Ne essünk pánikba! Győrfi Pál megosztotta velünk, hogy kihez fordulhatunk az ünnepek során, ha váratlanul bajba kerülünk. - Mandiner

Nyitókép illusztráció. Fotó: Képernyőfotó. Belső kép: Országos Mentőszolgálat Kommunikációs és PR-osztály
A karácsonyt megelőző két hét a mentők számára rendkívül zsúfolt időszakot jelent. A nagyvárosokban, különösen Budapesten, a hívások száma még a megszokott szintet is meghaladja. Ezen hetekben a magas esetszám nem meglepő: az emberek ilyenkor fokozottan aktívak, a forgalom jelentősen megnövekszik, és mindenki igyekszik rendezni az ünnepek előtt felhalmozódott ügyeit. Ez a megnövekedett aktivitás gyakran balesetekhez és sürgős esetekhez vezet, ami tovább terheli a mentőszolgálatokat. Az ünnepi készülődés izgalma mellett tehát a figyelem és a biztonság megőrzése is kulcsfontosságú.
- ezt osztotta meg velünk Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője.
Majd azzal folytatta, hogy ahogy beköszöntenek az ünnepek december 24-én, akkor a mentők munkája is "normalizálódik", sőt, akkor egy csendesebb, békésebb időszak következik egészen december 27-én hajnalig. "Ennek ellenére ezekben a napokban is készenlétben állnak bajtársaink, az ország 256 mentőállomásán az egységek szolgálatban vannak, és igyekeznek mindenkit, aki hozzánk fordul a lehető legjobban ellátni".
Győrfi Pál a mentőszolgálat működésével kapcsolatos kérdésünkre válaszolva elárulta, hogy az év ezen időszakában leggyakrabban olyan esetekhez riasztják a mentőket, amelyek...
"A karácsonyi időszakot különféle, ünnepi alkalmakra jellemző balesetek is kísérhetik. Mivel sokan a karácsonyi ünnepeket otthon töltik, a háztartási balesetek száma értelemszerűen megnő. Ezek általában kisebb sérülések, mint például amikor a konyhában valaki megvágja az ujját, vagy a karácsonyfa faragása közben a családfő keze sérül meg. Azonban előfordulhatnak extrém esetek is, például amikor valaki azért szenved balesetet, mert a csúcsdíszt úgy próbálja feltenni a karácsonyfa tetejére, hogy három széket egymásra rak. A sütés-főzés során mindig hangsúlyozzuk, hogy – főleg ha kisgyermekek is vannak a háztartásban – a forró zsírt, olajat vagy levest ne hagyják csak úgy elérhető helyen, mivel a legkisebbek könnyen balesetet okozhatnak maguknak." - mondta a szóvivő.