Hadházy Ákos: Magyar Péter a kétpártrendszer mellett áll, de ha így van, akkor nem volna szabad elutasítania az előválasztást.
Több jelenlegi ellenzéki országgyűlési képviselő reagált Magyar Péter hétfőn a 24.hu-n megjelent nyilatkozatára. A Tisza Párt elnöke kifejtette, hogy "teljesen elképzelhetetlen, hogy bármelyik jelenlegi ellenzéki képviselő a Tisza támogatásával vágjon neki a 2026-os választásoknak". Emellett hozzátette, hogy reményei szerint "a képviselőkben ott van a bátorság, hogy új kihívások elé nézzenek, és a magánszférában próbálják ki magukat 2026 után".
Szabó Tímea, Óbuda-Békásmegyer országgyűlési képviselője és a Párbeszéd-ZÖLDEK elnökségi tagja a Facebookon reagált a felmerült kérdésekre. Kiemelte, hogy a civil életben és politikai pályafutása során mindig is a munka iránti alázatra és az emberek iránti tiszteletre helyezte a hangsúlyt, nem pedig arra, hogy egyedül, saját nézeteit kinyilatkoztassa. Örömmel említette, hogy 15 éven keresztül lehetősége volt a magánszférában is tapasztalatokat gyűjteni, és ez idő alatt soha nem volt rászorulva sem a NER, sem más kormányok támogatására, sőt, még a házastársa közbenjárására sem. "Legyen szó újságírásról, a Harvard Egyetemen végzett kutatásról, vagy Afganisztánban végzett humanitárius munkáról, valamint itthoni tevékenységeimről, mint az anyaotthonokban vagy a Helsinki Bizottságnál végzett munka, mindig is a saját erőmből cselekedtem" - tette hozzá.
Kiemelte, hogy egyéni képviselőként kétszer is sikerült legyőznie a Fideszt, és Óbuda-Békásmegyeren rengeteget tanult a választók iránti tisztelet, a lojalitás és az elköteleződés fontosságáról. "Arról van szó, hogyan tudunk hatékonyan fellépni a fideszes ingatlanspekulánsok ellen, hogy megóvjuk például a zöld területeinket, vagy miként nyerhetjük vissza a szakrendelőinket. Önkéntes ápolóként a János kórházban megtapasztaltam az egészségügy hihetetlen kihívásait, míg a gyerekvédelem terén az elmúlt 14 év során a legkiszolgáltatottabb csoportok helyzete is szívügyemmé vált. Képviselőként az első kézből szerzett tapasztalatok sokkal értékesebbek, mint a Wikipédián található információk" - fogalmazott.
Tompos Márton, a Momentum elnöke posztjának elején kifejezte, hogy általában nem szokott más pártok ügyeivel foglalkozni, azonban a 24.hu-ban megjelent cikkben több, a Momentumra és szövetségeseire vonatkozó merész állítást talált, amelyekre reagálnia kell. Az egyik megjegyzés így hangzott: "Remélem, hogy a jelenlegi inkumbens képviselők, akik esetenként már 10-20 éve a politikából élnek, éreznek magukban annyi kurázsit, hogy szereznek munkát, és kipróbálják magukat a magánszférában 2026 után." Márton véleménye szerint a legfontosabb az alázat: "Ha valaki az elmúlt 10+ évet a NER keretein belül töltötte el magas pozíciókban, akkor a 'menjetek el végre dolgozni' kijelentés nem éppen hiteles tőle. Finoman szólva is."
Az emberek nem csupán a politikai elit leváltására törekednek, hanem a rendszer egészének megújítására, ami magában foglalja az ellenzéki képviselőket is. Az egyszerű dichotómiák helyett érdemes árnyalatokban gondolkodni. A NER-t és támogatóit akarják megbuktatni, függetlenül attól, hogy mely politikai oldalról érkeznek. Fontos megemlíteni, hogy vannak olyan politikai szereplők, mint Hadházy Ákos, aki a korrupcióellenes harcáról ismert, és nem tartozik a kritika alá. Orosz Anna, aki az egyházi visszaélések és a gyermekvédelem ügyét képviseli, szintén kívül esik ezen a megítélésen. Jámbor András, aki a lakhatási problémákra és a végrehajtási visszaélésekre fókuszál, és Lőcsei Lajos, aki a herbálkatasztrófát tárja fel, szintén nem tartoznak a leváltandó politikai elithez. Szabó Szabolcs, Berki Sándor, Tóth Endre és Hajnal Miklós is hasonlóan állnak a helyzethez. Ezeknek a képviselőknek az összemosása azokkal, akik valóban megérdemlik a leváltást, éppoly félrevezető, mint amikor a Fidesz manipulálja a politikai diskurzust, hogy saját narratíváját támogassa. A politikai táj komplex, és nem redukálható egyszerű ellentétekre – érdemes ezt figyelembe venni a diskurzus során.
3) "A budapesti inkumbens ellenzéki képviselőkkel nincs dolgunk. Nem tartoznak a mi politikai közösségünkbe, és ebben a Tisza-támogatók egyetértenek." Tompos Márton erre így reagált: "Következetesség. Ha az a mondás, hogy majd a Tisza megteremti a plurális demokráciát, akkor nem lehet kizárni mindenki mást, aki nem tartozik az adott politikai közösségbe. A kettő kizárja egymást. Hadházy Ákosnak igaza van: egy másik erő, amivel a Tisza együtt tud működni, be tudna húzni olyan szavazókat a kormányváltás ügye mellé, akik - többek között az ilyen nyilatkozatok miatt - nem akarnak Magyar Péterre szavazni. Egy koalíciós kormány pedig az egész országnak jót tenne. Alázat, árnyalt gondolkodás és következetesség. Ez az, ami teljesen hiányzik a Fideszből, és ezek kellenek ahhoz, hogy valódi változás történjen 2026-ban. A Momentum és szövetségesei ebben végig partnerek lesznek."
Hadházy Ákos úgy reagált a Facebookon, hogy neki éppenséggel van egy rendes, tisztességes állatorvosi hivatása, Budai Gyula fel is jelentette miatta a kamaránál. "Egyébként a fiaim is szokták néha mondani, hogy menjek inkább haza állatorvosnak, de ezt majd eldöntjük én és a családom, és ha indulok, akkor meg a választók" - tette hozzá. Szerinte az ország sorsa szempontjából sokkal érdekesebb, hogy Magyar Péter azt állítja: a Tisza "megteremti újra a plurális demokrácia lehetőségét a parlamentben, a médiában". Hadházy szerint "csak az a furcsa, hogy a pluralizmust úgy akarja helyreállítani, hogy rögtön kizárja az elméleti lehetőségét is annak, hogy a saját pártja ma még nem is ismert jelöltjein kívül bárki labdába rúgjon. Gyakorlatilag kétpártrendszert akar bevezetni, de anélkül, hogy rajta kívül bárki beleszólhatna abba, kik legyenek a jelöltek. Magyarországon sosem volt igazi kétpártrendszer, de a világban léteznek ilyenek, a legismertebb az Egyesült Államokban van. Ott azonban intézményesült az előválasztás, ami lehetővé teszi, hogy a két nagy gyűjtőpárt integráljon sokféle embert és eszmét. Ha a Tisza azzal az igénnyel lép fel, hogy ott mindenféle - Magyar Péter szavai szerint liberális, zöld, nemzeti radikális vagy apolitikus - szavazó "otthonra leljen" és ha valóban a plurális demokráciát akarja megteremteni, akkor ne utasítsa el élből az előválasztást" - fogalmazott Hadházy. Szerinte ha olyan jó jelöltjeik vannak, mint állítja, akkor álljanak ki bátran. "Az ellenzék megújítása becsülendő célkitűzés, és is megtettem 2021-ben, legyőztem a hivatalban lévő, korrupt MSZP-s képviselőt. Ha én újra elindulok Zuglóban és a Tiszának van jobb jelöltje, jöjjön és győzzön le engem" - fogalmazott.
Magyar Péter kommentben reagált Hadházy bejegyzésére. Azt írta, hogy az interjúban külön kiemelte őt, mint akinek van tisztességes szakmája, amelyet gyakorol is. "A választáson pedig minden párt/jelölt eldönti, hogy indul-e és milyen formátumban. A Tisza Párt, mint Magyarország legerősebb politikai közössége mind a 106 körzetben indít jelöltet. Mi a hátralévő másfél évben folytatjuk a munkát, legyen szó gyermekvédelemről, egészségügyről, oktatásról, vagy gazdaságról. Járjuk az országot, építjük a csapatot és készülünk a kormányzásra. Egyébként, képviselő úr miért akar elindulni a választáson, amin ön szerint nem lehet legyőzni a Fideszt?" - írta.