Jan Lipavský hangsúlyozta, hogy a Nyugat számára elengedhetetlen, hogy ellenálljon az ukrán területek Oroszországhoz való csatolásának. Szerinte ez a lépés nem csupán Ukrajna szuverenitását veszélyeztetné, hanem a nemzetközi jog és a nemzetközi rend alape

Jan Lipavský cseh külügyminiszter figyelmeztetett egy pénteki interjúban a Mladá Fronta Dnes című független cseh lapnak, hogy Ukrajna területi egységének megsértése súlyos következményekkel járhat.
Szerinte az orosz álláspont, miszerint a Nyugatnak el kellene ismernie a Krím félsziget és más ukrán területek Oroszországhoz való csatolását, "csupán a Pandora-szelencéjének kinyitását vonná maga után".
- jelentette ki a miniszter a megválasztott új amerikai államfő azon kijelentését kommentálva, hogy 24 órán belül lezárja az ukrajnai háborút.
Donald Trump és csapata arról is nyilatkozik, hogy a béke Ukrajnában csakis erőszakkal érhető el. E mögött lehet némi logika, hiszen Vlagyimir Putyin, aki nap mint nap ezrek életét kockáztatja a harctéren, valószínűleg csak az erőszak nyelvén képes megérteni a helyzetet – tette hozzá.
Arra a kérdésre válaszolva, milyen szerepet játszhat az ukrajnai béketárgyalásokon Orbán Viktor magyar kormányfő, aki az idén már Trumppal és Putyinnal is találkozott, Jan Lipavský kifejtette:
A cseh külügyminiszter továbbá azt mondta: "...ebben nem látom semmiféle nagy jelentőségét Orbán Viktornak. Inkább úgy értékelem a nyilatkozatait, hogy azok célja egy érdekes Magyarország-kép kialakítása".
A cseh-szlovák kapcsolatok romlásának okait firtató kérdésre Jan Lipavský így reagált: Csehország és Szlovákia kétségtelenül szoros szomszédok, ám jelenleg úgy tűnik, mintha háttal állnának egymásnak; míg az egyik ország a Nyugat irányába néz, a másik Kelet felé orientálódik.
Egy példát említve, elmondta, hogy mandátuma alatt már három alkalommal egyeztetett az amerikai külügyminiszterrel, míg szlovák kollégája, Juraj Blanár Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel találkozott szintén háromszor. Ennek ellenére határozottan úgy véli, hogy a szlovák féllel a jövőben is folytatni kell a párbeszédet minden lehetséges szinten.
- szögezte le. Szerinte Csehország ma már egy öntudatos állam, amely minden európai országgal tárgyalóképes, s nem kell csak a hozzá közel eső közép-európai régióra korlátoznia magát.