Kocsis Máté határozottan hisz abban, hogy Magyarország továbbra is megőrzi demokratikus jellegét.


"Amennyiben az Egyesült Államok demokrácia címén működik, úgy Magyarországot is nyugodtan így nevezhetjük" - nyilatkozta Kocsis Máté a Telexnek a kedden éjjel benyújtott törvényjavaslat kapcsán. Ez a javaslat célja, hogy megnehezítse azoknak az újságoknak és civil szervezeteknek a működését, amelyeket a Fidesz a magyar szuverenitásra nézve fenyegetésként értékel.

A Fidesz frakcióvezetője a nemzetbiztonsági bizottság ülése után tartott sajtótájékoztatót a parlamentben, ahol előbb a Tisza Párt és az ukránok vélt kapcsolatáról beszélt, majd a kedd éjjel benyújtott törvényjavaslatról is kérdeztük.

Kocsis úgy véli, hogy a törvény a közélet átláthatóságát hivatott biztosítani. Megjegyezte, hogy "2022 óta folyamatosan azt tapasztaljuk" az országban, hogy külföldi államok olyan tevékenységeket folytatnak, amelyek sértik más országok szuverenitását. Ennek részeként civil szervezeteket támogatnak, vagy médiát finanszíroznak, hogy segítsenek bizonyos kormányokat megbuktatni – "önök közül is többen érintettek" – tette hozzá a Telexnek. Kocsis hangsúlyozta, hogy "aki nem rejteget semmit, és nem vesz részt a közélet külföldi befolyásolásában, az nem kell, hogy aggódjon".

A törvény konkrét érintettjeiről nem kívánt részletezni, inkább azt emelte ki, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal fog javaslatokat tenni az igazságügyi miniszternek, míg a kormány végül dönt arról, hogy kik szerepelnek a jegyzékben. Ennek a jegyzéknek a tartalma később nyilvánosságra kerül.

A következő három kritériumnak megfelelő szervezetekről van szó: először is, olyan tevékenységet folytatnak, amely a közélet alakítását célozza meg. Másodszor, külföldi forrásokból finanszírozzák működésüket, és harmadszor, ez a tevékenység potenciálisan veszélyeztetheti a magyar szuverenitást. Ha valakit ez a téma nem érint, akkor valószínűleg nincs kérdése ezzel kapcsolatban.

Nem adott választ arra a kérdésre, hogy a sajtót, különösen a közéleti kérdésekkel foglalkozó írásokat, érinti-e majd ez a törvény. Véleménye szerint a politikai szereplők gyakran kisebb hatást gyakorolnak a magyar közéletre, mint például egy jelentős olvasottsággal bíró, vagy külföldi forrásból támogatott portál, amelyet egy nagyobb állam vagy vállalat pénzel.

A frakcióvezető arra a kérdésre, hogy tervezik-e a múltbeli külföldi támogatások vizsgálatát, határozottan reagált: "Kétségtelen, hogy a múltbeli eseteket is át kell tekinteni, hiszen a következmények nem lehetnek érvényesek. A visszaható hatály tilalma mindannyiunk számára jól ismert."

Halász János, a Fidesz politikusa, kedden éjszaka terjesztette elő a parlament számára "A közélet átláthatóságáról" elnevezésű törvényjavaslatát. Ez a javaslat jelentős nehézségeket okozna a külföldi támogatásban részesülő szervezetek működésében és fennmaradásában. A tervezet értelmében, amennyiben a Szuverenitásvédelmi Hivatal úgy véli, hogy egy külföldi pénzügyi forrással rendelkező szervezet tevékenysége Magyarország szuverenitását veszélyezteti, akkor javaslatot tehet arra, hogy a kormány helyezze a szervezetet egy hivatalos nyilvántartásba.

Ez azzal jár, hogy az adott szervezet a listára kerülés után nem gyűjthet adó 1%-ot, és köteles minden támogatójától és minden támogatásról "teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozatot kérni" arról, hogy a pénz nem külföldről jött.

Ezen kívül a listán szereplő szervezetek vezetői, alapítói, valamint a felügyelő- és ellenőrző bizottság tagjai számára kötelező a vagyonnyilatkozat benyújtása, így ők kiemelt közszereplőkként kerülnek nyilvántartásba.

Amennyiben felvetődik, hogy a szervezet külföldi támogatást vett igénybe, a pénzmosás elleni hatóság a támogatás összegének 25-szörösét bírságként megállapítja, amelyet 15 napon belül rendezni szükséges. A befizetett bírságok, valamint a törvény alapján megszüntetett szervezetek által képviselt teljes vagyon a Nemzeti Együttműködési Alapba kerül elhelyezésre.

A hatóságok helyszíni ellenőrzéseket is végezhetnek, ami azt jelenti, hogy ellátogathatnak a nyilvántartásban szereplő szervezetekhez. Itt lehetőségük nyílik arra, hogy megvizsgálják az összes iratot, számítógépet és adathordozót, sőt, akár másolatokat is készíthetnek ezekről. Szükség esetén a rendőrség közreműködését is igénybe vehetik.

De mi is fenyegeti az ország függetlenségét? Az elképzelés szerint minden olyan tényező, amely sérti ezt a függetlenséget, kedvezőtlen fényben tünteti fel az országot.

A javaslat szerint az ország szuverenitását olyan tevékenységekkel lehet veszélyeztetni, amelyek alkalmasak a közvélemény befolyásolására - minden olyan tevékenységet ilyennek neveznek meg, amely alkalmasak lehetnek a választói akarat vagy a demokratikus vita befolyásolására.

A törvényjavaslat részletes elemzését itt találja.

A Telex működésének alapját olvasóink támogatása képezi. Ha úgy érzed, hogy értékes a munkánk, most még lehetőséged van arra, hogy hozzájárulj. Emellett, ha teheted, 1%-os felajánlásoddal is segítheted céljainkat. Köszönjük, ha mellettünk állsz!

Related posts