A földkutatók egy lenyűgöző felfedezést tettek a víz rejtett titkairól, amely megváltoztathatja a természeti erőforrásokkal kapcsolatos elképzeléseinket.

Az Oxfordi Egyetem tudósai által végzett legújabb kutatás felforgatja azt a korábbi elképzelést, hogy a víz valamilyen különleges módon jutott el bolygónkra. Az új eredmények arra utalnak, hogy a víz valójában már régóta a Föld szerkezetének szerves részét képezi.
A Föld kőzeteinek maradványai alapján úgy tűnik, hogy a nedvesség szinte elhanyagolható, ezért a bolygókutatók hosszú ideig azt gondolták, hogy bolygónk vízkészlete a kialakulása után érkezett, mégpedig hidrogénnel telített kőzetek és üstökösök bőséges záporán keresztül.
Az új tanulmány az ensztatit-kondritok (EC-k) néven ismert ritka meteoritokat vizsgálja, amelyek összetételét tekintve vélhetően hasonlóak azokhoz a kőzetekhez, amelyekből bolygónk eredetileg épült - írja a Science Alert.
Ma már úgy vélekedünk, hogy bolygónk alapvető összetevője, amelyet e különleges meteoritok révén vizsgálhatunk, sokkal gazdagabb hidrogénben volt, mint amit korábban feltételeztünk.
- nyilatkozta James Bryson, az Oxfordi Egyetem egyik tudományos munkatársa.
A kutatások eredményei megerősítik azt a hipotézist, hogy a víz a Földön természetes folyamatok révén keletkezett, nem pedig a bolygónkra érkező hidratált aszteroidák hatására. Ezt a következtetést a tudósok a hidrogén eloszlásának vizsgálatával érték el a kőzetek belsejében. A hidrogén koncentrációja olyan meteoritok érintetlen anyagában volt kimutatható, amelyek nem mutattak kapcsolatot olyan kőzetekkel, amelyek külső szennyeződésnek lettek volna kitéve.
Ez a felfedezés óriási jelentőséggel bír, és az Oxfordi tudósokat jelenleg csupán az foglalkoztatja, hogy a Föld melyik pillanatban jutott el ahhoz az állapothoz, amelyet ma ismerünk és értékelünk.