Itt a legújabb előrejelzés: a magyar mezőgazdaság számára most különösen fontos lenne ez az információ - Agrárszektor.

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók most 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak! Ne hagyd ki ezt a remek lehetőséget!
A múlt hét elején tapasztalt napfényes és száraz időjárás után keddtől szombatig szinte az egész országban záporok és zivatarok alakultak ki, helyenként pedig felhőszakadás is előfordult. Vasárnaptól azonban országszerte visszatért a száraz idő, sok napsütéssel fűszerezve. A Szeged-Jászberény-Biharkeresztes vonalon, valamint az országhatárok által körülhatárolt területeken szinte sehol nem hullott csapadék, míg az északi régióban és a Dunántúlon is találhatóak olyan helyek, ahol csupán néhány milliméter eső érkezett - áll a HungaroMet Zrt. legújabb agrometeorológiai jelentésében. Ezzel szemben a délnyugati, középső és északi tájakon jelentősebb csapadékot regisztráltak, hiszen több helyen 20 mm-t meghaladó mennyiség is lehullott, sőt a felhőszakadás által érintett területeken 40-50 mm-t is mértek. Ezeken a helyeken a talaj felső 30-60 cm-es rétege átnedvesedett, míg a mélyebb rétegek már eleve kedvező vízellátottságú állapotban voltak.
Az Alföld jelentős részén azonban tovább száradt a talaj, és a felső 20, néhol 30 cm-es réteg kritikusan száraz állapotba került, a friss vetésű nyári növényekre vonatkozóan ezeken a helyeken egyre fokozódó aszály tapasztalható. Az Alföld délkeleti tájain az áprilisi csapadékösszeg 10 mm alatt alakult, ami negyede-ötöde az ilyenkor szokásos mennyiségnek. A 90 napos csapadékösszegben hazánk délnyugat-északkeleti tengelyének tágabb térségében van pozitív eltérés a sokéves átlaghoz képest, míg északnyugaton és délkeleten kevesebb esett az elmúlt három hónapban az ilyenkor szokásosnál.
A hőmérséklet is elég nagy területi változékonyságot mutatott. Csütörtökön és pénteken egy hullámzó frontrendszer hatására jelentősebb hőmérsékletkülönbség alakult ki a naposabb keleti országrész és a felhősebb Dunántúl között. A front mögött szombattól országszerte lehűlt az idő, és vasárnap már a sok napsütés ellenére is csak 20 fok körüli értékeket mérhettünk. Hétfő reggelre az északi fagyzugokban gyenge fagyok is előfordultak, talajmenti fagyok pedig a Nyírség és a Kiskunság mélyebben fekvő tájain is kialakultak. Keddtől jelentősen melegedett az idő, visszatértek a 25 fok körüli csúcsértékek.
Az őszi vetések tavaszi fejlődése kedvező hőmérséklet és optimális talajnedvesség mellett dinamikusan halad előre. A repce már virágba borult, míg a búza a szárbaindulás kritikus fenológiai szakaszába lépett. Ezek a növények mélyen gyökereznek, széleskörű gyökérzetük révén országszerte elegendő nedvességet képesek felvenni a talajból.
A kukorica és a napraforgó csírázásához és korai fejlődéséhez ideálisak a hőmérsékleti viszonyok, ám a talajfelszín közeli nedvességtartalom területenként jelentősen eltér. Az utóbbi két hét csapadékban gazdag területein a vetés szépen megindult, viszont az Alföld és a Kisalföld nagy része szárazsággal küzd, ami megnehezíti a növények kelését. A gyümölcsfák többsége már elvirágzott, de északon még mindig virágzik a birs és a dió, amit a meleg időjárás kedvezően érint.
Az elmúlt hét során a csapadékos időjárás következtében a növények levelei gyakran nedvességgel telítődtek. Különösen múlt csütörtökön és pénteken alakult ki olyan tartós levélnedvesség, amely széles területeken volt tapasztalható, és ez kedvezett a gombás fertőzések elterjedésének. Ezen a két napon a hosszabb párás időszakok is jellemzőek voltak, ami tovább fokozta a kockázatot a növények egészségére nézve.
A legújabb NDVI vegetációs index térképeink az április közepére vonatkozó állapotokat tükrözik. Az index értéke országszerte jelentős emelkedést mutat, különösen a középhegységekben, ahol ebben az időszakban a fák teljes mértékben zöldellni kezdtek. Az anomália térkép alapján hazánk területén pozitív eltérések figyelhetők meg, ami azt jelzi, hogy a növényzet a megszokott sokéves átlaghoz képest fejlettebb állapotban van, s a tavaszi zöldülés folyamata jóval előrébb tart, mint a megszokott.
A kukoricatermesztés szempontjából jelentős 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-jétől kezdődően számolt hőösszeg jelenlegi állása 130 és 160 foknap között mozog. Ez az adat némileg elmarad a tavalyi évben mért értékektől, ugyanakkor a hosszú távú átlaghoz képest 20-40 foknappal kedvezőbb helyzetet mutat. Ez arra utal, hogy a vegetáció tavaszi fejlődése hasonló ütemben halad, mint tavaly, viszont a sokéves átlaghoz képest előnyösebb helyzetben van.
A következő 6-8 napban hazánk időjárása változékonyra, és többször csapadékosra fordul. Pénteken és szombaton még élvezhetjük a napos, száraz és meleg időt, ám szombaton északon már megjelenhetnek az első záporok. Vasárnaptól keddig viszont felhős időre és esőkre, záporokra, valamint zivatarokra számíthatunk. Szerdától csökken a csapadékos időszakok száma, de a következő napokban a csapadék újra visszatérhet. Összességében a jövő hét közepéig országszerte csapadékra lehet számítani, ami 5-30 mm között változhat, de a záporok miatt a területi eloszlás meglehetősen egyenetlen lesz. A talajok kezdetben még száradnak, de hamarosan sok helyen a felső talajréteg átnedvesedik. Azonban a nyári növényekre gyakorolt aszályos hatás jövő hét közepéig nem biztos, hogy teljesen megszűnik. Szombatig még kora nyárias idő vár ránk, de vasárnaptól lehűlés következik be, hétfőn a nappali maximumok már csak 13 és 19 fok között alakulnak, az éjszakák pedig igencsak hűvösek lesznek. A szél is északiasra fordul, és a jövő hét első felében több helyen erős széllökésekre is számíthatunk.