Újabb ambiciózus tervekkel álltak elő a britek, hogy megvalósítsák az MI-szuperhatalommá válás álmát.


A kormány jóváhagyta tavalyi felkért tanácsadójának összes ajánlását, de egyelőre nem világos, hogy miként fogják kielégíteni az új adatközpontok energiaigényét.

A brit kormány hétfőn bejelentette a mesterséges intelligencia potenciáljának kihasználására irányuló cselekvési tervét, amelynek teljes körű megvalósításától évente 1,5%-os termelékenységnövekedést remélnek, ami körülbelül 47 milliárd fontnak (szinte 23 billió forintnak megfelelő összeg) megfelelő többletet jelentene. Keir Starmer miniszterelnök elmondása szerint a kabinet kész arra, hogy megvalósítsa Matt Clifford technológiai befektető összesen 50 javaslatát, amelyeket egy tavaly nyáron indított felülvizsgálat során terjesztett a munkáspárti vezetés elé.

Ezek között megtalálható például az "MI növekedési zónák" kialakítása, amely a gyorsabb és egyszerűbb tervezési folyamatok révén segíti az adatközpontok építését. Emellett az ország számítási kapacitásának fokozása egy új generációs MI-szuperszámítógép bevezetésével is célul tűzhető ki. Továbbá, egy új nemzeti adattár létrehozása is szerepel a tervben, amely lehetőséget biztosít a publikus információk értékének kiaknázására a mesterséges intelligenciára épülő fejlesztések során.

Három jelentős vállalat - a Vantage Data Centers, az Nscale és a Kyndryl - összesen 14 milliárd font értékű beruházás lehetőségét tárgyalja a helyi mesterséges intelligencia infrastruktúrájának fejlesztése érdekében. Eközben több amerikai technológiai cég már tavaly jelezte, hogy szeretnék bővíteni az Egyesült Királyságban működő adatközpontjaikat. A The Register beszámolója azonban rávilágít, hogy a gazdasági növekedést támogató tervek jelenleg nem kínálnak megoldást a bővülő adatközponti infrastruktúra áramellátási szükségleteire.

A cselekvési tervben említett "MI növekedési zónák" elméletileg "javítják az energiahálózatokhoz való hozzáférést", de az állami hálózatüzemeltető már enélkül is 500% -os növekedést prognosztizál az adatközpontok energiafogyasztásában a következő évtized során. Ezen kívül a várható áremelkedést a brit ipari energiaárakra hivatkozva magyarázza, amelyek az Institute of Economic Affairs adatai szerint már most is a világ legmagasabb szintjén állnak.

Lehet, hogy csak integetni tudnak majd az MI-hajónak

Bár a kormány bejelentette egy "MI Energia Tanács" létrehozását, amely az illetékes miniszterek irányítása alatt működik, a The Register hírei szerint az utóbbi években a helyi hatóságok többször is elutasították az adatközpontok létesítésére irányuló terveket, hivatkozva a szűkös kapacitásokra. Ez a jelenség némileg ellentmond a kormány által megfogalmazott elképzeléseknek. Az elemző, aki a cikkben megszólal, arra is figyelmeztet, hogy az adatközpontok építése önmagában nem garantálja az MI technológiák elterjedését. Különösen a közszolgáltatások terén nem világos, hogy az új rendszerek mennyire gyorsan valósíthatók meg, így a technológiai fejlődés hatása könnyen elmaradhat a várakozások mögött.

A közszféra költségvetésének szigorítása különösen érezteti hatását, hiszen a különböző szervezetek sürgetve próbálnak érvényesülni, miközben nincsenek meg a szükséges irányelveik a tervezett előnyök megvalósításához. A szuperszámítógépes kezdeményezés kapcsán érdemes megemlíteni, hogy az új munkáspárt kormányának egyik első döntése az Edinburgh-i Egyetem 800 millió font értékű, exaszintű szuperszámítógép-projektjének leállítása volt. Most azonban azt tervezik, hogy húszszorosára emelik a hazai nyilvános számítási kapacitást.

Fontos megemlíteni, hogy az Egyesült Királyságban már a korábbi kormány is egy tízéves stratégiát hirdetett, amelynek célja az ország mesterséges intelligencia szuperhatalommá fejlesztése volt. Most Starmer is hasonló ígéreteket tesz, mondván, hogy az új tervezet révén az Egyesült Királyság a világ vezető pozíciójába emelkedik a mesterséges intelligencia terén. Ezzel szemben a helyzet árnyaltabb, hiszen az amerikai és kínai dominancia azt mutatja, hogy a brit sikerágazatok többsége jellemzően külföldi vállalatok profitját gyarapítja. A Canalys piackutató alapítójának szavai is ezt támasztják alá: az eddigi irodai dolgozók havonta fejenként 100 eurós "járulékot" fizettek az amerikai technológiai szolgáltatóknak, és a mesterséges intelligencia fejlődésével ez a szám várhatóan még tovább fog nőni.

Related posts