Izrael és az Egyesült Arab Emírségek közötti megbeszélések eredményeként új lehetőségek nyíltak meg a két ország kapcsolatában.


Izrael és az Egyesült Arab Emírségek külügyminisztere ritka alkalommal ült össze, hogy megvitassák a gázai helyzetet, amelyet az izraeli-palesztin konfliktus feszültsége határoz meg. A találkozó fókuszában az egyre mélyülő humanitárius válság állt, valamint a regionális és nemzetközi közösségek erőfeszítései a tűzszüneti megállapodás fenntartására és a túszok szabadon bocsátására.

Gideon Szaár, Izrael külügyminisztere, nemrégiben látogatást tett az Egyesült Arab Emírségekben, ahol a gázai helyzetet vitatta meg helyi kollégájával, Abdalláh bin Zajid Ál Nahajannal. A hírt az Egyesült Arab Emírségek kormányzata tette közzé az MTI értesülései alapján.

Az Egyesült Arab Emírségek és Izrael 2020-ban hivatalosan is megerősítette diplomáciai kapcsolatait az Ábrahám-megállapodás keretében. Azóta azonban a magas szintű kölcsönös látogatások meglehetősen ritkák, mivel a Gázai övezetben, Izrael és a Hamász palesztin szélsőséges csoport között zajló fegyveres konfliktus már hosszú ideje tart.

Az Abu-Dzabiban vasárnap megrendezett találkozó során a két miniszter a Gázai övezetben egyre súlyosbodó humanitárius válságról folytatott megbeszélést - tájékoztatta az Egyesült Arab Emírségek külügyminisztériuma.

A két fél megvitatta a regionális és nemzetközi erőfeszítéseket a tűzszüneti megállapodás megújítására, a tűzszünet létrehozására és a túszok szabadon bocsátásának biztosítására

- fűzte hozzá.

"A Közel-Keleten számos komoly kihívással nézünk szembe, de szerencsére vannak olyan partnereink, akik segíthetnek az együttműködés és a stabilitás jövőjének megteremtésében. Hálásak vagyunk vendéglátóinknak" - osztotta meg Szaár az X közösségi platformon.

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök csütörtök reggel érkezett Budapestre, ahol Orbán Viktorral közösen tartottak sajtótájékoztatót. A rendezvény során azonban egy váratlan protokollbaki történt. Érdekes módon, miközben a Nemzetközi Büntetőbíróság korábban elfogatóparancsot adott ki Netanjahu ellen, a magyar fővárosban végül nem történt letartóztatás. Ezzel egy időben a kormány bejelentette, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróság joghatósága alól.

A döntésre több helyről is heves reakciókatt váltotta ki, a kormányzat részéről Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója árulta el, mi állhat a kormány lépése mögött. Az izraeli kormányfő ellen villámtüntetés alakult ki a Széll Kálmán téren, két francia férfi pedig izraeli zászlókat rongált, és dobott a Dunába.

Később a két miniszterelnök közösen vette fel a kapcsolatot Donald Trump amerikai elnökkel, hogy tájékoztassák őt Magyarország kilépéséről a Nemzetközi Büntetőbíróságból, és megvitassák a következő lépéseket a témában. Pénteken a két kormányfő együtt emlékezett meg a holokauszt áldozatairól, miközben Benjamin Netanjahu tiszteletbeli polgári címet vehetett át a Nemzeti Közszolgálati Egyetemtől. Ezzel párhuzamosan Magyarországot kritika érte a Hamásztól, amiért nem intézkedett az izraeli vezető letartóztatásáról.

Benjamin Netanjahu vasárnap hagyta el Magyarországot, egyes sajtóértesülések szerint egyből Donald Trumphoz utazhat Washingtonba Budapestről.

Related posts