Kim Dzsongun szeme láttára szenvedett balesetet egy újonnan épített észak-koreai hadihajó, ami komoly következményekkel járhat. A helyzet feszültséget szülhet a politikai színtéren, és várhatóan válaszlépések következnek.


Az észak-koreai vezető úgy véli, hogy a baleset súlyosan rontotta az ország hírnevét.

Súlyos incidens következett be egy új észak-koreai hadihajó, egy 5000 tonnás romboló vízre bocsátása során. A KCNA állami hírügynökség beszámolója alapján az esemény a keleti Csongjin kikötőjében zajlott, ahol a romboló megbillent, és az alsó részein kilyukadt.

A jelentésben nem esett szó személyi sérülésről. A dél-koreai hadsereg szerint a balesetet szenvedett hadihajó a sikertelen indítás után oldalára dőlt a vízben.

im Dzsongün észak-koreai vezető szemtanúja volt a sikertelen vízre bocsátásnak, bűncselekménynek nevezte a történteket. Kim szerint a baleset "megalázta államunk méltóságát és önbecsülését", és a romboló azonnali helyreállítása "nem csupán gyakorlati kérdés, hanem közvetlenül az állam tekintélyéhez kapcsolódó politikai kérdés".

Észak-Korea áprilisban már vízre bocsátott egy szintén ötezer tonnás rombolót, szintén Kim Dzsongun jelenlétében. A két új romboló az ország legnagyobb hadihajói.

A múlt héten Kim Dzsongun egy sor rövid hatótávolságú ballisztikus rakétakísérletet irányított, melyek célja az amerikai és dél-koreai erők ellen végrehajtott taktikai nukleáris ellentámadás szimulálása volt. A Koreai Központi Hírügynökség tájékoztatása szerint ezek a tesztek az észak-koreai nukleáris parancsnoki struktúrához tartozó rakéta- és rakétaegységek működési hatékonyságának növelését célozták, és a katonai gyakorlatok keretében valósultak meg.

Az orosz Iszkanderhez hasonló mobil ballisztikus rakétarendszert és 600 milliméteres többszörös rakétaindítót teszteltek. A kilövés a rezsim erőinek "gyors elhárítási pozícióját" demonstrálta válaszul egy nukleáris fenyegetésre - közölte az ügynökség.

Dél-koreai tisztviselők mindkét rendszert ballisztikus rakétának minősítik irányított röppályájuk és meghajtási képességeik miatt.

Kim Dzsongun kifejezte, hogy a nukleáris erők jelentőségét mind az elrettentés, mind a harci stratégiák terén szélesebb körben kell érvényesíteni. Felszólította a fokozott katonai felkészültségre és a precíziós csapásmérő képességek fejlesztésére, miközben éles kritikával illette az Egyesült Államok és szövetségesei közös hadgyakorlatait, amelyeket Észak-Korea provokatív cselekedeteknek minősít.

A dél-koreai hadsereg legutóbb több rakétaindítást regisztrált Észak-Korea keleti partjainál. A legnagyobb hatótávolságú rakéta körülbelül 800 kilométeres távolságot tett meg, ahogy azt a vezérkari főnökök egyesülete is megerősítette.

Lee Sung-joon, a vezérkari főnökök szóvivője úgy nyilatkozott, hogy a kilövések mögött az exportra szánt fegyverek tesztelése állhatott. Ez a lépés különösen releváns, mivel fennáll a gyanú, hogy Észak-Korea továbbra is katonai segítséget nyújt Oroszországnak az Ukrajna ellen folytatott konfliktusában.

A dél-koreai egyesítési minisztérium a kilövéseket "határozott provokációnak" minősítette, és a lépést az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozataival ellentétesnek tekinti.

Related posts