A nyugdíjasok populációjában drámai változások várhatóak, mintha földrengés rázta volna meg a demográfiai tájat. Ázsia dinamikus fejlődése új kihívások elé állítja a társadalmat, ahogy a kontinens idősebb generációjának száma folyamatosan növekszik.


Jelenleg Európa bővelkedik olyan országokban, ahol a 65 év felettiek aránya kiemelkedően magas. Azonban ez a tendencia fokozatosan a végéhez érkezik.

A világ egy olyan demográfiai átmenetbe lépett, amellyel korábban soha nem kellett megküzdenie. Például Kína várhatóan a világ harmadik legnagyobb idősek által lakott országa lesz 2100-ra.

Ahol a születési arány csökkenése és a várható élettartam növekedése tapasztalható, ott a 65 év feletti népesség aránya dinamikusan emelkedik.

Az elemzés során a legalább egymillió lakosú országokat vették górcső alá, amelyek jelenleg a legmagasabb idős népességgel bírnak. Az ENSZ a becslések elkészítésekor a várható születési és halálozási arányokat, valamint a nettó migrációs adatokat vette figyelembe.

Japán az egyik három nem európai ország a világ top 25-ös rangsorában, és különleges helyet foglal el, hiszen itt található a legmagasabb arány az idősebb felnőttek között: a lakosság 30%-a 65 év feletti.

Görögország, Olaszország és Portugália lakóinak körülbelül negyede 65 évnél idősebb, ami azt jelzi, hogy e három ország népességében jelentős az idősebb generációk aránya.

2050-re és azon túl az európai idősebb felnőttek arányának növekedése várhatóan mérséklődni fog, ami a bevándorlás csökkent hatásait tükrözi.

Míg Hongkong és Puerto Rico a század közepére megelőzi Japánt, a leglátványosabb fejlődés Kína szárazföldi területein fog megfigyelhetővé válni.

A 2025-ös top 25-ön kívüli Kína várhatóan a világ harmadik legmagasabb idősarányát fogja birtokolni 2100-ra, közel 46 százalékkal.

Más kelet-ázsiai államok, mint Dél-Korea, Tajvan és Szingapúr, szintén jelentős növekedést mutatnak, és az évszázad végére várhatóan mindegyikük meghaladja a 40 százalékos határt.

Related posts