Jókai Mór eddig ismeretlen versei mostantól hozzáférhetők a Copia virtuális archívumban, így a költő gazdag életművének újabb kincseivel bővülhet a közönség.


A Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) 2023. február 17. és 19. között különleges tudományos és emlékkonferenciát rendezett Jókai Mór születésének 200. évfordulója tiszteletére. Az esemény keretében örömmel jelentették be, hogy a nagyközönség számára mostantól hozzáférhetővé váltak Jókai eddig publikálatlan versei a Copia virtuális archívum jóvoltából.

A konferencia megnyitóünnepségén Rózsa Dávid, az MNMKK OSZK főigazgatója, Demeter Szilárd, az MNMKK elnöke, valamint Kecskeméti Gábor, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézet igazgatója tartott ünnepélyes beszédet. Demeter Szilárd különös hangsúlyt fektetett Jókai Mór kultúraterjesztő tevékenységére és a fiatalok nevelésére gyakorolt hatására. Kiemelte, hogy Jókai nem csupán mesélő volt, hanem szenvedélyes kutató is, aki már a 19. században ráébredt arra, hogy az ember nem lehet mindenhatóságra törő Isten a természet felett.

Rózsa Dávid bejelentette, hogy a nemzeti könyvtár digitalizált gyűjteményében, a Copia nevű virtuális archívumban elérhetővé váltak a Kézirattárban őrzött Jókai-versek. Jókai Mór most felkerült hetvenhárom költeményéből hatvan Nagy Bellához íródott. A hetvenhárom vers - amelyből negyvenhét eddig kiadatlan volt, például a Felségfolyamodvány az én Királynémhoz, a Szent testvérszeretet és A Kenyér Bálban - mostantól szabadon hozzáférhető a nagyközönség számára, lehetőséget adva a szakmai és irodalomkedvelő közönségnek, hogy mélyebben megismerje Jókai lírai oldalát.

A Copia felületére kerülő kéziratok kiemelkedő fontossággal bírnak: a képanyag jól használható, a felvételek nagyíthatók, a kutatóknak már nem lesz szükségük az eredeti autográfok kézbevételére. Másrészt ezek a dokumentumok remekül használhatók az oktatásban is - akár kutatómunkák, nagyobb projektek során -, és közelebb hozhatják az érdeklődőket a magyar irodalomhoz, hiszen a Copia bárhonnan ingyenesen elérhető.

Az esemény megvalósításában az MNMKK OSZK, a HUN-REN BTK Irodalomtudományi Intézet, a Jókai 200 kutatócsoport, valamint a Szegedi Tudományegyetem Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskolája működött együtt. A konferencia a híres Jókai Mór egy ikonikus mondatát vette alapul: "Voltam szeretve és voltam gyűlölve, mint talán senki más." Ezzel a gondolattal Jókai örökségére és a magyar irodalmi tradícióra irányította a figyelmet. A három nap alatt 12 ülésszak keretein belül 32 előadás zajlott, amelyek a Jókai életművéhez kapcsolódó legfrissebb kutatási eredményeket ismertették. A rendezvény célja az is volt, hogy új perspektívába helyezze a magyar prózaírás egyik legtermékenyebb alakjának irodalmi hagyatékát, akinek művei számos külföldi nyelven is elérhetők.

A tanácskozás harmadik napján Hergár Eszter, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatója ismertette a "Jókai Mór" néven kiadott emlékérméket, melyek közül a 20 ezer forint névértékű ezüst és a 3 ezer forint névértékű színesfém változatok kerültek bemutatásra. A jubileumi érmék tervezését Kovács Zoltán szobrászművész végezte, ezzel megnyitva a jegybank 2025-ös emlékérme-kibocsátási programját.

Related posts