Börtönbüntetés vár rá, mert csak várandós kínai nőket segített az utazásban.

A hosszú ideje elhúzódó ügy végére a bíró tett pontot, aki 41 hónap börtönbüntetésre ítélte a kaliforniai nőt, és elrendelte, hogy büntetése azonnal megkezdődjön. Szeptemberben ez a nő a férjével együtt összeesküvés és pénzmosás vádjával került a bíróság elé, a bűncselekményeket pedig a figyelemfelkeltő nevű USA Happy Baby vállalkozásuk keretein belül követték el.
Az eljárás során bebizonyosodott, hogy Phoebe Dong egy olyan vállalkozást működtetett, amely terhes kínai nők beutazását segítette az Egyesült Államokba. Az ott született csecsemőket ugyanis alanyi jogon illeti meg az amerikai állampolgárság.
Az ítélet akkor formálódott meg, amikor Donald Trump visszatérésével újra középpontba került a születési jog kérdése. Hivatalba lépését követően rendeletet adott ki, amely a születésen alapuló állampolgárság fogalmának szűkítését célozta. Ezt azonban egy szövetségi bíró azonnal megakadályozta, arra hivatkozva, hogy az intézkedés "nyilvánvalóan alkotmányellenes" - számolt be róla az AP hírügynökség.
Phoebe Dong és férje, Michael Liu, azok közé tartozik, akik ellen Barack Obama elnöksége alatt emelt vádat. Ekkoriban kezdett el terjedni a "terhesturizmus" jelensége, amely során az utazási irodák nemcsak a látogatások megszervezésében segédkeztek, hanem a terhesség eltitkolásában is komoly szerepet játszottak.
A régóta működő vállalkozások a kínai mellett orosz, nigériai és máshonnan érkezett várandós nők igényeit is kiszolgálták.
Sokan lehetőségnek tartják, amellyel gyermekeiknek talán egy jobb jövőt biztosíthatnak - arról nem beszélve, hogy a szülők állandó tartózkodási engedélyért folyamodhatnak, amint gyermekük, 21. életévének betöltésével nagykorú amerikaivá válik.
Az amerikai szülés lehetősége úgy tűnik, hogy vonzó alternatívát kínált néhány magyar nő számára: az Index Fórum külön alrovatot szentelt ennek a témának az ezredforduló táján.
2002-ben szültem az USA-ban. Mivel a Social Service jogosultnak talált, fizette a szülést és a kórházi költségeket. [...] A gyermek 21 éves koráig ingyenes orvosi ellátásban részesül, a gyógyszerekért sem kellett fizetni
- írta az egyik hozzászóló.
A kaliforniai ítélethirdetés során Dong a könnyeivel küszködve emlékezett vissza arra, hogy a szigorú kínai egykepolitika miatt testvérek nélkül nőtt fel. A kínai vezetés arra kényszerítette édesanyját, hogy szakítsa meg második terhességét.
Az áttelepülés az Egyesült Államokba komoly kihívást jelentett számára. Azonban, miután gyermekei születtek, úgy érezte, hogy segíthet a kínai nőknek, akik szintén több gyermekre szeretnének. Az indoklása viszont ellentmondásos, hiszen Kínában már egy évtizede véget ért az egykézés politikája.
A szövetségi ügyészek több mint öt év börtönbüntetés kiszabását indítványozták, arra hivatkozva, hogy Dong és Liu több mint száz terhes kínai nő beutazási folyamatát segítették elő. Tanácsokat adtak nekik arról, hogy mely repülőtereket érdemes választaniuk, ahol a biztonsági ellenőrzések lazábbak, valamint arra is figyelmeztették őket, hogy olyan bő szabású ruházatot viseljenek, amely elfedi állapotukat.
"A vádlottak mindegyike több tízezer dollárt keresett azzal, hogy ügyfeleiknek segítséget nyújtottak az amerikai hatóságok megtévesztésében" - olvasható az ügyészség beadványában, amely szerint ezzel a pénzösszeggel gyakorlatilag amerikai állampolgárságot szereztek.
A nő ügyvédje azt kérte: a három gyermekre való tekintettel halasszák el Dong büntetésének kezdetét a férj szabadulása utánra, amibe az ügyész beleegyezett, a bíró azonban hajthatatlan volt, így a vádlottat a tárgyalóteremből azonnal a fogházba kísérték.
A két elítélt legfiatalabb gyermeke éppen 13 éves.
A USA Happy Baby csupán egy a sok vállalkozás közül, amelyek segítették a terhes kínai nőket abban, hogy az Egyesült Államokban hozzák világra gyermeküket. Az egyik utazási iroda vezetője Kínába menekült, míg a You Win USA nevű cég tulajdonosa 10 hónapos börtönbüntetést kapott.