A Fortepan archívumában Budapest 1944-es ostromának rejtett pillanatait kutatja, feltárva a város sorsfordító eseményeinek elfeledett arcait és történeteit.
Budapest 1944-es ostromának családi albumokban, vagy gyűjtemények fel nem dolgozott anyagaiban lappangó képeit keresi a Fortepan és az Eidolon Centre, akiknek dolgozói Budapest ostromának nyolcvanadik évfordulója alkalmából hirdetik meg a képmentési akciót.
A felhívás célja, hogy rátaláljanak azokra a lappangó, magánkézben, vagy archívumok feldolgozatlan anyagaiban rejtőző, eddig nem látott fotográfiákra, amelyek a második világháború budapesti ostroma (1944. december 25-től 1945. február 13-ig) során készültek - áll a kezdeményezés szervezőinek hétfői közleményében.
A szakértők szeretettel várják mindazok jelentkezését, akik 1944-ből származó fotókkal rendelkeznek, amelyek az ostrom alatt álló Budapestet örökítik meg, vagy bármilyen módon kapcsolódnak a város ostromához. Ebből az időszakból sajnos rendkívül kevés olyan ismert felvétel maradt fenn, amely a civil lakosság életét, a pincékbe menekült, romok között küzdő budapestiek mindennapjait tükrözi. Ugyanez a helyzet a budapesti gettóval is, ahol szintén alig található néhány fénykép, és a málenkij robotra elhurcoltak sorsa is sok esetben dokumentálatlan maradt. A Fortepan és az Eidolon Centre közös képmentési programja éppen ezért arra törekszik, hogy ezt a jelentős hiányosságot pótolja.
A kezdeményezés szervezői a képek tulajdonosait arra kérik, hogy vegyék fel a kapcsolatot a Fortepannal a cég Facebook-oldalán, vagy email címén. A képek formátumtól függetlenül egyaránt értékesek lehetnek, ezért negatívok, papírképek, családi albumok és újságkivágások beküldőire számítanak. A képeket a program keretében digitalizálják, és az eredeti példányokat minden esetben visszaadják a tulajdonosoknak.
Ha valakinek van tudomása olyan képanyagokról, amelyek nem az ő tulajdonában állnak, de az ostrom idején készültek, valamint olyan fotográfusokról, akik a megadott időszakban dokumentálták az eseményeket, de nem ismerik a képek sorsát, a szervezők örömmel fogadják ezeket az információkat. Emellett várják azoknak a közgyűjteményeknek a jelentkezését is, akik olyan eddig nem publikált vagy digitalizálatlan anyaggal rendelkeznek, amely az ostrom mindennapjait ábrázolja, vagy szorosan kapcsolódik a témához.
A képeket 2025 őszén, Budapest ostromának 80. évfordulójára emlékezve a Fortepan és az Eidolon Centre által szervezett kiállításon tervezik bemutatni.
1944 végére, valamint az azt követő időszakban, a magyar társadalmat hosszú évtizedeken át megosztó feszültségek és a második világháború záró szakaszának tragédiája hihetetlen intenzitással sűrűsödött össze. A Budapestre rekedt civilek számára néhány hét leforgása alatt rendkívüli események sorozata zajlott: a város jelentős része elpusztult, a zsidó közösséget gettókba kényszerítették, és sokuk életét brutális likvidálások oltották ki. Ekkor tombolt a nyilas terror, és a német, valamint orosz katonai megszállók durván beleszóltak a mindennapi életükbe. Mindezek mellett a magyar államiság széthullóban volt, miközben egy új világ hajnalán álltak. Az emberek légópincékbe húzódva, állandó életveszély, kiszámíthatatlan erőszakhullámok és a nélkülözés tüzében élték mindennapjaikat, miközben áram, víz és élelem híján szenvedtek. Az ostrom vége sokak számára a túlélés örömét, míg másoknak a rabság új korszakát hozta el.