Brüsszel Közös Agrárpolitika átalakítása súlyos következményekkel járna, amely jelentős károkat okozhatna.


A "Stratégiai Dialógus" néven ismert brüsszeli javaslatcsomag egyik legfontosabb eleme a területalapú támogatások fokozatos megszüntetése – állapította meg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) közös nyilatkozatában.

A területalapú támogatás eltörlésével a gazdák komoly versenyhátrányba kerülhetnek az Európai Unión kívüli piaci szereplőkkel, mint például...

A gazdák száma jelentős mértékben csökkenne, ami komoly társadalmi következményekkel járna. Az egyes falvakból eltűnne a megmaradt vállalkozói közeg, a termőföldek hasznosítását pedig a nagyvállalatok monopolizálnák.

A támogatások eltörlése drámai mértékben növelné a termelési költségeket, ami a fogyasztói árak jelentős emelkedéséhez vezetne. Ez a helyzet kedvezne a sokkal olcsóbb, ugyanakkor kérdéses minőségű és élelmiszer-biztonsági szempontból aggasztó harmadik országokból importált élelmiszereknek.

A Bizottság által kijelölt testület határozott célnak tekinti a húsfogyasztás mérséklését, és ennek érdekében adóterhekkel kívánják megterhelni az állattartó gazdákat. Ez a lépés, a hazai kormányzati intézkedések és támogatások ellenére, jelentősen veszélyeztetné a hazai állattenyésztési ágazat jövőbeli kilátásait.

A javasolt intézkedések jelentős mértékben kiterjesztenék az Európai Bizottság beavatkozási jogkörét a támogatási rendszerben, ugyanakkor a tagállamok önállósága ezzel párhuzamosan csökkenne. A területalapú támogatások eltörlésével pedig a gazdák számára még a jelenlegi helyzethez képest is drámaian megnőne az adminisztrációs terhek mértéke, hiszen a kevesebb támogatásért jóval több bürokratikus követelménynek kellene eleget tenniük.

A NAK és a MAGOSZ álláspontja szerint a KAP jövőjének alakításakor kiemelt figyelmet kell szentelni az uniós piac védelmének, a harmadik országokból származó import ugyanis nem élvezhet előnyt az EU-ban megtermelt árukkal szemben. Az uniós döntéshozatal során a versenyképességi szempontokat és az élelmiszerellátás stratégiai szerepét kiemelten kell kezelni. Ennek érdekében a támogatási szabályokat nem túlbonyolítani, hanem egyszerűsíteni kell, és csökkenteni a gazdákra háruló adminisztrációs terheket. A legfontosabb azonban, hogy az uniós döntéshozók ne ideológiai alapon, hanem szakmai szempontok alapján alakítsák az európai mezőgazdaság jövőjét!

Az uniós javaslatokkal szembeni ellenállás jegyében a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) aláírásgyűjtésbe fogott, amely már közel 250 ezer támogató aláírást gyűjtött össze. E kezdeményezéshez kapcsolódóan egy részletes hatástanulmány is készült, amely feltárja, hogy ezek a javaslatok milyen kedvezőtlen következményekkel járnának mind a gazdák, mind a fogyasztók számára.

Related posts