Az ukrán elnök most minden korábbinál sötétebb perspektívát festett elénk.


Volodimir Zelenszkij véleménye szerint a háború sikeres befejezése után Oroszország lehetőséget kap arra, hogy átszervezze katonai erejét, és akár 15 új hadosztályt is telepíthet Fehéroroszország területére. Ez a lépés pedig potenciálisan támadásokhoz vezethet Lengyelország vagy a Baltikum irányába.

Volodimir Zelenszkij a müncheni biztonsági konferencián kijelentette, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök tervei között szerepel 100-150 ezer orosz katona friss kiképzése, és az újonnan alakult hadosztályok többségét vagy akár teljes mértékben Fehéroroszország területén kívánja elhelyezni – számolt be róla a Portfolio.

Az ukrán elnök úgy véli, akár Ukrajna felé is újra megindulhatnak, de Lengyelországot vagy a balti államokat is célba vehetik az átcsoportosított orosz erők, a támadás pedig akár jövőre is megtörténhet. Véleménye szerint ez jár Vlagyimir Putyin fejében, és hírszerzési adatokra hivatkozva vélekedik úgy, hogy az orosz elnök a NATO elleni háborúra készül, de hozzátette, hogy nem 100 százalékig biztos benne, hogy ez meg fog történni, és őszintén reméli, hogy mindez még elkerülhető. (Mint ismert, korábban a dánok elemzésében az szerepelt, hogy az oroszok öt éven belül háborút indítanának - erről itt írtunk -, de más északi országok is előálltak már hasonló forgatókönyvvel.)

A nyugati hírszerző ügynökségek szerint az orosz katonai agresszió valószínűsége a balti államok ellen drámaian megnövekedhet, amennyiben Donald Trump amerikai elnök sikerrel zárja le az ukrajnai tűzszüneti tárgyalásokat. Ezzel párhuzamosan Ruben Brekelmans holland védelmi miniszter a De Telegraaf című lapnak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy ha ez a forgatókönyv valóra válik, akkor a holland katonák fognak állni a védelmi vonal élén Litvániában.

A miniszter szerint egy ukrajnai tűzszünet növelheti a NATO fenyegetettségét, mivel lehetőséget adna Oroszországnak az újrarendeződésre és a támadások kiterjesztésére, ezáltal még bizonytalanabbá téve Európa biztonságát.

Ruben Brekelmans úgy gondolja, hogy a tűzszünet lehetőséget teremtene Oroszország számára a csapatok és a katonai felszerelés gyors átcsoportosítására, illetve a hadiipari termelés fokozására. Szerinte világos, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök következő célpontjainak a balti államok számíthatnak, hiszen az orosz politikai diskurzus folyamatosan az "orosz birodalom újjáépítéséről" szól.

"Ez azt jelentené, hogy a NATO-nak még jobban meg kell erősítenie az elrettentő erejét. A tűzszünet utáni körülbelül év különösen sebezhető időszak lenne. Ezt az időszakot a lehető legrövidebbre kell szorítani, és a fenyegetést a lehető legalacsonyabb szinten kell tartani. Ezért elengedhetetlen, hogy megőrizzük katonai harci képességünket" - húzta alá.

A NATO-tagállamok nemrégiben egy új védelmi stratégiát fogadtak el, amely az északkeleti határ védelmét hivatott erősíteni. E terv keretében a 32 tagország mindegyike saját határszakaszáért vállal felelősséget, így biztosítva a közös biztonságot és a hatékony együttműködést a régió védelme érdekében.

A holland katonák nagy valószínűséggel Litvániában alkotják majd az első védelmi vonalat, a Fehéroroszországgal közös határ mentén, ahol már most is 270 holland katona állomásozik.

A lengyel-litván határvidékén terül el a Suwalki-folyosó, egy körülbelül 65 kilométeres hosszúságú földsáv, amely a kalinyingrádi exklávé és Fehéroroszország között húzódik. Ennek a területnek a megszerzése Oroszország számára lehetőséget adna arra, hogy izolálja a balti államokat a többi NATO-tagállamtól, ezzel destabilizálva a régió biztonsági helyzetét.

Németország ambiciózus terveket dédelget Litvániában, ahol egy jelentős katonai bázis létrehozásába fogott. Az elképzelések szerint az elkövetkező évek során 5000 katona állomásoztatása válik lehetővé, és Hollandia is fontolóra veheti, hogy részt vegyen e tartós katonai jelenlétben.

Related posts