GyártásTrend - Magyar innovációk támogatják az erdők fenntartható fejlődését.


A kifejezetten az erdészeti igényekre kialakított forgókapás talajművelő gép teljes egészében hazai fejlesztés, amely hatékonyabb gyomirtást, takarónövény-szabályozást és nedvességmegőrzést tesz lehetővé az erdős területeken és a nemzeti parkokban, természetvédelmi területeken, ezáltal segítve a fenntartható művelést, a zöld átállást és a klímavédelmi célok megvalósulását.

Magyarország területe 9,3 millió hektár, amelyből közel kétmillió hektárt erdők borítanak. Ebből az összes erdőterületből több mint egymillió hektár állami tulajdonban lévő 22 erdőgazdaság kezében van, míg a fennmaradó 47 százalékot magánszemélyek és gazdálkodók kezelik. Az erdők körülbelül egyötöde természetvédelmi célokat szolgál, míg a terület mintegy 60 százaléka faanyagtermelésre van fenntartva, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint. A legelterjedtebb fafajták közé tartozik az akác, a cser, a kocsánytalan tölgy, a kocsányos tölgy, az erdeifenyő, a gyertyán és a bükk. Éves szinten a kitermelt fa mennyisége eléri a 7-8 millió köbmétert.

"A fa rendkívül sokoldalúan hasznosítható nyersanyag, az erdőgazdálkodás és a fafeldolgozás pedig évente mintegy 250-300 milliárd forint értékű kibocsátást generál, vagyis az ágazat fontos szerepet tölt be a magyar gazdaságban. Ugyanilyen jelentősek azonban az erdők éghajlatra, talajra és vízháztartásra gyakorolt pozitív hatásai is. Így két okból is rendkívül fontos, hogy olyan innovációk és fejlesztések szülessenek, amelyek elősegítik a korszerű, fenntartható, hatékony művelést, és a klímavédelmi célok megvalósulása mellett az ágazat versenyképességének növelését is" - emelte ki Csanádi Tamás, a MEGOSZ elnöke és Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója.

A BUSATM forgókapás innovációján alapuló BUSA FX-2 teljesen egyedi működési elvű talajművelő eszköz, amely az erdészetben alkalmazott hagyományos talajművelési módszerekhez képest gyorsabb, nedvességtakarékosabb megoldást kínál, az erdészeti igényekre fejlesztett egyedi kialakítást és speciális erősítéseket vonultatva fel. Az erdőgazdaságokban elsősorban a friss telepítésű vagy fiatal erdők ápolásában - a gyors, hatékony talajművelésben és a gyomirtásban - jelenthet segítséget, a nemzeti parkok, természetvédelmi területek kezelésében pedig a vegyszermentes gyomszabályozásban, regeneratív technológiák alkalmazása esetén a takarónövény-szabályozásban és a diverzitás fenntartásában lehet hasznos. Emellett a faiskolákat is segítheti hatékonyságuk növelésében.

A forgókapás eszköz kiemelkedő hatékonysággal alkalmazható a gyomok teljes kiirtására, mindezt minimális energiafelhasználás és munkamélység mellett. Takarónövények szabályozása esetén pedig az erősség finomhangolásával érhetjük el a kívánt hatást: így megakadályozhatjuk, hogy a takarónövények túlzottan elnyomják a fákat, ugyanakkor elegendő mennyiségben hagyhatjuk őket, hogy csökkentsék a talaj túlmelegedését és mérsékeljék a vízveszteséget. A tapasztalatok alapján a nyári melegben a forgókapa által kialakított nedvességstabil struktúra jelentősen több vizet megőriz, mint a boronatárcsázott területek, ami különösen előnyös lehet a mezőgazdasági termelés szempontjából.

"Az eszköz lehetővé teszi a kis védőtávolság biztonságos fenntartását. A műveletlen sáv szélessége a sor egyenességétől függően akár 10-15 centiméterrel is csökkenthető, ezáltal jelentősen csökkentve, vagy akár teljesen megszüntetve a kézi munka szükségességét. A forgókapa gyors mozgása mellett nem rázkódik, így rövid idő alatt sokkal nagyobb területet tudunk megművelni. A rotorok állíthatók, így a munkamélység és az erősség mindig az adott körülményekhez igazítható" - nyilatkozta Horváth Bence, a BUSA Bt. fejlesztőmérnöke.

A gép fenntarthatósági jelentőségei közé tartozik a vegyszerhasználat minimalizálása, a talaj élővilágának védelme, a regeneratív technológiák alkalmazása és a hatékony üzemeltetés. A kis védőtávolság révén jelentős mértékben csökkenthető a gyomirtóval kezelt felület, míg a sekély művelés elősegíti a nedvességtartó struktúrák kialakulását. Ezzel a megközelítéssel a növényzet folyamatosan életben tartható anélkül, hogy veszélyeztetné a fiatal fákat. Ráadásul az alacsony energiaigény és a magas hatékonyság lehetővé teszi, hogy az eszköz gazdaságosan működjön. A BUSATM FX-2 a BUSA Bt. hosszú évtizedes mérnöki tapasztalatán és gyakorlati innovációin alapul. A termék a Kecskeméten gyártott, és a gépészmérnökök, agrárszakemberek, valamint gyakorló erdészek szoros együttműködésének eredményeként jött létre.

"A MBH Bank és a Mezőgépgyártók Országos Szövetsége (MEGOSZ) partnerségének - amelynek keretében az erdészeti eszközt is bemutatjuk - legfőbb célja, hogy a magyar agrárium legjelentősebb finanszírozója és a hazai gépgyártók szakmai szövetsége közösen segítse elő, hogy minél több magyar gyártású gép járuljon hozzá az agrárium fejlődéséhez és versenyképességének növeléséhez" - emelte ki Hollósi Dávid, hozzátéve, hogy az együttműködés emellett elősegítheti az agrárgazdaság jobb alkalmazkodását az agrártechnológia, a digitalizáció és a fenntartható gazdálkodás terén. "Bankunk emellett a Fenntartható Jövő Bankja nevű komplex ESG-programunk keretében nagy hangsúlyt fektet az olyan kezdeményezések támogatására is, amelyek segíthetnek hazánk természeti élőhelyeinek és állatfajainak megvédésében. Ennek keretében több nemzeti parkkal és erdőgazdasággal is együttműködünk."

Hollósi Dávid felhívta a figyelmet arra, hogy a célkitűzés az, hogy Magyarország erdős területeinek aránya a jelenlegi 21-22%-ról 27%-ra emelkedjen az évtized végére. E cél elérése érdekében az elkövetkező évek során több mint 220 milliárd forint forrás áll rendelkezésre az erdőgazdálkodás és erdőtelepítés támogatására, mely az Európai Unió Közös Agrárpolitikája (KAP) Stratégiai Tervének pályázati keretein belül valósul meg.

Related posts