Kiszivárgott a titkosszolgálatok által gyűjtött információk anyaga az AfD-ről.

A cikk megosztásához kérjük, kattintson az alábbi linkre, vagy másolja ki a hivatkozást, és küldje el emailben: https://demokrata.hu/vilag/csatat-nyert-az-alternativa-993808/
Az ügy hátterében az áll, hogy alig néhány nappal az új német kormány megalakulása előtt a belföldi titkosszolgálat "bizonyítottan szélsőjobboldali szervezetként" azonosította az Alternatíva Németországnak pártot. A döntés alapját egy 1100 oldalas dokumentum képezte, amelyet a BfV az elmúlt három év során gyűjtött össze. A sajtó egyes képviselői már értesültek a tartalomról, ám egyetlen érintett személy, maguk a párt tagjai, nem kaptak hozzáférést az információkhoz.
A párt a minősítése miatt jogi lépéseket tett, és sürgős kérelmet terjesztett elő az illetékes kölni közigazgatási bírósághoz. Célja, hogy a bíróság tiltsa meg a belső titkosszolgálatnak, hogy a pártot "bizonyítottan szélsőjobboldali szervezetként" kategorizálja, mivel úgy vélik, hogy a minősítés és a nyilvánosság számára történő bejelentés jogilag megalapozatlan. A bírósági eljárás során a BfV-nek be kell mutatnia a pártról összegyűjtött bizonyítékokat, valamint a szakértői jelentések konklúzióit, amelyekre a párt lehetőséget kap arra, hogy reagáljon és megcáfolja a vádakat.
Az új besorolás rendkívüli módon felkeltette a figyelmet, hiszen a korábbi értékelések alapján semmi sem indokolta ezt a lépést. Az egyes tartományok alkotmányvédelmi hivatali besorolása rendkívül eltérő képet mutat. A tizenhat szövetségi tartomány közül csupán négy keleti terület rendelkezik "bizonyítottan szélsőjobboldali" státusszal. Ez már önmagában is figyelemre méltó, hiszen ezekben a térségekben az AfD az elmúlt évek során a legjobb eredményeit érte el, mind a tartományi, mind a szövetségi választások során.
Az egyik Brandenburg. A 2024. október 7-én tartott tartományi választáson itt az AfD a második helyen végzett 31,52 százalékkal, alig lemaradva a választáson győztes SPD mögött, amely 33,57 százalékot ért el. A brandenburgi AfD-t 2025 áprilisában nyilvánította a belföldi titkosszolgálat "bizonyítottan szélsőjobboldali" szervezetnek. Előzőleg 2025 februárjában a Bundestag-választáson 32,49 százalékkal az első helyen végzett.
A másik Szászországban, 2024. szeptember 1-jén tartott tartományi választásokon az AfD 30,6%-os eredménnyel a második helyen végzett, csupán 1,3%-kal lemaradva az első helyezett CDU-tól, amely 31,9%-ot szerzett. Érdekes megfigyelni, hogy az AfD támogatottsága a 2019-es választásokhoz képest növekedett, még annak ellenére is, hogy idén a Sahra Wagenknecht által vezetett BSW párt is részt vett a választáson, és 11,8%-ot ért el.
A februári Bundestag-választáson a szászországi AfD kiemelkedő teljesítményt nyújtott, hiszen a szavazatok 38,5%-át megszerezve az első helyet foglalta el. Az Alkotmányvédelmi Hivatal 2023 decemberében hivatalosan is "bizonyítottan szélsőjobboldali" szervezetként azonosította az AfD szászországi ágát.
Szász-Anhalt tartományában legutóbb 2021-ben zajlottak tartományi választások, és a következő megmérettetésre 2026-ban kerül sor. Az AfD 2025-ös Bundestag-választáson impresszív 38,8%-os eredménnyel zárta a versenyt, ezzel első helyet szerzett a térségben. Érdekesség, hogy 2023 novembere óta a titkosszolgálat "bizonyítottan szélsőjobboldali" szervezetként azonosítja őket, ami új dimenziót ad a politikai tájképen való szereplésükhöz.
A türingiai AfD 2021 márciusa óta hivatalosan is "szélsőjobboldali" erőként van nyilvántartva. A 2024-es tartományi választások során 32,8%-os támogatottsággal lett a győztes. Ezen kívül a februári Bundestag-választáson kiemelkedő teljesítményt nyújtott, hiszen 38,6%-kal toronymagasan az élen végzett.
Az AfD teljesítménye a 2025-ös Bundestag-választáson történelmi csúcsot ért el, hiszen a párt országos szinten a második helyen végzett, és mandátumainak száma szinte megduplázódott. A választások óta a párt folyamatos növekedést mutat, jelenlegi 25 százalék körüli támogatottságával pedig szoros versenyben áll a CDU-val az élen.
Ahogy a fentiekből is látszik, a negatív minősítés nem vette el a szavazók kedvét az AfD támogatásától. A párt annak ellenére is töretlenül erősödik, hogy magán viseli e furcsa bélyeget.
A nyilvánvalóan jogsértő címke olyan titkosszolgálati gyűjtéseken alapul, amelyek egy része teljesen abszurd, más részük a diktatúrák koncepciós pereinek a világát idézi.
A sajtónak kiszivárgott titkosszolgálati vádak között az első és legszembetűnőbb az "Alice für Deutschland" szlogen, ami magyarul annyit jelent: Alice Németországért! Miután a bíróság elmarasztalta a türingiai pártelnököt, Björn Höckét az "Alles für Deutschland" (Mindent Németországnak) szlogen alkalmazásáért, a 2025-ös választási kampányra a jelmondat átalakult Alice für Deutschlandra. Ezzel a szellemes megoldással nemcsak a párt társelnökét ünneplik, hanem a párt nevének kezdőbetűivel is ügyesen rímelnek.
Ám a BfV ezt az ártatlan jelmondatot a "nemzetiszocialista ideológia által átitatott nyelvhasználat bagatellizálásának" tekinti, és jelentésében három oldalon keresztül sorolja, hogy a Bundestag-választás kampányában mely politikusok mikor és hol használták az Alice für Deutschland szlogent. "Sajtóértesülések szerint a riesai pártkonferencián több képviselő is táblákon hirdette, a rendezvényen még baseballsapkákon is látható volt."
Az alkotmányvédelmi hivatal bizonyítékot talált az AfD állítólagos kódolt antiszemitizmusára is, amely szerintük közvetve jelenik meg. Ez alatt konkrétan Soros György vagy Bill Gates nevének említését értik, illetve olyan kifejezések használatát róják fel, mint például a Great Reset vagy a globalista pénzhatalom.
De ez még nem minden. Egy eritreai migráns késes támadása után, amelynek sértettje a 14 éves Ece nevű lány volt iskolába menet, Martin Reinhardt, az AfD egyik politikusa ezt írta: "Hányszor kell még ezt olvasnunk?" Alice Weidel ezt követően késes férfiakról beszélt, hozzátéve, hogy az eritreai férfi egy közülük. Megosztott egy képet is, amelyen a "munkaerő" szót áthúzta és "késerő"-re javította.
A BfV álláspontja szerint, aki a késelő férfiakról beszél, az emberi jogokat sérti. További bizonyítékként hivatkoznak Gereon Ballmann Bundestag-képviselő egy parlamenti felszólalására, amelyben a kormány bevándorláspolitikáját bírálta. "A hazánkban terjedő késes erőszak a kultúránktól eltérő, tömeges bevándorlás közvetlen következménye" - nyilatkozta Ballmann a Bundestagban. Ezt követően Steffen Janich, az AfD színeiben politizáló Bundestag képviselője egy Facebook-posztban megosztott egy mémet a "NEM a késes migrációra" felirattal. Az alkotmányvédelmi hivatal szerint ezek a megnyilvánulások idegenellenes és kisebbségeket célzó kijelentéseknek minősülnek.
A BfV, a német belbiztonsági hivatal, szerint létezik egy érdekes fogalom, amelyet kapcsolati bűnnek (Kontaktschuld) neveznek. Ez azt jelenti, hogy ha valaki ismer egy olyan személyt, akit "jobboldali szélsőségesnek" tartanak, az önmagában elegendő lehet ahhoz, hogy alkotmányellenesnek nyilvánítsák. Ezt a jelenséget egy konkrét példával is alátámasztották. A Compact magazin honlapján megjelent hirdetés szerint elérhető egy Höcke-tallér, amely Björn Höcke arcképével díszített ezüstérme, ára pedig 74,95 euró. A BfV ezt a terméket bizonyítékként értelmezi a türingiai pártelnök, Björn Höcke és a szélsőségesnek bélyegzett Compact magazin közötti közvetlen kapcsolat fennállására.
Az alkotmányvédők megjegyzik: "A Compact és Björn Höcke közötti szoros összefonódást egy, az említett személyt népszerűsítő kampány világította meg: a Compact weboldalán elérhető a Höcke-tallér, amely egy ezüstérme." Más szóval, mindketten a Kontaktschuld bűnébe keveredtek.
Németországban léteznek olyan szavak, amelyek kimondása már önmagában is kockázatos lehet. Ilyen például az "einzelfall" kifejezés, mely a bevándorlási válság kezdetén a hatóságok által használt fogalom volt. Ezzel próbálták relativizálni a bűncselekményeket, hangsúlyozva, hogy csupán egyedi, különálló eseményekről van szó.
A szó ironikus használata átlépte a titkosszolgálatok ingerküszöbét. Született egy "késeléstérkép" is, amely szintén bekerült az alkotmányvédelmi hivatal jelentésébe. A térkép a rendőrségi sajtóközlemények alapján a migránsok által elkövetett késeléses bűncselekmények kartográfiai megjelenítése, amely a bűncselekmények térbeli eloszlását mutatja be. A gombostűkkel sűrűn borított ábra alatt az alábbi képaláírás szerepel: "Számoljunk együtt! Egyedi esetek 2023. február 21. óta"
Az alkotmány védelmezői szerint az "egyedi eset" kifejezés ironikus alkalmazása azt sugallja, hogy a hatóságok szándékosan eltúlozzák a migránsok által elkövetett bűncselekmények jelentőségét a közvélemény előtt. Valójában nem elszigetelt incidensekről van szó, hanem rendszeresen előforduló jelenségekről. Ezt a nézőpontot megerősíti az AfD hivatalos weboldalán is elérhető térkép, amely a párt és a valós helyzet radikalizálódását tükrözi.
Az alkotmányvédelmi hivatal minden bizonnyal jobban járt volna, ha nincs közöttük áruló, aki a sajtónak kiszivárogtatja az 1100 oldalas jelentés anyagát. Akkor sötét titkokat sejtetve fenn lehetett volna tartani a "bizonyítottan szélsőséges" ellenségkép látszatát. Nem derült volna ki, hogy milyen megalapozatlan, koncepciózus, erőltetett és szánalmas a gyűjteményük, amelynek segítségével az ellenzéki párt betiltásától sem riadtak volna vissza. Persze ahhoz még a karlsruhei alkotmánybíróságnak is lenne néhány szava.