Irán kész lenne tárgyalásokra Amerikával az atomprogramjával kapcsolatban, de csak egy bizonyos feltétel teljesítése esetén.

"A diplomácia híveiként állunk ki" - nyilatkozta Madzsid Takht-Ravanshi, Irán külügyminiszter-helyettese az NBC News-nak csütörtökön. Teherán számára egyetlen feltétel van: az amerikai kormány ne használjon katonai erőt a tárgyalások során.
Majdnem két héttel az amerikai légicsapások után, amelyek az iráni nukleáris létesítményeket célozták meg, úgy tűnik, hogy az iszlám köztársaság nyitott a tárgyalások újbóli megkezdésére az atomprogramjával kapcsolatban az Egyesült Államokkal.
Madzsid Takht-Ravanshi iráni külügyminiszter-helyettes szerint ahhoz, hogy Teherán "jelen legyen a jövőbeni megbeszélésekről szóló döntésekben", kulcsfontosságú, hogy a tárgyalások idejére Amerika tartózkodjon az újabb katonai támadásoktól.
Előtte az Axios amerikai hírportál arról számolt be, hogy az amerikai közel-keleti különmegbízott, Steve Witkoff és Abbász Araghcsi iráni külügyminiszter már a jövő héten találkozhatnak Oslóban. Sem Teherán, sem Washington nem erősítette meg a lehetséges megbeszélést. Araghcsi hétfőn még azt mondta, valószínűleg "több időre" lesz szükség ahhoz, hogy Teherán visszatérjen a tárgyalóasztalhoz.
Figyelemre méltó, hogy Izrael három héttel ezelőtt a nagyszabású légicsapások mellett döntött Irán ellen, miután úgy ítélték meg, hogy az iráni nukleáris és rakétaprogram már túlságosan előrehaladott. Az iráni rezsim, amely évtizedek óta fenyegeti a zsidó államot, ezt követően rakétákkal és drónokkal indított támadásokat Izrael területe ellen. A helyzet tovább fokozódott, amikor június 22-én az Egyesült Államok is légicsapásokat hajtott végre három iráni nukleáris létesítmény, köztük Fordó, Iszfahán és Natanz ellen. Június 24-től elvileg tűzszünet van érvényben, de a feszültség továbbra is érezhető a régióban.
Június végén Donald Trump kijelentette, hogy folytatódni fognak a megbeszélések Teheránnal, de őt nem különösebben érdekli a tárgyalások újraindítása, mivel az amerikai csapások szerinte megsemmisítették az ország atomprogramját.
Nehezítheti az esetleges - sokak szerint eleve csak időhúzásra használt - tárgyalásokat, hogy Teherán továbbra is ragaszkodik nukleáris programjának folytatásához, parlamentje pedig jóváhagyta, hogy az ország teljesen leállítsa eddig is kétséges együttműködését a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel (NAÜ).
A Pentagon hivatalos jelentése éles ellentétben áll Trump kijelentésével, miszerint Irán nukleáris programját teljesen megsemmisítették. Az amerikai védelmi minisztérium álláspontja szerint a légicsapások csupán egy-két évvel késleltették a program előrehaladását.
Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) vezetője hangsúlyozta, hogy az iráni atomlétesítmények nem szenvedtek végleges megsemmisítést, ami azt jelenti, hogy Teherán néhány hónapon belül újra képes lehet előállítani a nukleáris fegyverekhez szükséges uránt.