Emeljük poharunkat arra, hogy ebben az évben tartózkodom az alkoholtól!

Újév tájékán szinte mindenki megfogalmaz magának valamilyen ígéretet. Ki ne álmodozna arról, hogy jövőre elér egy álomformát? „Még ez a süti belefér, utána majd kevesebbet eszem” – hangzik el a mentegetőzés, ami mindannyiunk számára ismerős lehet. De ugyanígy járunk az alkoholfogyasztás mérséklésével is; tele vagyunk szándékokkal, de a kísértések mindig ott leselkednek.
Különös, hogy az év kezdetét mindig egy koccintással ünnepeljük. Ráadásul a szilveszter éjszakája szinte kötelezően telik meg a végtelen mennyiségű italokkal. De ez nem is lényeges, mert az új évben minden megváltozik. Ezúttal tényleg így lesz!
Mire jó és mire nem jó a fogadalom?
A világban elterjedt az úgynevezett "Dry January", azaz száraz január, ami arra ösztönöz minket, hogy az ünnepi vigadalom után egy kicsit fogjuk vissza magunkat. Magyarországon inkább a "száraz november" jellemző, de nem is az időpont a lényeg, lehet az egyénileg is bármikor. Viszont van ennek bármi értelme?
Minden bizonnyal van, hiszen minden hasznos a testünknek-lelkünknek, ami az egészség jegyében telik. Legyen az a reggeli futás, vagy diéta, jóga... végtelen a sor. Ez különösen azok számára hasznos, akiknek egyébként nincs problémájuk az alkohollal, úgynevezett szociális ivók.
A száraz időszak bevezetése remek lehetőséget kínál arra, hogy átértékeljük az alkohollal való kapcsolatunkat. Ha a hónap szinte észrevétlenül eltelt, az biztató jel lehet. Azok számára, akik nap mint nap fogyasztanak alkoholt, és ezt normálisnak tartják, ez az időszak lehet egy ébresztő, ha nem képesek egy hónapot eltölteni ital nélkül.
Ébresztő, de nem a megoldás kulcsa!
Az alkoholizmust semmilyen fogadalom nem gyógyítja. Ez hasonló ahhoz, amikor az asszony elcipeli a férjét a paphoz, hogy Bibliára tett kézzel "felfogadjon" 5 évet. Ettől a szerencsétlen nem fog felépülni. Ha nem bírja ki az 5 évet, akkor még ott a bűntudat is (amit általában a hozzátartozók nem restellnek a fejéhez vágni), hogy még a papnak is, a Bibliára tett kézzel is hazudott. A bűntudatnak pedig nincs gyógyító hatása, sőt. Erre inni kell, hogy elfelejtse.
Ha eléri az öt évet, akkor biztosan nem leszek jelen abban a pillanatban, amikor ez a mérföldkő letelik. Gyakran hallottam már azt az érvet, hogy valaki meggyógyult, és az alkohol már nem befolyásolja, hiszen öt éve nem fogyasztott. De sajnos ez nem ilyen egyszerű. Az alkoholizmus nem tűnik el: amint az első kortyot megissza, a függőségi mechanizmus azonnal aktiválódik, mintha semmi sem történt volna. Ráadásul nem ritka, hogy ilyenkor a kimaradt időt is sürgősen pótolni akarja a szenvedélybeteg.
De mit is jelent az az öt év? Talán az alkohol elhagyása sikerült, de vajon tényleg változik minden más is? Itt ütközünk bele abba a mélyebb problémába, hogy az alkoholizmus csupán egy tünet, egy összetett lelki folyamat következménye, amely mögött traumák és szorongások húzódnak meg. Számtalan rejtett ok állhat a háttérben, amit az alkohol képes eltakarni. De ha az alkoholt eltávolítjuk, mi marad? Nincs semmi, ami enyhítené a felgyülemlett fájdalmat.
Az alkoholot sokan egyfajta fájdalomcsillapítóként emlegetik, és ezt a hasonlatot különösen találónak tartom. Képzeljük el, hogy folytonosan gyötör minket a fejfájás, és ezért valamilyen szert használunk. Eleinte talán segít, de idővel ez a "gyógyszer" nemcsak hogy elveszíti hatását, hanem árthat is nekünk. Ekkor sokan azt ajánlják, hogy hagyjuk abba a szedését. Persze, abbahagyjuk, de mi marad utána? A fájdalom. Ez a módszer tehát egy ideiglenes, de annál károsabb megoldás a problémánkra. Az igazi megoldás nem a tünetek elnyomása, hanem a fájdalom forrásának kezelése lenne.
Gyakran találkoztam hasonló megközelítésekkel. A környezet gyakran csak annyit érzékel, hogy milyen remek, hogy az adott személy nem iszik. Azonban ez a téma sokkal bonyolultabb annál. Az úgynevezett ártalomcsökkentés egy hasznos módszer lehet, amely azt tükrözi, hogy bár a függőségi problémák továbbra is léteznek, a nyilvánvaló károk mérséklődnek.
Ahelyett, hogy a "holnaptól 5 évig nem iszom" kijelentéseket használnánk, sokkal hatékonyabbnak találom az anonim alkoholisták megközelítését: "ma nem iszom". Nem tervezem a holnapot, nem számolok az öt évvel, csak a mai napra koncentrálok. Minden egyes nap lehetőség arra, hogy újra döntsek.
A fogadalmak tehát bizonyos esetben hasznosak is lehetnek, de alkoholizmus esetén elkerülhetetlen a terápia. Ha ilyen problémát tapasztal, haladéktalanul keressen fel egy szakembert vagy egy megfelelő intézményt. Ha ezekre nincs lehetősége, az anonim önsegítő csoportok online, díjmentes, magyar nyelven bárhonnan elérhetőek. Akár az is lehet az újévi fogadalom, hogy szakembert keres, vagy megnézi az önsegítő csoportokat.
Kellemes koccintást és sikeres fogadalmakat kívánok!