontosít, miközben a kereszténység és a judaizmus háttérbe szorul. A téma körüli diskurzusok élénk vitákat generálnak, és a politikai táj képét is formálják. Ha kíváncsi vagy a részletekre é

Az olasz baloldal tervei között szerepel a keresztény szimbólumok eltávolítása, miközben a muzulmán hagyományokat nemzeti ünneppé szeretnék emelni. A dél-európai országban élő muszlim közösség egyre több jogot és kiváltságot követel, ami a társadalmi viták középpontjába került. Egy szélsőbaloldali politikai képviselő pedig azt javasolja, hogy a ramadán végét Olaszországban nemzeti ünnepként ünnepeljék meg, ami tovább fokozza a feszültséget a különböző kultúrák és hagyományok között.
Az utóbbi évek során Olaszországban több konfliktus forrása volt, hogy a muzulmán közösség azt kérte, hogy a ramadán utolsó napja tanítás nélküli nap legyen az olasz iskolákban. Most Aboubakar Soumahoro, egy bevándorló képviselő, aki az Elefántcsontpartról származik, még merészebb lépést tett idén.
Az olasz parlament képviselőházában tartott sajtótájékoztatón bejelentett törvénytervezet célja, hogy a ramadán utolsó napját, vagyis a böjt végét ünneplő napot nemzeti ünneppé nyilvánítsák Olaszországban. A javaslatot előterjesztő képviselő hangsúlyozta, hogy Itália az európai országok között a harmadik legnagyobb muzulmán közösséggel büszkélkedhet, ezzel is indokolva a kezdeményezést, amely a kulturális sokszínűség elismerését célozza.
Közel hárommillió emberről van szó, akik közül körülbelül fele már olasz állampolgárságot is birtokol. A képviselő hivatkozik az olasz alkotmányra és az Európai Unió Alapjogi Chartájára, amelyek garantálják a vallás szabad gyakorlását. Az Olasz Zöldek és Baloldal Szövetsége színeiben politizáló, jelenleg a Vegyes Csoporthoz tartozó képviselő bejelentette, hogy aláírásgyűjtést indít, amely lehetőséget ad az állampolgároknak, hogy kifejezhessék véleményüket. A szélsőbaloldali politikus példaként említette New Yorkot, ahol körülbelül egymillió muzulmán él, és ahol 2015 óta hivatalosan is ünneplik a ramadán utolsó napját, az iskolákat pedig zárva tartják, akárcsak a keresztény és nemzeti ünnepek alkalmával.
Az olasz sajtó hangsúlyozza, hogy a baloldal korábban azért harcolt, hogy a keresztény kultúrát szimbolizáló feszületeket és betlehemeket eltávolítsák az iskolákból és a közintézményekből. Most pedig arra törekednek, hogy a muzulmánok vallási ünnepét nemzeti ünneppé nyilvánítsák.