Új vezető került a Sapientia csíkszeredai karának élére.

Megalakult a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) új vezetősége, miután a felsőoktatási intézmény szenátusa jóváhagyta Tonk Márton rektornak az egyetemet vezető csapat tagjaira tett javaslatait - tájékoztatta az MTI-t hétfőn az erdélyi magánegyetem.
Tavaly decemberben a tudományegyetemen lebonyolították az általános választásokat, amelyek következtében január elsejétől Tonk Márton ismételten ötéves rektori mandátumot nyert el. A régi-új rektor a szenátus január 31-i ülésén terjesztette elő javaslatait az egyetem vezetői csapatának tagjaira a következő ötéves időszakra. A szenátus egyhangúlag jóváhagyta ezeket, valamint a decemberi dékánválasztás eredményeit is, így az egyetem új vezetősége megkezdheti tevékenységét - áll a hivatalos közleményben.
Az általános rektorhelyettesi feladatokat Farkas Csaba professzor tölti be, míg az oktatási és minőségbiztosítási tevékenységek irányítása Sztranyiczki Szilárd feladata. A doktori iskolák és az informatikai hálózatok felelőssége pedig Makó Zoltán professzorra hárul.
A szenátusi döntés értelmében az egyetem tanárképző intézetét Tódor Erika professzor, a karrierközpontot Tőkés Gyöngyvér docens vezeti.
A dékánválasztási eljárás véglegesítéseként a szenátus megerősítette a négy kar új dékánjainak kinevezését. A csíkszeredai kar élén Pap Levente docens, a korábbi dékánhelyettes, új vezetőként lép elő. A kolozsvári karon Szenkovics Dezső docens veszi át a stafétát, míg a marosvásárhelyi karon Domokos József docens, a sepsiszentgyörgyi karon pedig Náhlik András professzor folytatja eddigi tevékenységét.
A Sapientia EMTÉ-n decemberben tartottak általános választásokat, Tonk Márton a szavazatok 83 százalékával nyerte el újabb rektori mandátumát. Programjában az egyetemi adminisztráció digitalizációja és "zölddé" tétele, a minősítési bérrendszerek erősítése, az Alumni hálózat fejlesztése, a hallgatói támogatások növelése, a román nyelvi kompetenciák fejlesztése, a pályaorientáció és a tanárképzés további erősítése szerepel.
A tudományos kutatások terén fő célkitűzése az önálló doktori iskolák elindítása, valamint a kutatás- és publikációtámogatási rendszerek, a fiatal pályakezdők támogatása. Emellett az egyetem társadalmi szerepvállalását is fenntartaná, és jelentős infrastrukturális fejlesztéseket hajtana végre.