A veszélyhelyzeti kormányzás hosszú távon velünk maradhat.


Kép: MTI Fotó / Máthé Zoltán - A parlamentben a háborús veszélyhelyzeti intézkedésekről szóló törvénytervezet szavazására kerül sor.

A három éve indult, de máig aktívan fenntartott háborús hivatkozás alapján életben tartott veszélyhelyzet mostantól akár végtelen ideig is megmaradhat, mivel mentesül mindenféle ellenőrzéstől és időbeli korláttól. Ez azt jelenti, hogy kikerül az Alaptörvény azon rendelkezése, amely szerint a kormány legfeljebb 30 napra hirdetheti ki ezt az állapotot, és a döntésnek az Országgyűlés kétharmados többségének jóváhagyására is szüksége van, hogy érvényes maradjon.

A Fidesz kisebbségi kormányzati helyzetben is képes fenntartani a veszélyhelyzetet és a rendeleti kormányzást.

A háborús veszélyhelyzet fenntartása ezentúl már nem igényli az Országgyűlés kétharmados többségének áldását - számolt be róla a hvg.hu.

Az 51. cikk helyett az alábbi rendelkezés lép érvénybe:

A Kormány lehetőséget kap arra, hogy szomszédos országban tapasztalható fegyveres összetűzések, háborús állapotok vagy humanitárius válságok, illetve az élet és a vagyon biztonságát komolyan fenyegető súlyos események - mint például természeti katasztrófák vagy ipari balesetek - esetén veszélyhelyzetet deklaráljon. Ezzel a lépéssel a következmények hatékony kezelése érdekében intézkedések bevezetésére van lehetőség.

A javasolt módosítás teljes mértékben megfelel a hatályos Alaptörvény 51. cikkelyének első bekezdésének szövegének. Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy a módosítás elfogadása következtében három további bekezdés is eltűnik, így ezek már nem lesznek részei az Alaptörvénynek.

Az új, rövidített cikkely révén a veszélyhelyzet fenntartásának részletes szabályai, valamint a különleges jogrend törvényhozási ellenőrzését biztosító egyéb rendelkezések várhatóan 2026. január 1-jétől megszűnnek.

Eddig a kormány a 180 napos hosszabbítások révén biztosította a rendszer működésének fenntartását.

A kormány a háborús veszélyhelyzetet először 2022 májusában vezette be, mindössze néhány hónappal Oroszország Ukrajna ellen indított inváziója után. Ezt megelőzően a koronavírus-járványra hivatkozva tartották érvényben a rendeleti kormányzás kereteit.

Jövő évtől a kötelező hosszabbítások megszüntetésével elméletileg a rendeleti kormányzás korlátlan és ellenőrzés nélküli állapotba kerülhet.

A benyújtott módosítás szövegéből és annak indokolásából kiderül, hogy a jövőben a kormány veszélyhelyzetben csak az Országgyűlés kétharmados, határozott idejű felhatalmazása alapján jogosult törvényi rendelkezést felfüggeszteni, attól eltérni, de más rendkívüli intézkedések meghozatalára viszont a kétharmados jóváhagyás nélkül is jogosult lenne.

Related posts