Az influenszerek új utakat kereshetnek, hogy a világot saját „gyerekgyárrá” alakítsák, ahol a követők és a fiatalok életstílusát formálják, miközben saját márkáikat építik.

A pronatalizmus aktivistái szerint a Fehér Ház is a kezdeményezés mellé állt, hiszen mémek és lombikbébi programok segítségével igyekeznek megfordítani a születésszámok csökkenésének trendjét.
Simone és Malcolm Collins egy amerikai házaspár, akik szilárdan hisznek abban, hogy a világnak több gyerekre van szüksége, különben összeomlik a civilizáció. Ők lettek a pronatalizmus legismertebb képviselői, egy olyan jobboldali mozgalomé, amely szerint súlyos társadalmi probléma, hogy csökken a születésszám, amire egyetlen megoldást a nagycsaládok jelenthetnek. A pronatalisták tábora folyamatosan növekszik, legalábbis azt állítják, hogy az Egyesült Államok kormányának legbefolyásosabb személyei közül néhányan rokonszenveznek az ügyükkel. A BBC megpróbálta kideríteni, hogy mekkora hatásuk van valójában, amihez a házaspárral is leültek beszélgetni.
A népességcsökkenés globális szinten komoly kihívás, különösen a fejlettebb országokban. Kína például 2023-ban olyan alacsony születésszámokat produkált, amelyek rekordot döntöttek, miközben a halálozási ráta az 1974 óta legmagasabb szinten állt. Ez már a második egymást követő év, amikor a lakosság csökkenése megfigyelhető. De nem szükséges ilyen távoli példákra hivatkozni, hiszen Magyarországon is aggasztó tendenciák figyelhetők meg: az idei év első két hónapjában a népességfogyás mértéke 18 százalékkal haladta meg a 2024 eleji adatokat.
Számos ember kifejezi félelmét a statisztikák fájó valóságával kapcsolatban, köztük Novák Katalin volt köztársasági elnök is. Ő szeptember óta egy nonprofit szervezet társalapítója és vezérigazgatója, amelynek küldetése, hogy megoldásokat találjon a világ csökkenő születésszámának problémájára.
Néhány héttel később már Dél-Korea színpadán állt, ahol a témáról tartott izgalmas előadást, amelyről még a neves Times magazin is beszámolt. Ezt követően közzétett egy közös fényképet Elon Muskkal, aki azóta Donald Trump megbecsült tanácsadójává vált, valamint Giorgia Melonival, Olaszország miniszterelnökével. A képhez pedig ezt a megjegyzést fűzte:
A jövő kulcsa a gyerekek kezében rejlik, ők lehetnek a világ megmentői.
A Collins házaspár azonban még a pronatalistákon belül is szélsőségesnek számít. Van, hogy naponta posztolnak videókat, amikben a mesterséges intelligenciától rettegnek, elmagyarázzák, miért rossz, ha nem bánnak elég szigorúan a szülők a gyerekeikkel, de olyat is közzétettek, amiben egy kalap alá veszik az anorexiát a transzszexualitással.
De ami a lényeg: a mielőbbi eredmény érdekében lombikbébi-eljárásokkal próbálnak minél több gyereket a világra hozni, így egymás után születnek az utódaik. Egyelőre négy gyerekük van, de hamarosan érkezhet az ötödik. A legboldogabbak pedig akkor lennének, ha 14 fősre terebélyesedne a család.
A gyarapodásban azonban kevésbé hagyatkoznak Isten vagy a sors akaratára: a mesterséges megtermékenyítés során egy speciális technológiát használnak, hogy rostálják az embriókat bizonyos tulajdonságok, például az intelligencia alapján. "Soha nem választanánk olyan gyereket, aki intelligenciában elmaradna tőlünk" - jelentették ki határozottan a BBC-nek.
A támogatók számának növelésében azonban már nem annyira elitista a hozzáállásuk. Malcolm kifejtette, hogy az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy virálissá váljanak, ha mémmé alakulnak: „Ha ésszerűen közelítünk a dolgokhoz és az árnyalatokról beszélünk, az senkit sem foglalkoztat. De ha valami meglepőt és provokatívat mondunk, azonnal felkeltjük a figyelmet” – magyarázta. Nem sok influenszer vállalja be ilyen nyíltan ezt a megközelítést, de lehet, hogy ez a stratégia végül meghozza a kívánt eredményeket.
Most, hogy Donald Trump visszatért az elnöki székbe, a Collins házaspár szinte azonnal beindította a terveit. A Fehér Ház tisztségviselői, sőt, akár a szövetségeseik is új lehetőségeket kínálnak számukra, és ezt a potenciált mindenképp szeretnék maximálisan kihasználni. Az új politikai széljárás óriási inspirációt jelent számukra, és nem haboznak lépéseket tenni a céljaik elérése érdekében.
Az ambíciók hajtják azt a 14 gyermekes apát, Elon Muskot, aki úgy véli, hogy a termékenység csökkenése jelenti a legnagyobb fenyegetést civilizációnkra. E meggyőződése miatt tízmillió dolláros (3,6 milliárd forint) támogatást nyújtott egy texasi kutatócsoport számára, amely a termékenység, a szülővé válás és a népesség növekedésének lehetőségeit vizsgálja.
Muskon túl JD Vance, az Egyesült Államok alelnöke is nyíltan beszélt már a gyermekvállalás fontosságáról. Egy januári abortuszellenes tüntetésen például kijelentette: "Több babát akarok az Egyesült Államokban."
Ha arra vagy kíváncsi, hogy léteznek-e pronatalisták a Trump-kormányzat környezetében, akik befolyásolják a politikai irányvonalat, akkor azt mondanám: természetesen! Csak nézz körül Elon Musk és JD Vance példáján!
- ezt állítja Malcolm.
A Trump-kormányzat már bevezetett olyan családpolitikai lépéseket, amelyek különösen kedveztek a pronatalisták számára. 2023. február 18-án Trump aláírta azt a végrehajtási rendeletet, amely a lombikprogramhoz való hozzáférés javítását célozza. Ezzel a lépéssel a családalapítás jelentőségének hangsúlyozása volt a cél, valamint a gyermekvállalás megkönnyítése.
A pronatalisták ebben a helyzetben lehetőséget sejtenek, és bízva a jövőben, úgy vélik, hogy ez csupán a kezdet. Februárban Texasban rendeztek egy konferenciát, ahol kétszáz támogatójuk társaságában hallgattak meg számos előadást a témával kapcsolatban. Az esemény részvételi díja 360 ezer forintnyi dollár volt. A rendezvényre a jobboldali politikai spektrum különféle képviselői érkeztek, köztük konzervatív keresztények és a Szilícium-völgy "tech jobboldala". Korábban például Michael Anton is szólt az egyik gyűlésen, aki az előző Trump-elnökség idején a Külügyminisztérium politikai tervezési igazgatójaként tevékenykedett.
Malcolm Collins már korábban is megpróbálta befolyásolni a Fehér Ház politikáját. Állítása szerint "háttérmunkával sikerült elérnie, hogy a pronatalizmus témája a hatalmi központokban normális beszédtémává váljon, ami fokozatosan eljuttatta a kormányzati körökig és a technológiai elit tagjaihoz." Ezen kívül konkrét lépéseket is tettek: rendelettervezeteket terjesztettek elő az elnöknek. Javaslataik között szerepel, hogy lazítsák a gyerekülésekre vonatkozó előírásokat, hogy minél több gyermek elférjen az autóban, és egyszerűsítenék a családtámogatásokra vonatkozó szabályozásokat is.
Bár egyelőre nem túl elterjedt a mozgalom, vannak, akiket aggodalommal tölt el a gondolat, hogy az Egyesült Államok elnöke is beállhat mögé. Ennek hatására ugyanis rohamosan megnőhet a támogatóik és a követőik száma, valóságos babagyárakat hozva létre, hiszen a mesterséges megtermékenyítés többé nem a meddőség megoldását, hanem a minél gyorsabb és hatékonyabb szaporodást szolgálná. A hagyományos vallásos jobboldal azonban egyelőre megosztott a kérdésben, sokan közülük ellenzik a lombikbébi-eljárást, nem beszélve az embriók genetikai szűréséről.
A petesejt-kereskedelem napjainkra egy lenyűgöző, 35 milliárd dollárt meghaladó iparággá fejlődött. Ha szeretnéd megismerni a részleteket, cikkünket itt találod: