A Fővárosi Főügyészséghez benyújtott fellebbezés célja, hogy ne induljon újra a Hableány ügyének tárgyalása.

Szerda délután a Fővárosi Főügyészség egy rövid sajtóközleményt tett közzé, amelyben bejelentették, hogy a Hableány-ügy másodfokú bírósági döntését megkérdőjelezik. Az ügyészség az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyező végzés ellen fellebbezést nyújtott be. Ezáltal az ügy a Fővárosi Ítélőtáblához kerül, ahol ha az ügyészség érveit elfogadják, a Hableány-ügyet újra a Fővárosi Törvényszék elé terjesztik másodfokú eljárásra. Amennyiben azonban a fellebbezést elutasítják, akkor az egész eljárást újra meg kell kezdeni, ami jelentős késedelmet okozhat a hajótragédia tárgyalásában, akár évekig is elhúzva az ügy véglegessé válását.
Mint megírtuk, egy héttel ezelőtt egy rövid közleményben tudatta a Fővárosi Törvényszék, hogy a tanács döntése értelmében újra kell tárgyalni a Hableány-hajókatasztrófa ügyét.
A törvényszék döntésének indoklásában rámutatott, hogy a kerületi bíróság olyan súlyos eljárási szabályszegést követett el, amely a hatályon kívül helyezést vonja maga után. A problémát az okozta, hogy az ítélet meghozatalában részt vevő bíró a törvény értelmében kizárt személy volt, hiszen a büntetőeljárási törvény világosan kimondja, hogy olyan egyén nem lehet bíró egy ügyben, akitől az ügy pártatlan megítélése nem várható.
Egy ügy tárgyilagos megítélését garantáló magatartás hiánya - köznyelven: az elfogultság - egyrészt megmutatkozhat a bizonyítási eljárás során az eljárási cselekményekben, a bizonyítás mikéntjéhez és a tények alapjául szolgáló bizonyítékok bírói mérlegeléséhez kapcsolódóan, másrészt megjelenhet az ügyben született ítélet indokolásában, érvelésében is.
Az orosz származású kapitány védője lapunknak adott korábbi nyilatkozatában a döntés kapcsán kifejtette, hogy a törvényszéki határozatot szakmai sikernek tekinti.
2019 májusában tragikus esemény játszódott le a Dunán, amikor a Hableány nevű turistahajó alá került a Viking Sigyn szállodahajónak. Az utóbbi fedélzetén 35 utas tartózkodott, de a baleset szörnyű következményei miatt 27 ember életét vesztette, míg egy dél-koreai utas sorsa továbbra is ismeretlen. A Viking Sigyn kapitányát, Jurij C.-t öt és fél év börtönbüntetésre ítélték, és hat évre eltiltották a hajózás jogától. Eközben a Viking Sigyn testvérhajójának, a Viking Idun-nak kapitánya, Topal F., aki a baleset időpontjában szintén a Dunán tartózkodott, kitart amellett, hogy nem látta a tragédiát, és ártatlannak vallja magát a "segítségnyújtás elmulasztása" vádja alatt.