Fedezd fel a profi stratégiákat: 2025 tavaszán óriási nyereséget érhet el, aki okosan kezeli a pénzügyi lépéseit – Pénzcentrum.

Egyelőre nyugalom van a részvénypiacokon, miután Donald Trump jegelést jelentett be a brutális vámokra, de azt senki sem tudja, hogy ez meddig tart majd ki - mondták a Pénzcentrum videoblogjának, a CashTagnek a megkérdezett befektetési szakértők. Ami biztosnak látszik, az az, hogy az olcsó részvények keresése célra vezethet, de mint mindig, most is fokozottan érvényes, hogy nagyon óvatosnak kell lennünk.
Az már senkinek sem újdonság, hogy Donald Trump tavasz elején tett vámintézkedési bejelentései úgy forgatták fel a piacokat világszerte, hogy olyat a covid-járvány okozta recesszió, illetve az orosz-ukrán háború okozta, fokozottan bizonytalan nemzetközi helyzet óta nem látott a világgazdaság. Azzal azonban, hogy Trump alig egy hét múlva a jó részét jégre tette, a piacok is megnyugodtak kissé, de senki sem tudja, hogy mindez a nyugalom egyáltalán meddig tarthat.
Ebben a helyzetben rendkívül fontos, hogy befektetéseinket különös figyelemmel és óvatossággal kezeljük, ha el akarjuk kerülni a jelentős veszteségeket, különösen a jelenlegi izgalmas piaci környezetben. A Pénzcentrum videoblogja, a CashTag legújabb epizódjában részt vett a Portfolio Investment Day 2025 konferencián, ahol három tapasztalt befektetési szakértőt faggattak a jelenlegi piaci helyzetről, a piaci félelmekről és a nyugalom fenntartásáról. Beszéltek arról is, hogy milyen befektetési lehetőségek azok, amelyekkel nagyobb eséllyel érhetünk el sikereket portfóliónk bővítésekor. Az epizódot a lenti gombra kattintva azonnal megtekintheted:
Moró Tamás, a Concorde Értékpapír vezető stratégája, a CashTag csapatának nyilatkozva elmondta, hogy a Trump által bejelentett vámintézkedések hírére komoly pánik tört ki a piacokon. Szerencsére ez a feszültség mára eltűnt, de az amerikai elnök szándékaival kapcsolatban még mindig sok a kérdőjel, hiszen senki sem tudja, meddig tartja majd "jegelve" az ijesztő mértékű vámokat.
Mindenképpen figyelemre méltó történelmi mozgásokat tapasztalhattunk, hiszen hosszú idő óta nem láttunk ilyen gyors és intenzív változásokat, mint amilyenek az amerikai vámpolitikának voltak a következményei. A piacon érdekes reakciók zajlottak: a kezdeti riadalom és a komoly korrekció után ismét megjelentek a vevők, miközben észlelhettünk egy fordulatot az amerikai gazdaságpolitikai irányvonalban is. A vámok csökkentésével az amerikai kormány egyértelműen pozitív lépéseket tett. Kiderült, hogy van egy olyan szintje az árfolyamoknak, valamint az esésnek egy olyan intenzitása, ami már komolyan foglalkoztatja az amerikai döntéshozókat. Úgy vélem, hogy a jövőbeli kereskedési trendek is hasonlóképpen alakulhatnak. Amikor a részvénypiac emelkedik, az amerikai kormány bátrabbá válik, és határozottabb lépéseket tesz kereskedelmi partnereivel szemben. Ezzel szemben, ha a részvények, kötvényárak vagy akár a dollár árfolyama csökken, akkor inkább a megegyezés felé tendálnak majd.
- nyilatkozta a szakértő. Hozzátette, hogy véleménye szerint jelenleg a bankok részvényei jelentenek olyan stabil lehetőséget, amelyekkel nem vállalunk jelentős kockázatot, ha a befektetéseink közé soroljuk őket.
Ha egy biztonságosabb, de talán kisebb hozamot ígérő befektetést néznék, akkor inkább a nagyokat választanám, és alapvetően a bankszektort szeretem a legjobban, aki le tudja követni a GDP növekedését, adott esetben már egy régiós jelenléttel rendelkezik, tehát nem csak magyar kitettséggel, hanem mondjuk horvát vagy szlovén kitettséggel is, mint az OTP. A nyugodtabb alvás mellé szerintem egy nagyobb papír illik, aki meg szereti az izgalmakat, az inkább a közepes papírok között nézhet szét
- tette hozzá Moró Tamás. Ezen kívül stábunknak elárulta, hogy véleménye szerint a devizapiac is ígéretes lehetőség, ám fontos, hogy figyelemmel kísérjük az árfolyamváltozásokat.
Nagyon régóta népszerű a deviza a magyar befektetők körében, és azt gondolom, hogy Magyarország egy kis ország, viszonylag kis devizával, tehát mindenképpen indokolt az, hogy diverzifikáljunk, legyen devizában befektetésünk, ráadásul nagyon sok piac, nagyon sok eszköz csak devizában érhető el. Teljesen normális az, hogyha valaki devizában gondolkodik. Arra számítunk, hogy a forint árfolyama idén viszonylag stabil lesz; ez egyfajta politikai szándék is, hogy ne legyen nagyon heves mozgás, pláne gyengülés a forint árfolyamában. Ha az ember egy globális vagy diverzifikált portfolióban gondolkodik, akkor egyébként is kéne devizát tartani
- foglalta össze gondolatait Moró Tamás.
Tardos Gergely, az OTP Bank Elemzési Központjának igazgatója azzal kezdte nyilatkozatát, hogy a kockázatok, maguk a vámok is emelhetik globálisan az inflációt, száz éves közgazdasági tételek dőltek meg egyetlen pillanat alatt a vámbejelentések hatására.
Az amerikai közgazdászok hosszú évtizedeken át hirdették, hogy a szabadkereskedelem előnyös, míg a vámokat hátrányosnak tartották. Ezt a gyakorlatban is tapasztalhattuk. A legnagyobb kihívás az, hogy a vámok megbontják a nemzetközi együttműködés eddigi kereteit, ami arra kényszeríti a vállalatokat, hogy újraértelmezzék termelési láncaikat. Ez pedig problémákat okoz, hiszen minden variáció költségesebb, és a folyamat során a biztonság és a kontroll egyre fontosabbá válik az alacsony árakkal szemben. Ennek következményeként globálisan is felfelé nyomhatja az inflációt. Emellett az amerikai inflációt is növeli a vám, hiszen azt kvázi költségvetési bevételként kezelik. Rövid távon másutt inkább lefelé hat az árakra, így várható, hogy Európában és Kínában a vámok miatt deflációs nyomás alakulhat ki, mivel az USA-ból kiszoruló áruk tömege jelentős többletkínálatot generál.
Az OTP szakértője részletes helyzetértékelést nyújtott, kiemelve, hogy a hozamokkal kapcsolatban jelenleg jelentős bizonytalanságok tapasztalhatóak. Érdekes megjegyzése volt, hogy véleménye szerint az amerikai kormány mögött konkrét stratégiák húzódhatnak meg ezzel a helyzettel kapcsolatban.
A nemzetközi kereskedelem jelentős átalakuláson megy keresztül, amely kifejezetten érzékenyen érinti azokat a vállalatokat, akik az alacsonyabb költségű gyártásra építettek stratégiát, jellemzően a világ olcsóbb régióiban. Az ilyen cégek, amelyek a globális piacokra nagy mennyiségben szállítanak összeszerelt termékeket, most a vámháború nagy veszteseivé váltak. Általánosságban elmondható, hogy a gazdasági növekedésre vonatkozó várakozások világszerte romlanak. Az Egyesült Államokban az inflációs előrejelzések emelkedtek, míg más régiókban inkább csökkenést tapasztalhatunk. A hozamok terén is komoly bizonytalanság uralkodik, ami hatalmas ingadozásokat idéz elő. Jelenleg az amerikai kormányzat terve az, hogy csökkentse a hosszú távú hozamokat, de ez eddig nem mondható egyértelműen sikeresnek.
- tette még hozzá Tardos Gergely.
Vince Péter, az MBH Befektetési Bank Advisory Desk vezetője úgy véli, hogy jelenleg optimistának néznek ki a piacok, csakhogy ez a nyugalom talán átmeneti lesz. Az viszont biztos, hogy a kötvénypiacok buktáját látva azért Donald Trump is visszakozott.
A részvénypiacok is keresték az irányt: kezdték egy nagyon nagy buktával, és most úgy tűnik, hogy megnyugodtak a kedélyek, vagy legalábbis az elmúlt másfél hét alapján, mintha inkább az optimizmus vezetné a piacokat, de a kötvénypiacok azok, amik nem rendeződtek vissza. Ott megemelkedtek a hozamok, és nem nagyon tudtak visszacsökkenni. Valószínűleg egyébként pont a kötvénypiacok voltak azok, amik miatt Trump finomabb hangot ütött meg a nagy áprilisi bejelentéseket követően pár héttel. Most optimizmust látunk, de én nem vennék rá mérget, hogy ez így fog maradni
- mondta Vince Péter a CashTagnek. Kiemelte, hogy szerinte a részvénypiacon most az olcsó papírok, instrumentumok lehetnek jók, és a régiós piacokon most sok ilyet is lehet találni.
A részvénypiacot gyakran hasonlítjuk más piacokhoz, mint például a békásmegyeri piac, vagy bármely más helyi vásárcsarnok. Ennek megfelelően, ha felfedezünk egy kedvező áron kínált, de minőségi terméket, érdemes lecsapni rá. Jelenleg Kelet- és Közép-Európában egyre több ilyen lehetőség kínálkozik. A jövő fogja eldönteni, hogy ezek a befektetések mennyire nyújtanak majd növekedési potenciált, és hogy milyen osztalékokat tudnak majd biztosítani. Az viszont szinte biztos, hogy az áruk kedvező, ezért úgy vélik, érdemes ezeket a régiós befektetéseket beemelni a portfóliókba.
- tette hozzá Vince Péter. Érdeklődtünk arról is, hogy a folyamatosan keresett ble chipek piacán érdemes-e jelenleg tájékozódni, vagy esetleg a meglévő bizonytalanság hatással lehet-e ezekre a termékekre is?
Attól függ, hogy milyen befektetői szemmel nézünk a blue chipek piacára. Az általános igazság az - és ez többnyire nem csak nálunk igaz, hanem globálisan is -, hogy minél kisebb céget választunk, az annál kockázatosabb, de a hosszú távú potenciál is annál magasabb, hiszen kicsiről könnyebb növekedni, mint nagyról. A mi régiónkban a blue chipekről beszélünk, valószínűleg azzal nagyon nem tudunk mellélőni: eléggé olcsók, kedvező a piac. Közepes cégeknél pedig legyünk szelektívek, nézzünk alaposan utána, és biztos, hogy találunk jó lehetőségeket, de azért megalapozott döntéshez most infókat adni elég nehéz
- zárta le gondolatait Vince Péter, az MBH szakértője.
A szakértők egyértelműen hangsúlyozzák, hogy a jelenlegi ingatag gazdasági környezetben különösen fontos, hogy alaposan mérlegeljük, hová irányítjuk a befektetéseinket. A blue chipek és a devizapiac most ígéretes lehetőséget kínálhat, de elengedhetetlen, hogy folyamatosan nyomon kövessük a piaci mozgásokat és a változásokat. Ha nem vagyunk elég körültekintőek, gyorsan jelentős veszteségeket szenvedhetünk el.