Idén a Vásárhelyi Művészeti Díjak kitüntetettjei különleges tehetségükkel és kreativitásukkal hívják fel magukra a figyelmet.


A Vásárhelyi Művészeti Díj olyan magánszemélyek és közösségek számára elérhető, akik kivételes hozzájárulást nyújtanak a magyar kultúra gazdagításához és népszerűsítéséhez, valamint a magyar nyelv megőrzéséhez. Ezen díj célja, hogy elismerje azokat, akik elkötelezetten dolgoznak a magyar nemzet és nyelv fennmaradásáért. A díjak átadására hagyományosan a magyar kultúra napjához időzítve kerül sor, egy különleges gálaműsor keretében. Az idei eseményen több korábbi díjazott művész és együttes is színpadra lépett, akik már a Bessenyei-díjat is megkapták. Hódmezővásárhely város önkormányzata a kulturális célokra szánt állami normatíván felül 600 millió forintot biztosít saját forrásaiból, és a városban folyó beruházások jelentős része is a kultúra támogatását szolgálja.

Földesi Gyula pályafutása néptáncosként vette kezdetét. 1955-ben Budapestről hazatérve Hódmezővásárhelyre, együttműködött Steiner Bélával és Lutor Gyulával, hogy megalapítsák a Vásárhelyi Népi Együttest. Ezen kívül Földesi Gyula több mint egy évtizeden át vezette a Déryné Színpadot is, hozzájárulva ezzel a helyi kulturális élet gazdagításához.

1970 óta a hódmezővásárhelyi mérleggyár fémöntödéjének irányítása az ő nevéhez fűződik. Az általa megálmodott köztéri lámpák nemcsak a város ékességeiként ragyognak, hanem Európa számos más városában és különböző földrészek településein is megtalálhatók, így öröksége valóban nemzetközi szintű.

1993-ban, Lutor Gyula halála után a hódmezővásárhelyi táncoktatás új irányvonalat kapott, és az ő neve szorosan összefonódott a város diákbáljaival. Pályafutása során több mint 40 ezer tanítványt indított el a tánc világában. Koreográfusként és táncpedagógusként tevékenykedett a Szépkorúak tánccsoportjával, valamint az Árendás Néptáncegyüttessel. 2011-ben pedig újraélesztette a Subavásár című táncjátékot, ezzel is gazdagítva a helyi kultúrát.

Fonay Tibor 1987. szeptember 27-én látta meg a napvilágot Hódmezővásárhely városában. Zenei pályafutását a helyi Péczely Attila Alapfokú Művészeti Iskolában kezdte, ahol megalapozta tudását. Később a székesfehérvári Dr. Lauschmann Gyula Jazz Szakközépiskolában folytatta tanulmányait, amit a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszékén koronázott meg: 2011-ben előadóművészi, majd 2013-ban mesterdiplomát szerzett.

Fonay Tibor, a kiemelkedő basszusgitáros és bőgős, a magyar dzsessz világának egyik legaktívabb muzsikusa. Tehetségének és kitartásának elismeréseként 2014-ben Junior Prima-díjjal tüntették ki. Munkássága során 2020-ban a Sárik Péter Trióval, majd 2022-ben a Subtones-szal elnyerte a rangos Fonogram-díjat is, amely tovább erősítette hírnevét a zenei színtéren.

Related posts