Három új kézlenyomat köszönti a látogatókat a Sportcsillagok Falán!

Idén különleges eseményre került sor, hiszen a Testnevelési Főiskola (TF) 100. évfordulóját ünnepli, és ennek keretében a Magyar Paralimpiai Bizottsággal (MPB) közösen szervezték meg a Magyar Parasport Napját. Az ünnepség különlegessége, hogy először valósult meg olyan kézlenyomatadó ceremónia, ahol kizárólag paralimpikonok hagyták hátra kézjegyüket, megörökítve ezzel saját történetüket és hozzájárulásukat a parasport világához.
"Az idén százéves intézmény ünnepi eseményén olyan sportolókat üdvözölhetünk, akik részt vettek az 1984-es paralimpián, miközben magyar társaik a szocialista országok bojkottja miatt nem tudtak részt venni Los Angelesben. Érdekesség, hogy az 1984-es New York-i paralimpia a legsikeresebb volt a magyar sport történetében" - hangsúlyozta Sterbenz Tamás, a Testnevelési Főiskola rektora. Emellett kiemelte, hogy a Magyar Sportcsillagok Fala igazán teljesíti küldetését, ha a parasportolók kézlenyomata is megtalálható az épek mellett.
Mocsai Lajos, az intézmény korábbi rektora és az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke emlékeztetett a TF-en 2015-ben történt súlyos tűzvészre, amely során rengeteg kézlenyomat, a sporttörténet értékes nyomai vesztek el. Kiemelte: "Ez a fal a sporttörténelem szerves része!"
Varga Katalin, a paralimpiai bronzérmes kajakos, a paralimpiai közösség nevében kifejezte háláját a lehetőségért, hogy ők is kifejezhetik a véleményüket kézjelek formájában. Ezt a hagyományt a következő párizsi paralimpiát követően már négyen meg is kezdték.
"Az eseményre korán érkeztem, ami lehetőséget adott arra, hogy alaposan megcsodáljam a korábbi kézlenyomatokat. Hihetetlenül büszke vagyok arra, hogy a magyar sport legendás alakjai között lehetek. Ráadásul felfedeztem paralimpikon barátaim, Konkoly Zsófia, Ekler Luca és Kiss Péter Pál nyomait is, akikkel rendszeresen összefutok a különböző rendezvényeken" - nyilatkozta az MTI-nek Vereczkei Zsolt, a kiváló hátúszó, aki ezt az eseményt különleges születésnapi ajándéknak tekinti, hiszen szombaton tölti be a 48. életévét.
Idén nyolcadik alkalommal ünnepeljük a Magyar Parasport Napját, amelyet az MPB és a Fogyatékosok Országos Diák-, Verseny- és Szabadidősport Szövetsége (FODISZ) közösen szervez meg. E jeles esemény időpontja nem véletlen, hiszen a Halassy Olivér Sportegyesület, az első hazai fogyatékos sportklub, 1970. február 22-én jött létre. E születésnap tiszteletére minden évben ezen a napon emlékezünk meg a parasportok fontosságáról és a sportolók kiemelkedő teljesítményeiről.
A programsorozat pénteken vette kezdetét a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, ahol az "Együtt a pályán" címmel inkluzív élménysport napot szerveztek. Az esemény során a résztvevők különféle játékokkal és adaptált sportágakkal ismerkedhettek meg, emellett egy izgalmas minibajnokság is zajlott a Ludovika Arénában. Az esemény célja a közösségépítés és a sport iránti szeretet ösztönzése volt minden résztvevő számára.
A szombat reggel az Olimpia Park varázslatos hangulatában kezdődött, ahol a hagyományos koszorúzás és mécsesgyújtás keretein belül tisztelegtünk az elhunyt paralimpiai bajnokok emléke előtt. A megemlékezésen számos neves személyiség volt jelen: Schmidt Gábor, a sportigazgatásért és fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár, Fábián László, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára, valamint Balogh-Madár Emese, az V. kerület önkormányzati képviselője és társadalmi kapcsolatokért felelős tanácsnok. Az eseményhez csatlakozott Szöllősi György, a Magyar Sportújságírók Szövetségének elnöke, és Szabó László is, aki az MPB és a FODISZ vezetőjeként képviselte a sport közösségét. Az emlékezés megható pillanatai mindannyiunk szívében mély nyomot hagytak.
Szabó László beszédében hangsúlyozta a magyar parasport lenyűgöző átalakulását az elmúlt évtizedek során. Emlékeztetett arra, hogy nem is olyan rég, sokan még csak hírből sem ismerték a parasport világát, míg mára eljutottunk odáig, hogy a paralimpiai bajnokok nevét egy kalap alatt emlegetik az olimpiai hősökkel. Ez a fejlődés nem csupán a sportágak népszerűségének növekedését jelzi, hanem azt is, hogy a társadalom fokozatosan egyre nyitottabbá válik a fogyatékkal élők teljesítménye és kitartása iránt.
Ma este a Puskás Arénában különleges esemény veszi kezdetét: a Paralimpiai Legendák Estjén ünnepélyesen kiosztják a 2024-es díjakat. Az esemény a sportág hőseinek tiszteletére jött létre, és izgalmas pillanatokkal várja a résztvevőket.
A napi eseményeken részt vett az idei Magyar Parasport Napja két kiváló kajakos nagykövete: a kétszeres olimpiai bronzérmes Fojt Sára, valamint a kétszeres paralimpiai bajnok Kiss Péter Pál is.
Az MPB és a FODISZ ebben az évben is meghirdette a Lélekmozgató programot, amelyben a belföldi és a külhoni óvodások, általános és középiskolások, illetve a felsőoktatás hallgatói testnevelés órákon próbálhatják ki az ajánlott sportjátékokat, vagy szemléletformáló programokon vehetnek részt. A programhoz az önkormányzatok, gyermekvédelmi és szociális intézmények, illetve a sportegyesületek is csatlakoztak és az idei év újdonságaként a rehabilitációs intézetekkel bővült a résztvevők köre. A szervezők ezzel újfent fel akarták hívni a figyelmet a fogyatékossággal élők sportolásának fontosságára.