Európa háttérbe szorul a fegyverkezési versenyben.
Pierre Vandier, a NATO legfrissebben kinevezett tisztviselője, egy Politico-nak adott interjú keretében határozott kritikát fogalmazott meg az európai fegyverkezési programokkal kapcsolatban.
„Tedd egyedivé a szövegedet!” – mondta az admirális, miközben a szemében eltökéltség csillant. Hozzátette, hogy az európai védelmi beszerzések és a fegyvergyártás fejlődését a túlzott bürokrácia és a felesleges óvatosság gátolja.
Vandier szerint a szabályozások "túlzott megfelelésre" kényszerítik a gyártókat, akiknek biztosítaniuk kell, hogy a legyártott eszközök még 15 év múlva is kifogástalan állapotban legyenek.
- hangsúlyozta, példaként említve a francia Griffon páncélozott szállító járműveket, amelyek tervezését a szabványok miatt módosítani kellett. Az admirális reméli, hogy a jövő évi hágai NATO-csúcstalálkozó az EU számára egyértelmű üzenetet fog küldeni:
Az európai államok jelenlegi helyzetükben, az orosz-ukrán konfliktus következtében, fokozottan igyekeznek növelni védelmi kapacitásaikat, különösen a lőszerelőállítás terén. Ennek ellenére az Európai Unió gyártási teljesítménye még mindig jelentősen elmarad Oroszországétól. Vandier véleménye szerint a lassú fejlődés nem csupán a bürokratikus szabályozások következménye, hanem pszichológiai tényezők is szerepet játszanak a helyzet alakulásában.
- hívta fel a figyelmet a parancsnok, aki úgy véli, hogy Európának az Egyesült Államok modelljét kellene alapul vennie a technológiai fejlődés és az innovációs törekvések terén.
Az Egyesült Államokhoz viszonyítva Európa kockázatkerülő hozzáállása komoly akadályt jelent a szükséges fejlesztések előmozdításában. Vandier rámutatott arra, hogy míg az amerikai haditengerészet hajói nap mint nap képesek frissítésekre és modernizálásra, addig Európában például egy francia fregatt harci rendszerének korszerűsítése éveket is igénybe vehet.
- hangoztatta az admirális, arra ösztönözve az EU-t, hogy gyorsítsa fel és egyszerűsítse fegyverkezési eljárásait.