Kétéltű munkagéppel végezték el a nádaratást a Balaton gyönyörű környezetében. A különleges gép lehetővé tette, hogy a munkások könnyedén navigáljanak a víz és a szárazföld határvonalán, miközben hatékonyan gyűjtötték be a nádat. Ez a módszer nemcsak a mu


A mérsékelt telek következtében a jégtermelés drasztikusan csökkent, ezért elengedhetetlenné vált innovatív megoldások keresése. Ennek érdekében a vízügyi hatóság három különböző helyszínen kísérletezik új technológiák alkalmazásával.

Február közepén a Balaton három különböző helyszínén egy különleges munkagépet, a Truxort használták a nád aratásához. Ez az innovatív, önjáró és úszó masina nemcsak a vízen, hanem a szárazföldön is megállja a helyét, így rendkívül sokoldalú eszköznek számít. A Hírbalaton a Keszthely TV tudósítása alapján kiemelte, hogy a Truxor előnyei közé tartozik, hogy sokkal könnyebb a hagyományos nádvágó gépeknél, így hatékonyabb és rugalmasabb megoldást kínál a nádgazdálkodás terén.

A Balaton vízfelületén már hosszú idő óta nem tapasztaltunk olyan tartós jégpáncélt, amely lehetővé tenné a nádasok rendszeres aratását. A természetvédelmi előírások szerint a nád aratása során kiemelten fontos, hogy ne sérüljön a rizóma, azaz a nád gyökérzete. Ezt a célt eddig kizárólag jégen végzett aratás útján tudták elérni.

Az éghajlatváltozás következtében a fagyos telek előfordulása folyamatosan csökken, így a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság szakemberei innovatív megoldások után kutatnak.

A projekt megvalósításában fontos szerepet játszottak szakmai partnereink is, akik nélkül nem valósulhatott volna meg az elképzelésünk. A természetvédelmi kezelő, a természetvédelmi hatóság, valamint a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet közreműködésével az idei év során három kiválasztott helyszínen - Zamárdiban, Siófokon és Balatongyörökön - alakítottunk ki mintaterületeket.

- jelentette ki Horváth Angéla, a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetője.

A közelmúltban befejeződött nádaratási időszakot követően a szakemberek most folyamatosan monitorozzák a területeket. Fő céljuk, hogy nyomon kövessék a nádasállomány megújulását. Az aratás elsődleges célja, hogy biztosítsa a nádas kiváló minőségét, ami viszont hozzájárul a tó vízminőségének javításához.

A Balaton környékén betakarított nádból a legkiválóbb minőségű darabokat ipari felhasználásra alakítják át. Ebből készülnek például nádszövetek, erős nádpallók, vagy akár tetőfedő anyagok is, amelyek nemcsak tartósak, hanem esztétikusak is.

Az idei évben a vízügyi igazgatóság összesen 66 engedélyt adott ki nádvágásra, amely 65 hektáros területet foglal magába. Ebből körülbelül 31 hektárnyi területet a haszonnád vágására vonatkozó hozzájárulás érintett.

- zárta le a vízügyi szakember.

Az utóbbi években a Balaton nádasainak minősége több helyen aggasztó mértékben romlott, ahogy azt a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet is megállapította. A tavaly áprilisi felmérések során a nádas víz felőli részén, bár nem tökéletes állapotban, de új, zöld nádszálak bukkantak fel. Ezzel szemben a part felé eső oldalon a nádasok fokozatos pusztulásának jelei tapasztalhatók. Ez a jelenség különösen olyan területeken észlelhető, ahol az emberi beavatkozások, mint például a stégépítések, a nádasok feldarabolódásához vezettek.

Related posts