Különleges felfedezést tettek a Dunántúlon: egy gazdag kincsre bukkantak, amelyet ügyesen egy edényben rejtettek el.


A különleges felfedezés az Árpád-kor végéről származik, a tatárjárást követően keletkezett időszakban. Az értékes lelet egy edényben rejtőzött, és jelenleg szakértők egy restaurátor műhelyben dolgoznak rajta, hogy a lehető legtöbb információt nyerjék ki az ezüstkincsből – olvasható az feol.hu portálon.

Kincsesbánya határában terepi kutatást szervezett a Szent István Király Múzeum, a Közösségi Régészeti Program önkéntesei, a Vaskapu Vár Baráti Kör és Kincsesbánya közössége, melynek során az Árpád-kori magánvár területén 300 ezüstérmére bukkantak. A terepen körülbelül 120 körüli érmét sikerült megszámolni, amelyek egy edény körül voltak elszóródva, a továbbiakat pedig a kerámiaedénybe voltak elrejtve. Az ezüstkincset a földből kiásva egy restaurátor műhelybe szállították.

- Kérlek, tedd sajátossá a szöveget - kérte Kovács Loránd Olivér, a Múzeum szakmai igazgatója.

A leletek alapos vizsgálatának eredményeként Döbröntey-David Szilvia, fém-ötvös restaurátor művész, megosztotta gondolatait a felfedezésről. Elmondása szerint az érmék együttesen, szorosan összetapadva kerültek elő, ami arra enged következtetni, hogy egykor egy erszényben tárolták őket.

A kutatás során többek között anyagösszetétel-vizsgálatot végeztek a restaurátor műhelyben a szakemberek, ahol megállapították, hogy az érmék ezüstből készültek. Eddig 300 ilyen érmét számoltak össze, de még több is rejtőzik a kerámiaedényben.

- részletezte a folyamatot a restaurátor.

A különleges kincsek gyűjteményét a restaurálási folyamat befejezése után a székesfehérvári Szent István Király Múzeum a nagyközönség elé tárja, de a kutatások izgalmas fázisa még mindig tart.

Related posts