Szijjártó Péter a város díszpolgárává avanzsált Komáromban.


Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter átvette szombaton a Komárom Város Díszpolgára címet Molnár Attila polgármestertől a település anyagi és szellemi értékeinek gyarapítása, valamint a magyar nemzet érdekében végzett, erkölcsileg példamutató munkája elismeréseként - közölte a tárca az MTI-vel.

A tárcavezető a város díszpolgári címének ünnepélyes átvétele után elmondott beszédében hangsúlyozta, hogy Komárom az elmúlt másfél évtizedben a magyar gazdaság sikeres fejlődésének egyik legmeghatározóbb színterévé nőtte ki magát.

Hangsúlyozta, hogy...

Majd kiemelte, hogy komáromiként gyűjtött fiatalkori tapasztalatai egyfajta iránytűként szolgálnak ma is a sokszor nehéz külpolitikai döntések során.

"Mert én még emlékszem arra az időre, amikor a folyó nem összekötött minket, hanem éppen ellenkezőleg, szétválasztotta az országokat, a városrészeket, a baráti és családi kötelékeket. Emlékszem arra is, hogy a Duna nem a barátság üzenetét hozta, hanem az ellenségeskedés, a gyűlölet és a harag hangjait vitte egyik partról a másikra" - fogalmazott. "Bár ezek a tapasztalatok keserűek voltak, őszintén mondom, hogy mindez máig inspirál és megerősít abban, hogy megakadályozzuk a világ újabb blokkokra való felosztását. Ne hagyjuk, hogy a politikai hatalom és stratégiák elválasszanak minket egymástól, barátok, családtagok, közösségek, és ne engedjük, hogy feszültséget szítsanak szomszédaink között" - tette hozzá.

És úgy vélekedett, hogy

Az a helyzet, hogy a határon túli magyarok számára kiemelten fontos, hogy az anyaország és a lakóhelyükül szolgáló ország között kulturált és normális viszony alakuljon ki. Ez nem csupán a közösségi összetartozás érdekében lényeges, hanem azért is, mert egy harmonikus kapcsolat elősegíti a kulturális, gazdasági és társadalmi együttműködést. Az ilyen kapcsolatok révén a határon túl élők jobban érezhetik magukat, hiszen a két ország közötti kötelékek erősítik identitásukat és támogatják a helyi közösségek fejlődését.

Szijjártó Péter kifejezte örömét, hogy a hosszú, kitartó munkának és merész döntéseknek köszönhetően Magyarország és Szlovákia között ma már a valaha volt legszorosabb együttműködés valósult meg. "Ez teret ad ahhoz, hogy Komárom a Duna két oldalán egyként lélegezzen" - emelte ki. Továbbá megtiszteltetésnek nevezte, hogy éppen április 26-án kapja meg a díszpolgári címet, hiszen ezen a napon, 1849-ben zajlott a szabadságharc egyik legmeghatározóbb csatája, amikor Klapka György tábornok seregei hősiesen áttörték az osztrák ostromgyűrűt.

A magyar külpolitikai stratégiánk alapját 176 évvel ezelőtt lefektetett elvek képezik, és ezeket ma is következetesen érvényesítjük. Számunkra sosem az a cél, hogy a világot képviseljük itthon, hanem hogy a magyar érdekeket képviseljük a nemzetközi porondon. Elutasítjuk a külső nyomásgyakorlást és azt, hogy bárki kívülről mondja meg, mi a helyes számunkra. Határozottan ellenállunk annak is, hogy egy olyan háborúba kényszerítsenek minket, amelyhez semmi közünk.

"Határozottan elutasítjuk, hogy külső hatalmak, távoli birodalmak mondják meg nekünk, kikkel éljünk együtt a saját országunkban, kit fogadunk be, és kit zárunk ki. Ezen kívül nem engedjük, hogy a gyerekek fejét zűrzavaros, szélsőséges eszmék töltsék meg, amelyek azt sugallják, hogy a fiúk akár lányokká is válhatnak. Mi mindezek ellen megvédjük magunkat, és megóvjuk a magyar embereket, a családokat. Olyan külpolitikát folytatunk, amely a magyar emberek, a magyar családok és gyerekek érdekeit hangsúlyozza és védi világszerte, olyan politikát, amely biztosítja a biztonságukat és jövőjüket."

Related posts