Két kiemelkedő szakértő lépett szövetségre a jövő atomenergiájának fejlesztéséért.

Európában új lendületet kapott a nukleáris energia fejlesztése, különösen a kis moduláris reaktorok (SMR) terén. A brit Rolls-Royce SMR és a német Siemens Energy most bejelentett partnersége mérföldkő lehet a fenntartható, költséghatékony és gyorsan telepíthető atomerőművek fejlesztésében. A megállapodás szerint a német vállalat gőzturbinákat, generátorokat és kiegészítő rendszereket szállít majd a brit cég kis méretű reaktoraihoz - írta meg a Reuters.
A német Siemens Energy pénteken bejelentette, hogy stratégiai partnerségbe lépett a brit Rolls-Royce SMR-rel, aminek következtében olyan innovatív fejlesztések valósulhatnak meg, amelyek jelentős hatással lesznek az energiaiparra.
a német vállalat lehet a jövőbeni kis moduláris reaktorok kizárólagos technológiai beszállítója.
A tervezett megállapodás szerint - amelynek véglegesítése 2025 végére várható - a Siemens Energy gőzturbinákat, generátorokat és egyéb kiegészítő rendszereket szállít majd a Rolls-Royce SMR által fejlesztett Generation 3+ moduláris atomerőművekhez.
Ez az együttműködés új impulzusokat hoz a brit munkahelyek létrehozásába, továbbá jelentős gyártási lehetőségeket teremt, ezzel még inkább megerősítve pozíciónkat, mint Európa élenjáró SMR-technológiai vállalata.
„Tedd különlegessé a szövegedet!” – hangsúlyozta Chris Cholerton, a Rolls-Royce SMR vezetője.
A brit vállalat már korábban is felkeltette a figyelmet, amikor nyilvánvalóvá vált, hogy egy közös SMR-projekt keretében konfliktusba keveredett cseh partnerével. A vitás kérdés középpontjában a kis moduláris reaktorok egyik kulcsfontosságú eleme, a reaktor nyomástartó edénye áll. A Rolls-Royce állítólag a dél-koreai Doosan-t részesítené előnyben a gyártási folyamat során, míg a cseh cég, a Skoda JS, ragaszkodik ahhoz, hogy a szerződés saját házon belül maradjon. Noha a vállalat neve az autógyártás hagyományait idézi, mára már önálló entitásként működik, és a cseh ipar egyik vezető alakjává nőtte ki magát.
Jelenleg a nukleáris energia világszerte újjáéledésének tanúi vagyunk. Egyre több ország választja a nukleáris technológiát, hogy fenntartható, alacsony szén-dioxid-kibocsátású elektromos energiát termeljen. Ebben a fejlődési folyamatban a kis moduláris reaktorok kiemelkedő szerepet játszanak, mivel rugalmas és biztonságos megoldásokat kínálnak a jövő energiaszükségleteinek kielégítésére.
- fogalmazott Karim Amin, a Siemens Energy igazgatótanácsának tagja.
A Rolls-Royce SMR bejelentette, hogy a technológiáját először Csehországban kívánja bevezetni, ami később mintaként szolgálhat az Egyesült Királyság és Svédország jövőbeli SMR-projektjei számára.