A mai munkaerőpiacon a diploma értéke sokkal komplexebb, mint valaha. A papír ugyanis már nem elegendő önmagában; a gyakorlati tapasztalat, a soft skillek és a folyamatos tanulás éppen olyan fontosak. A munkaadók a diploma mellett egyre inkább azt keresik

Ahogy közeledik az egyetemi jelentkezések határideje, a Profession.hu idén is összeállította elemzését a munkaerőpiacon tapasztalható, felsőfokú végzettséggel rendelkező álláskeresőket érintő trendekről. Noha egyes szektorokban a jelöltek attitűdje egyre nagyobb szerepet kap a meglévő végzettségnél, a diploma birtoklása továbbra is számos lehetőséget nyújt a munkát keresők számára.
A legfrissebb elemzésében Magyarország népszerű tematikus állásportálja feltérképezte az egyetemi diplomával rendelkező munkavállalók elhelyezkedési lehetőségeit. Az adatvezérelt megközelítés célja, hogy segítséget nyújtson azoknak a diákoknak, akik a további tanulmányok folytatásán gondolkodnak. A jelenlegi munkakeresői bérigények és a felsőfokú végzettséggel elérhető nyitott pozíciók számának ismeretében a pályaorientációs döntések meghozatala könnyebbé válik a fiatalok számára.
A Profession.hu önéletrajz-adatbázisában több mint 265 ezer, az elemzés szempontjából releváns fő szerepel, akik regisztrációkor megjelölték a diplomás státuszt. Közülük a legtöbben az Eötvös Loránd Tudományegyetemen (ELTE), illetve a Debreceni Egyetemen (DE), a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME), a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) vagy a Budapesti Gazdasági Egyetemen (BGE) szerezték meg a végzettségüket felsőfokú tanulmányaikat követően.
Folyamatosan változnak a trendek a munkaerőpiacon a munkáltatók elvárásait illetően, a meglévő papírokról sok esetben átkerül a fókusz a jelöltek készségeire, attitűdjére, azonban vannak olyan szakterületek, amelyekre jellemzően kizárólag diplomások önéletrajzait várják. 2024 során a pénzügyi és gazdasági igazgatókat kereső hirdetések között szerepelt a legmagasabb arányban az elvárások között a felsőfokú végzettség. Ezt követték a közgazdászokat és a jogi szakembereket kereső munkalehetőségek.
Az összdarabszámot vizsgálva elmondható, hogy a legtöbb olyan hirdetés, amelynél megjelölték a jelentkezők felé támasztott elvárások között a diploma meglétét a mérnöki, a pénzügy és könyvelés, valamint a gyártás, termelés szektorban meghirdetett állásra vonatkozott. Ezeken belül a következő szakmáknál volt a legtöbb, kifejezetten diplomásoknak szóló lehetőség 2024-ben: projektmenedzsment (az összes felsőfokú végzettséget elváró álláshirdetés 5,5 százalékát ebben a szakmai alkategóriában adták fel tavaly), gépészmérnök (4,3 százalék), villamosmérnök (4 százalék), könyvelés (3,9 százalék), kontrolling (3,1 százalék), anyaggazdálkodás, beszerzés (3 százalék), programozó, fejlesztő (2,8 százalék), banki értékesítés (2 százalék), minőségbiztosítási mérnök (1,8 százalék), folyamatmérnök (1,6 százalék).
A munkavállalói érdeklődés tekintetében pedig az látható, hogy sorrendben a marketing, média és PR, a cégvezetés, menedzsment, a HR és munkaügy, valamint a jog számítottak tavaly a legnépszerűbb területeknek az álláskeresők körében a jellemzően diplomát elváró pozíciók közül; (ezek azok a felsőfokú végzettséget igénylő hivatások, amelyekre kimagaslóan sok munkavállalói jelentkezés érkezett).
Az utóbbi években észlelhető, hogy a diplomát megkövetelő álláshirdetések aránya folyamatosan csökken. Míg 2020-ban a hirdetések 34%-a tartalmazott felsőfokú végzettséghez kötődő elvárásokat, addig 2022-re ez az arány 26%-ra mérséklődött, és 2023-ra tovább csökkent, elérve a 25,5%-ot. A tavalyi évben is megmaradt ez a csökkenő tendencia, hiszen az összes hirdetés csupán 21,5%-a irányult kizárólag felsőfokú végzettséggel rendelkező munkavállalókra.
Tamaskovics Kinga, a Profession.hu megbízott HR-vezetője rámutatott, hogy az aktivált álláshirdetések elemzése révén egyértelműen kirajzolódnak a munkáltatók elvárásai és azok változásai. A toborzó cégek igényei között egyre nagyobb szerepet kap a jelöltek hozzáállása, motivációja, valamint a tanulásra és fejlődésre való nyitottságuk. Fontos tényezővé válik a potenciális munkatársak személyisége, és az, hogy mennyire illeszkedik ez a cégkultúrához és a csapat dinamikájához. A folyamatosan változó piaci környezetben ezek a készségek egyre inkább elengedhetetlenné válnak, ezért a készségeket felmérő, készségalapú toborzási módszerek is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek.
A szakmai elvárások folyamatos változása miatt bizonyos területeken a diploma helyettesíthető a releváns kompetenciákkal és személyes tulajdonságokkal. Ám általánosságban megállapítható, hogy a felsőfokú végzettség értéke a munkaerőpiacon megkerülhetetlen, még akkor is, ha nem kapcsolódik közvetlenül egy adott szakterülethez. A diploma nem csupán tudást, hanem széleskörű látásmódot, tájékozottságot és fejlett problémamegoldó készséget is tükröz, és olyan jelöltet jelez, aki gyorsan tanul, rugalmasan alkalmazkodik, és képes komplex problémák átgondolására - fogalmazott a Profession.hu szakértője.
A friss diplomások bérigénye az elmúlt évhez képest jelentős emelkedésen ment keresztül: a nettó átlagbér 308 000 forintról 383 000 forintra nőtt. A legmagasabb kezdő fizetési igényt a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) hallgatói támasztják, akik átlagosan nettó 420 900 forintra számítanak. Ezt követi a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) 406 700 forintos, valamint a Budapesti Corvinus Egyetem 396 500 forintos bérigénye. A munkaerőpiacon eltöltött idő előrehaladtával a bérigények is folyamatosan emelkednek. A 10 évnél hosszabb szakmai tapasztalattal rendelkező diplomás munkavállalók körében szintén a fővárosi egyetemek dominálnak: a BME itt is az élen áll nettó 698 200 forinttal, majd következik a Budapesti Corvinus Egyetem 680 700 forinttal, és az Óbudai Egyetem 674 600 forintos átlagos bérigényével.