Izrael és Palesztina külügyminiszterei a jövő héten Brüsszelben folytatnak megbeszéléseket.

Tehát egy nappal azelőtt, hogy az Európai Unió megkezdi a tárgyalásokat arról, milyen szankciókat léptessen életbe Izrael ellen a gázai háború és a ciszjordániai zsidó telepesek által elkövetett súlyos jogsértések következtében.
Magas rangú izraeli és palesztin vezetők megerősítették az Euronewsnak, hogy Gideon Sa'ar és Dr. Varsen Aghabekian Shahin, Izrael és a Palesztin Hatóság külügyminiszterei részt vesznek a július 14-én megrendezésre kerülő miniszteri találkozón, amely az Európai Unió déli szomszédságpolitikájára összpontosít. A rendezvény célja, hogy fokozza az EU és Izrael, valamint kilenc másik déli ország, például Szíria és Libya közötti együttműködést.
A Hamász 1200 halálos áldozattal járó, 2023. október 7-i terrortámadása miatt kitört gázai háború kezdete óta ez az első alkalom, hogy Izrael és Palesztina is magas szinten képviselteti magát Brüsszelben. A két fél gyakran találkozott már az ENSZ padsoraiban, de ez a találkozó egy bensőségesebb, magas szintű fórum, ráadásul éppen akko esik megr, amikor az EU tagállamai szankciókat fontolgatnak Izrael ellen a gázai háború és a ciszjordániai izraeli telepesek által elkövetett erőszakos cselekmények miatt.
A palesztin nép képviseletében a találkozón azt a szándékot fejezzük ki, hogy felhívjuk a figyelmet a súlyos humanitárius válságra, amely a közösségünket sújtja. Kérjük partnereinket, hogy tegyenek lépéseket Izrael ellen – nyilatkozta egy palesztin tisztviselő az Euronewsnak. Hozzátette, hogy a Palesztin Hatóság nehezedő pénzügyi helyzetéről is beszélni fogunk, kiemelve, hogy Izrael 8,2 milliárd sékelt (2,1 milliárd eurót) tart vissza az adóbevételeinkből. Célunk, hogy előmozdítsuk a választások lehetőségét a palesztin nép számára, és politikai megoldásokat keressünk a jelenlegi helyzetünkre. Érdemes megemlíteni, hogy a 132 fős Palesztin Törvényhozó Tanácsban a Hamász 74 mandátummal bír.
A hétfői találkozó eredetileg június hónapra volt ütemezve, azonban a gázai helyzet alakulása miatt az Európai Bizottság úgy döntött, hogy elhalasztja az eseményt. A tervek szerint az EU 27 külügyminisztere július 15-én fogja áttekinteni, hogy...
Bárjhogy is döntenek a külügyminiszterek, azt mind a 27 tagállamnak egyhangúlag jóvá kell hagynia.
A helyzetet némileg árnyalja, hogy csütörtökön bejelentették, miszerint az EU és Izrael megállapodásra jutott a Gázai övezetbe irányuló humanitárius segélyek zavartalanabb bejuttatásának elősegítéséről.
Az EU déli szomszédsági partnersége az 1995-ös barcelonai nyilatkozatból ered, amelyben a Bizottság kötelezettséget vállalt arra, hogy a Földközi-tenger térségét "az együttműködés térségévé alakítja, és garantálják a békét, a stabilitást és a jólétet".
A partnerségben mind a 27 uniós ország, valamint 11 földközi-tengeri arab ország (például Jordánia, Libanon, Szíria, Líbia) miniszterei és más képviselői vesznek részt.