Elérkezett az idő, amikor a világ figyelme egy különös kérdésre irányul: vajon tényleg közelít az Armageddon? Mennyire valóságos a fenyegetés, amit egy aszteroida becsapódása jelenthet az emberiség számára? Ahogy a csillagászok egyre inkább felfedezik az


A jelenlegi számítások szerint 2,3 százalék eséllyel 2032 december végén bolygónknak ütközik a 2024 YR4 jelű kisbolygó, adta hírül a NASA Bolygókutatási és Rakétafejlesztési Laboratóriumának (Jet Propulsion Laboratory) Földközeli Objektumokat Figyelő Központja. Kezdetben az ütközés esélyét csak 1,2-1,7 százalékra tették, ám a magasabb érték nem bír különösebb jelentőséggel, ugyanis a becsapódás esélyének változása megszokott az aszteroidáknál, ahogy a pontosabb megfigyelések alapján újraszámolják annak pályáját. Noha ez az esély is elenyésző, de nem nulla, és egy ilyen méretű aszteroida "városgyilkos" erővel bír: emiatt a becsapódások veszélyességét mérő Torino-skálán 3-as besorolást kapott (egyedül az Apophis kisbolygó kapott 4-est még 2004-ben, azaz a 2024 YR4 a skála létrehozása óta a második legveszélyesebb aszteroidának számít).

A Torino-skála hármas kategóriájú égitestjei sárga színkódot kapnak, ami arra figyelmeztet, hogy a csillagászok számára érdemes folyamatosan nyomon követni ezeket az objektumokat. Az ilyen besorolású égitestek esetén a nyilvánosságot és a politikai döntéshozókat csak akkor kell tájékoztatni, ha a becsapódás lehetősége tíz éven belül valószínűsíthető, mint ahogy ez most is történik. Gyakran előfordul, hogy a kezdeti megfigyelések és mérések után kiderül, hogy az égitestek elkerülik a Földet, azonban ha még a legkisebb esély is fennáll, a részletesebb pályaszámítások nyomán a veszélyességi szintet akár felfelé is módosíthatják, így piros jelzést kaphatnak, ami a biztos becsapódást jelenti, akár 8-as vagy 9-es értékkel. A 9-es fokozatú becsapódások előfordulása a geológiai időskálán pár tízezer és pár százezer év közötti időtartamra tehető, ami a néhány ezer éves írásos civilizációs tapasztalataink alapján egy eddig soha nem látott jelenségnek számít. Stephen Hawking, a világhírű elméleti fizikus, életének utolsó könyvében arra figyelmeztetett, hogy egy, a dinoszauruszok eltűnését okozó üstökös-becsapódás komoly fenyegetést jelenthet az emberiség jövője szempontjából. Tréfásan megjegyezhetjük, hogy 100%-os bizonyossággal kijelenthetjük: egy ilyen esemény egyszer biztosan bekövetkezik, viszont 100%-os bizonytalansággal állíthatjuk, hogy mikor fog ez megtörténni.

Related posts