Itt az ünnepek időszaka, és elérkezett az a pillanat, amikor a jókedv és a vidámság elengedhetetlen!


Feltárult, mi áll Kevin Costner távozása mögött a népszerű sorozatból.

Az örömelv hajtja a fogyasztói társadalom tagjait, akik gyakran csak egy kis felhőtlen szórakozásra vágynak. Az élet élvezete, a jókedv és a kikapcsolódás sokszor a középpontba kerül. Herendi Gábor legújabb filmje, a "Futni mentem", pontosan ezt a vágyat kívánja kielégíteni: célja, hogy mosolyt csaljon az arcokra, és jókedvet terjesszen. A kérdés csupán annyi: vajon sikerül-e megvalósítania ezt a célját?

Herendi Gábor rutinos rendező, ha a nézőszámot vesszük, akkor a legsikeresebb honi direktor, akinek olyan kasszasikereket köszönhetünk, mint a Valami Amerika, a Kincsem vagy a Toxikoma. Pontosan tudja, érzi, hogy mire vevő a nagyközönség. Boszorkánykonyhájából jól sikerült és kevésbé eltalált fogások is kikerültek már.

A Futni mentem egyértelműen a jobban sikerült alkotásai közé tartozik, mert nem akar több lenni, mint ami, profin megkomponált romantikus vígjáték, amire az ünnepek közeledtével, a karácsonyi ajándékok vásárlása közben szívesen beülnek az egyébként megtépázott idegrendszerű családtagok.

Herendi Gábor legújabb filmje, a „Nők, ha futnak”, a cseh kasszasiker friss, hazai feldolgozása. Az alapvetően szórakoztató cselekmény nem éppen Lars von Trier-i mélységgel bír, de annál több szívvel és humorral van tele. A történet középpontjában egy anya, Udvaros Dorottya karaktere áll, aki férje tragikus elvesztése után elhatározza, hogy teljesíti az utolsó kívánságát: lányaival (Lovas Rozi, Tenki Réka és Trill Beatrix) nekivág a maratoni távnak. A gond csupán annyi, hogy egyikük sem rendelkezik sem a fizikai, sem a mentális felkészültséggel a kihívás teljesítésére. Az anya és a lányok mellett a családtagok és barátok is váratlanul szembesülnek a nők látszólag lehetetlen küldetésével, amely tele van nevetéssel, kihívásokkal és érzelmekkel.

De vajon miért válik igazán szórakoztató vígjátékká a Futni mentem? Nyilvánvaló, hogy a magabiztos rendezői irányítás kulcsszerepet játszik benne, de talán még ennél is lényegesebb, hogy a film remek színészi teljesítményekkel van megáldva. Különösen kiemelkedik Tenki Réka, aki a megszokott eleganciájával és tehetségével ragyog a vásznon. Emellett Trill Beatrix friss és lenyűgöző jelenléte is fontos, hiszen gyakran ő az, aki életet lehel a néha túlságosan kiszámítható és sablonos cselekménybe. Az ő alakítása nélkül a film nem lenne olyan dinamikus és élvezetes.

Engem személy szerint különösen zavarba ejtett, hogy a filmben felvillantott társadalmi problémák - mint a munkaalkoholizmus, a kizsákmányolás, az életkezdési nehézségek vagy az elmagányosodás - szinte egyáltalán nem kapnak figyelmet. Ez talán elnézhető, hiszen a készítők nem is célzottak erre. Ugyanakkor a nézők könnyen érezhetik magukat túlterhelve a filmben csak nyomokban fellelhető reklámok és termékmegjelenítések miatt. Ahogy a rendező is megjegyezte az Indexnek adott interjújában, a lényeg az, hogy fel kell mérni: létezik egy film, vagy sem.

A "Futni mentem" című műben egy forgalom nélküli autópályán érkezünk el a nagybetűs boldog végkifejlethez. A történetnek a valósághoz nem sok köze van, de néha szükség van az ilyen elrugaszkodásokra; hiszen a jókedv és a felhőtlen szórakozás mára szinte kötelezővé vált.

Related posts