Új, forradalmi robot érkezett, amely képes a levegőből energiát nyerni, mindezt elektronikai komponensek nélkül! Fedezd fel a technológia legújabb vívmányait ebben a lenyűgöző videóban, ahol bemutatjuk, hogyan működik ez az innovatív megoldás!


A 3D nyomtatás világában egy új típusú lágy robot létezik, amely közvetlenül a nyomtatóból kerül ki, és különlegessége, hogy nem igényel elektronikát a mozgásához. Ezeket a robotokat légpalackok működtetik, ami egyedivé és innovatívvá teszi őket. Jelenleg még csak lassú léptekkel haladnak, de a jövőben képesek lesznek kihívásokkal teli környezetekben, sőt akár víz alatti feladatokban is helytállni.

Úgy tűnik, a San Diegó-i Kalifornia Egyetem szakemberei irigykedtek skót kollégáik innovációjára, és saját 3D-s nyomtatással készült, lágy, járásra képes robotjukat alkották meg. Az amerikai változat azonban számos szempontból különbözik az eredetitől: míg a skót robot négy lábbal bír, az új fejlesztés hat lábával a rovarok mozgását idézi. Emellett egy légpalack is segíti a robot mozgását, ami új dimenziót ad a technológiai megoldásnak.

A robot szerkezete azonos anyagból készült, mint amit a tömlők és cipőtalpak előállításához használnak. A nyomtatási folyamat mindössze két és fél napot vett igénybe, és a robotot egyetlen, folyamatos darabként hozták létre. Minden lába képes fel-le és oldalirányú mozgásra is. A robot testén belül a levegő apró csöveken és kamrákon keresztül áramlik, hogy biztosítsa a működését. Amint a nyomás változásai bekövetkeznek a kamrákban, a csövek kinyílnak és bezáródnak, lehetővé téve a levegő áramlását különböző kamracsoportokba. Ez a felfújási és leeresztési ciklus serkenti a robot előrehaladását, így lábain totyogva halad előre.

Bár a robot anyaga puha, formája meglehetősen masszív benyomást kelt. A hat lábának köszönhetően képes megőrizni az egyensúlyát még a legnagyobb egyenetlenségeken is. Amikor elindul, három lába egyszerre lép, míg a másik három stabilan a földön marad, így minimális eséllyel borul fel - olvashatjuk a Science News Explorers elemzésében. Érdekesség, hogy mivel a tervezés során nem használtak elektronikát, a robot vízállóvá vált. A tengerparti kísérletei során például sikeresen merült el egy mély pocsolyában, majd gond nélkül bukkant fel, hogy folytassa az útját.

Mindez remekül hangzik, azonban ahhoz, hogy egy ilyen robot egészen zord körülmények között is helyt álljon, még hosszú út vezet. Mindenekelőtt gyorsabban kellene tudni mozognia, hogy minél messzebbre juthasson egyetlen levegőpalack segítségével. Jelenleg másodpercenként 4 centiméter sebességgel kúszik előre, ami azért nem mondható őrült tempónak, csupán egy kicsit gyorsabb, mint egy csiga. Egy levegőpalack körülbelül 80 másodpercig képes működtetni a robotot.

A szakemberek jelenleg a robot egy gyorsabb változatán dolgoznak. Remélik, hogy egy kormányrendszert vagy egy olyan módszert is hozzáadhatnak, amellyel kikerülheti az akadályokat, miután jelenleg csak egyenes vonalban tud előre haladni. A roboton keresztüli légáramlás szabályozása viszont lehetővé teheti, hogy az akadályokra reagálva irányt váltson, hasonlóan egy robotporszívóhoz.

Related posts